Trhem finančního poradenství a českým internetem hýbe dokument mladého dokumentaristy Jakuba Charváta Rada nad zlato, který popisuje některé kontroverzní praktiky finančně poradenské firmy OVB Allfinanz. Jeho dokument se stal nežádoucím materiálem. Už loni zmizel z několika festivalů a před každou předem nahlášenou projekcí se objeví právníci OVB a hrozí žalobami, píší Lidovky.cz, které na kauzu upozornily.
Charvát ve společnosti sám krátkou dobu pracoval. „Mladí studenti a studentky, kteří po několika školeních nemají šanci světu financí rozumět, jsou vysílaní za svými rodinami a hrabou se jim ve finančních portfoliích. Logicky tak pouze papouškují, co jim jejich vedoucí, často kamarádi, řeknou,“ popisuje svou zkušenost.
Vyjádření OVB k filmuPodobně jako v každém sektoru, i ve finančním poradenství může dojít k individuálním pochybením, a to i přes sebelepší kontrolní mechanismy. I tyto případy se v minulosti v naší společnosti objevovaly a vždy se jednalo o konkrétní skupiny poradců, nikoliv valnou většinu našich poradců. Videodokument není o celkovém pohledu na finanční poradenství, je nevyvážený (už jenom z toho důvodu, že se týká pouze jedné finančně poradenské společnosti), účelově sestříhaný (řada záběrů pochází ze soukromých oslav, které se konaly před několika lety). Sám autor videa rovněž přiznal, že obraz finančního poradenství, které ukazuje ve svém díle, neodpovídá skutečné realitě trhu. Nejvíce probírané záběry byly pořízeny na akci pořádané jednou skupinou poradců. Tato akce následovala po oficiálním programu OVB Allfinanz. „Mrzí mne chování některých spolupracovníků, které je v rozporu s firemní kulturou a nemá nic společného se skutečnou prací drtivé většiny poradců OVB Allfinanz. Mohu říct, že pochybení poradců řešíme a snažíme se jim do budoucna zamezit. Nevidím však důvod urážet všechny poctivé poradce a obviňovat je plošně z neetického jednání,“ říká generální ředitel OVB Allfinanz, a. s. Miroslav Řezník. |
OVB podala proti Charvátovi žalobu na ochranu pověsti, ve které vymáhá 100 tisíc. „Podle názoru právníků jsou záběry v rozporu s osobnostními právy jednotlivců a výsledný kompilát účelově poškozuje dobré jméno OVB Allfinanz, a.s. Proto jsme se rozhodli bránit se soudní cestou, což je legitimní právo každého občana a každé firmy v této zemi,“ informoval mediální zástupce firmy Jiří Reichl.
„V tuto chvíli čekám na to, až začne soud,“ říká Charvát. „Žádné výhrůžky mi nechodí. Naopak, zažívám velkou vlnu podpory – ať už finanční, nebo morální,“ odpovídá na dotaz iDNES.cz, co se aktuálně děje. (Celý rozhovor s mladým dokumentaristou čtěte na konci článku.)
Dokument kritizuje mimo jiné ekonomický princip, na které firmy tohoto typu stojí, tedy takzvaný multi-level-marketing. Struktura firmy připomíná pyramidu - lidé na vyšších stupíncích kasírují odměnu za smlouvy, které s klienty podepíší lidé pod nimi. Jsou tak motivovaní, aby se „podbudovávali“. Poradci se kromě finančního vzdělávání školí i na to, jak dělat tzv. recruiting, tedy jak nabírat nové lidi.
„Vzpomínám si, že jsem tu lovil i číšníky v restauracích na to, jestli jsou spokojeni se svým platem. Ten číšník dojde na dvě tři školení a už to frká (podepisuje s lidmi smlouvy na finanční produkty – pozn. red.),“ říká ve filmu bývalý finanční poradce Vít Kalvoda. Ten se nyní živí tím, že pomáhá lidem poškozeným finančními poradci dostat jejich peníze zpět. Několik takových ve filmu vystupuje.
Kalvoda si ve filmu nebere servítky. Mluví o zmanipulovaných mladících, které označuje jako „bílé koně s mrkví před nosem“. Podle něj dělají kvůli vidině velkých peněz to, co jim jejich nadřízení a firma řeknou, aniž by o tom přemýšleli.
Finanční poradci OVB dostali pětimilionovou pokutu. Za klamání klientů |
Film naznačuje, že poradci nejsou nezávislí, jak na schůzkách s klienty tvrdí. Mimo jiné i kvůli nadstandardním vztahům s některými finančními institucemi, v dokumentu je zmíněná například pojišťovna ING.
Kalvoda také komentuje legislativu, která by měla tento byznys upravovat. Dokonce se naváží i do centrální banky, jejímž úkolem je na trh finančních zprostředkovatelů dohlížet. „Česká národní banka přišla s vyhláškou, která přesně kopíruje to, co si pojišťovny samy napsaly. Tato spolupráce privátních podnikatelských subjektů se státními orgány je důvodem, proč to u nás tento byznys tak hezky kvete,“ míní.
„Není zřejmé, jakou vyhlášku má pan Kalvoda na mysli, ale pokud jde o tzv. regulaci provizí, ČNB žádnou takovou vyhlášku nevydala,“ reagoval pro iDNES.cz mluvčí ČNB Marek Zeman. „V dokumentu jsem kritizoval, že ČNB schválila přílepek k zákonu tak, jak si jej navrhly pojišťovny. Hovořil jsem zde o vyhlášce k zákonu 38/2004 (zákon o poj. zprostředkovatelích - pozn. red.),“ říká Kalvoda.
„ČNB vydává vyhlášky vždy na základě zmocnění v zákoně, s podrobným odůvodněním, po veřejné konzultaci, projednání v meziresortním připomínkovém řízení a v komisích Legislativní rady vlády. Je absurdní domnívat se, že by vyhláška vznikla pouhým zkopírováním textu profesní asociace,“ tvrdí však mluvčí centrální banky.
Za to, co se na trhu děje, může z velké míry právě současný systém odměňování pojišťováků. Důvěrně známým termínem mezi poradci je „bouchání životek“, neboli sjednávání pro poradce finančně velice zajímavých investičních životních pojištění.
Problémem je pak hlavně předčasné ukončování těchto smluv kvůli další provizi (viz. box Přetáčení smluv). Mezi legislativci, zákonodárci, pojišťovnami i zprostředkovateli tak už několik let zuří boj o to, jak provize pojišťovacích zprostředkovatelů nastavit.
Přetáčení smluv
|
Kalvoda ale OVB i „hájí“. „Dneska už to hlavní zlo dělají úplně jiný firmy. Mě to mrzí, když se všichni točí pořád okolo OVB, protože pak to vypadá, že je tady nějaká hrozně zlá OVB a hrozně fajn jiné poradenské firmy, ale některé jsou doslova to samé v bledě modrém. Firmy jako Partners, Fincentrum, ZFP, Broker Consulting, všechny tyto firmy mají hlavně zájem získat co nejvíc peněz na poplatcích. Všechny tyto firmy závisí na tom, aby tam neustále přicházeli noví lidé, aby pořád probíhal ten recruiting. Mnohem horší je to, že takto se rekrutují lidi, kteří vlastně vůbec nevědí, co dělají,“ zaznívá v dokumentu z jeho úst.
Jmenované firmy se zařazování do podobných kategorií brání. „Fincentrum vždy rostlo na zkušených a schopných lidech, které si často vybíralo z konkurenčních společností. Řádově osmdesát procent nových poradců ve Fincentru jsou lidé, kteří již mají praxi v oboru, nikoli nováčci. Také věkový průměr poradců Fincentra patří na trhu k nejvyšším – mají tak nejen odborné znalosti, ale také zkušenosti z běžného života,“ uvedl za Fincentrum mediální zástupce Miroslav Beneš.
„S panem Kalvodou se známe dlouho, jeho vyjádření ve filmu jsme si vyříkali, považujeme to za úlet a dál neřešíme. To, co bylo ve filmu, je tvrdá realita pouze jednoho ředitelství v OVB. Poškozuje to bohužel celý trh a je chyba, že takové jednání OVB dlouhodobě toleruje a ČNB s tím neuměla rychle něco udělat. Je ale nefér film zobecňovat na celou OVB, navíc je to urážející pro ostatní firmy a hlavně lidi v nich,“ tvrdí spolumajitel Partners Petr Borkovec.
I on hájí své poradce a přidává komentář k poplatkům, které jsou v dokumentu kritizovány. „K poplatkům si nemohu odpustit poznámku, že největší zájem získat poplatky od klientů mají především samotné finanční instituce. Poradci pracují pouze s produkty, které vytváří pojišťovny, banky a investiční společnosti, poplatky tedy nestanovují,“ říká šéf Partners.
Jakub Charvát: V OVB jsem nebyl poradce, spíš dealerJakub Charvát redakci iDNES.cz odpověděl na několik otázek, kde popisuje svou motivaci dokument natočit a vysvětluje i své pohnutky v průběhu natáčení. Proč jste z finančního poradenství vystoupil? Udělám malou vsuvku, protože tohle je podle mě jeden ze stěžejních problémů, které v onom pracovním prostředí panují. Mladí studenti a studentky, kteří po několika školeních nemají šanci světu financí rozumět, jsou vysílání za svými rodinami a hrabou se jim ve finančních portfoliích. Své práci nemohou rozumět a logicky tak pouze papouškují, co jim jejich vedoucí, často kamarádi, řeknou. Studenti nejsou podle mého názoru vybírání podle své kvalifikace, důležité jsou právě sociální kontakty, které s sebou přinášejí. Zpět k mému otci. Tehdy mi kladl otázky na tělo, chtěl vědět proč mu produkt nabízím, jak funguje a podobně. Zachoval se správně. Já jsem si uvědomil, že jsem se naučil pouze prodávat – stejně tak bych mohl chodit od domu k domu s taškou plnou hrnců. Volal jsem svému vedoucímu a ten mi také nebyl schopný podat konkrétní informace, jen tlačil na prodej. Teprve tehdy mi došlo, že nejsem finanční poradce, ale dealer. Mým úkolem bylo prodávat a využívat k tomu důvěry lidí, kteří mě znali. Není to jednoduché povolání a právě takoví dealeři produktů, jako jsem byl i já, kazí ostatním finančním poradcům pověst a velmi tak ztěžují jejich situaci. Tvrdíte, že i když jste z OVB odešel, někdo vaším jménem podepisoval další smlouvy. Jak pokračuje tato část kauzy? Film vyznívá dost jednostranně, máte pocit, že jste firmě dal dost prostoru, aby se vyjádřila? Podle mého názoru jsem udělal mnohem více, než byla moje etická povinnost. Udělal jsem to právě proto, aby film nevyzníval jednostranně. A jsem toho názoru, že tak ani nevyznívá. Když se nad tím zamyslíte, tak právě způsob jakým firma OVB a její spolupracovníci reagovali na konfrontaci s otázkami, jak teď reagují na snahu začít o finančním poradenství veřejnou diskuzi, to je svým způsobem také vyjádření. Pan Kalvoda si tam nebere servítky a označuje i další firmy, ty jste oslovil? Co se teď aktuálně děje? Vyhrožoval vám třeba někdo? Máte z OVB strach? Nebojíte se třeba, že se spojí s jinými firmami, jejichž jména tam zaznívají a půjdou proti vám společně? Film se vám může líbit a také nemusí. Nemusíte souhlasit s tím, co vám teď říkám. Není to ale důvod pro to, aby se tu podporovaly snahy o zastavení veřejné diskuze. Diskuze je vývoj, evoluce. Nefunkční věci musí pryč. |
Podívejte se na film Rada nad zlato: