Nevím, zda mám alpakové nebo stříbrné dezertní lžičky, ale rozhodně měly zčernalé reliéfy na držátku. Pomocí desky a slané vody jsem je jednoduše vyčistil. Jinak je čistím jednou za pár let méně elegantně - dřu je speciální vatičkou, kterou kupuji v drogerii. Výsledek je stejný, ale dnes se přikláním spíše k desce SILVER STAR.
Kamila Chromá, 33 let, v domácnosti, Praha:
Běžnou špínu ze zlata nebo drahých kovů se mi pomocí speciální destičky vyčistit nepodařilo, ale zčernalé šperky a příbory ano. Obvykle ji odstraňuji hadříky napuštěnými v chemikáliích, ale jde to ztuha. Poměrně drahou destičku se mi nevyplatí kupovat, když potřebuji vyčistit jen pár náušnic a tři lžičky, které mám doma. SILVER STAR ale pořídím pro svoji maminku, která používá celou sadu stříbrných příborů.
Milan Kučera, 67 let, stavební inženýr:
Vyzkoušel jsem SILVER STAR při čištění stříbrných náramků, řetízků a starých mincí. U stříbrných věcí byl výsledek uspokojivý, u starších mincí jsem nepoznal změnu. Český překlad návodu je značně nepřesný, neuvádí doporučené množství soli ani možnost použít sodu místo soli. Vzhledem k pořizovací ceně se koupě dvojice destiček vyplatí pouze u častého čištění většího množství stříbra.
Andrea Bartlová, 27 let, na mateřské dovolené:
Elektrolytickou destičku jsem vyzkoušela na zlatých prstýnkách. Použila jsem menší ze dvou destiček, ponořila ji do vroucí vody a položila na ni prstýnky. Po dvou minutách jsem je vyndala (v návodu doporučují třicet sekund), ale žádný velký rozdíl jsem neviděla. Nevím, jaký výsledek by destička měla při čištění stříbra nebo jiných kovů, ale já jsem s čistěním zlata spokojená nebyla.
Miroslav Tesárek, 30 let, bezpečnostní agentura:
Čisticí desku jsem použil na velmi staré znečištěné stříbrné příbory. Podle návodu jsem do umyvadla nalil horkou vodu, přidal sůl a na destičku položil příbory. Nechal jsem je tam déle, než uvádí návod, asi dvacet minut. Po uplynutí této doby na první pohled nebylo znát, že by se něco změnilo. Až po umytí příborů v saponátové vodě došlo ke změně a příbory vypadaly čistější. Podle mého názoru se destička hodí jen na velmi znečištěné stříbrné předměty.
Jan Kocourek, 24 let, Praha:
Ponořil jsem destičku na čištění stříbra podle návodu do vody a přidal jsem sůl. Poté jsem přiložil svůj stříbrný prsten, zčásti začernalý, a nechal destičku působit. Bohužel se mi tato metoda nijak neosvědčila a nadále raději zůstanu u čištění stříbra napuštěnou speciální vatičkou.
Ivona Exnerová, 20 let, asistentka, Praha:
Deska na čištění stříbra bohužel nestačila na rodinné stříbrné příbory. Vlastně jsem nezaznamenala radikální změnu, i když jsem postupovala při čištění přesně podle uvedených postupů. Je možné, že tato pomůcka je účinná na menší stříbrné předměty, než jsou příbory.
Markéta Slezáková, studentka postgraduálního studia na Vysoké škole chemicko-technologické:
Čisticí destičku SILVER STAR jsme vyzkoušeli přesně podle přiloženého návodu na dva stříbrné řetízky různého stupně znečištění. Výsledek u méně znečištěného řetízku byl po čtyřech minutách výborný. Silněji znečištěný řetízek bylo třeba dočistit mechanicky, měkkým kartáčkem, což šlo velice dobře. U opravdu znečištěných předmětů by bylo zřejmě nutné proces opakovat. Funkce destičky v zásadě odpovídá tomu, co o ni tvrdí reklama. Ovšem tvrzení "čištění bez chemických prostředků" je nepřesné. Co jiného je kuchyňská sůl (NaCl) než chemická látka?
Podle návodu stačí k vyčištění kovů napustit do umyvadla horkou vodu, rozpustit v ní lžíci kuchyňské soli a ponořit do ní speciální destičku se stříbrem |