Stejný obal, jiné složení. EK dosáhla kompromisu, dvojí standard zůstává

  11:55aktualizováno  11:55
Po úterním souhlasu příslušného výboru europarlamentu je téměř u konce snaha prosadit úplný zákaz dvojí kvality potravin v různých zemích EU. Vývoj přivítala Evropská komise, spokojena ale naopak není česká europoslankyně z ČSSD Olga Sehnalová, která se věcí dlouho zabývá.

Původně se Sehnalová snažila prosadit přísnější verzi návrhu, která měla dvojí kvalitu potravin úplně zakázat. Jednotliví ministři průmyslu a obchodu členských zemí se spolu s Evropskou komisí však naklonili na stranu mírnějšího znění. 

„Již nebude možné uvádět na trh různé výrobky a prezentovat je bez vysvětlující informace jako identitcké, pokud mají podstatně odlišné složení nebo vlastnosti,“ stojí v tiskové zprávě ze sekretariátu eurokomisařky Věry Jourové. 

Fotogalerie

Jsem velmi ráda, že dny dvojího standardu na našem jednotném trhu jsou sečteny. Poprvé v historii stanovujeme jasná a vymahatelná pravidla proti dvojí kvalitě. Je to velký úspěch pro politiky z České republiky a sousedních zemí – ukázali jsme, že můžeme ovlivnit agendu EU a stanovit pravidla, která zakazují koncept spotřebitele druhé kategorie. Po transpozici nových pravidel pak budou moci úřady využít nové nástroje, které tyto nekalé praktiky vytlačí z evropského trhu a umožní potrestat podvodníky,“ napsala Jourová.

Legalizace dvojí kvality potravin

S výslednou podobou pravidel ale není spokojena Olga Sehnalová z ČSSD, která za zákaz dvojí kvality potravin bojuje již léta. „Je to zklamání a de facto legalizace dvojí kvality. Já se s tím textem určitě smířit nehodlám,“ řekla v úterý. Dokument podle ní umožňuje kličky, kterých se výrobci mohou chytit.

Věc je podle ní možné zvrátit, pokud pro takový postup bude hlasovat většina poslanců. Pravděpodobné to ale příliš není, potvrzení kompromisní podoby nových pravidel v klíčovém parlamentním výboru pro ochranu spotřebitele dopadlo 21 ku sedmi ve prospěch textu.

Větší ochrana na internetu

Balíček opatření pro ochranu spotřebitelů v unii mimo dvojí kvalitu potravin obsahoval také pravidla posilující práva spotřebitelů nakupujících na internetu. Ti by měli být jasně informováni o tom, zda nakupují zboží nebo služby od obchodníka nebo od soukromé osoby. 

Na internetu budou spotřebitelé také jasně informováni v případech, kdy si obchodník za pozici ve výsledcích vyhledávání platí. Budou rovněž seznámeni s hlavními parametry, které určují pořadí výsledků vyhledávání. Výrazně vyšší mají být také pokuty za porušení spotřebitelského práva EU.

Nyní členské země musí věc formálně potvrdit a text, který by se tak už neměl měnit, ještě čeká závěrečné schválení v plénu europarlamentu. To by se mělo odehrát na poslední schůzi stávajícího složení EP 16. dubna ve Štrasburku. Na převedení novinky, která by měla také ztížit život agresivním podomním prodejcům, poté budou mít členské země dva roky do své vlastní legislativy.

Zpravodajem k návrhu je britský konzervativní europoslanec Daniel Dalton. Ten v úterý upozornil, že po dvou letech platnosti pravidel – tedy asi za čtyři roky – bude Evropská komise prověřovat, zda jsou v této oblasti potřeba ještě silnější legislativní úpravy.

Novela v neposlední řadě také umožní úřadům ukládat „koordinovaným způsobem účinné, přiměřené a odrazující sankce“. V případě rozsáhlého porušování předpisů, které se dotýká spotřebitelů v několika státech unie, bude možné uložit v každém členském státě pokutu nejméně ve výši čtyř procent ročního obratu obchodníka. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Rusko posílá do Evropy kontaminovanou ropu. Míří i do Česka

Ilustrační snímek

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy, se v posledních dnech výrazně zhoršila, a to činí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu kvasových chlebů

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala deset chlebů, u nichž výrobci zdůrazňují, že jsou vyrobeny z živého žitného kvasu. Vybrali jsme...

Aprílový žertík se McDonald’s povedl. Zákazníci chtěli neexistující burger

Služba drive-thru společnosti McDonalds.

Ve výčtu nejlepších aprílových vtípků, jimž každoročně 1. dubna společnosti překvapují své zákazníky, letos vyniká...

Prošlé párky a zkažená paštika na farmářském trhu. Prodejci hrozí pokuta

Prodejce na farmářských trzích v pražských Dejvicích prodával uzeniny v...

Veterináři zjistili, že prodejce na pražských farmářských trzích v Dejvicích nabízel prošlé párky nebo zkaženou...

Najdete na iDNES.cz