"Univerzální batoh neexistuje. Před nákupem si rozmyslete, na co ho budete potřebovat a kolik jste za něj ochotni zaplatit,“ radí Dušan Stuchlík z firmy Hudy Sport.
Lepší jsou zpevněná záda
Batohy se kromě velikosti liší i konstrukcí. Zejména ty větší mají buď vnější rám, jako krosny, nebo rozšířenější vnitřní, často tvarovatelnou výztuhu. Obě konstrukce pomáhají batohu držet tvar a umožňují zvednout těžiště batohu pro pohodlnější nošení. Klasické krosny jsou dnes na ústupu, nicméně trubkovitá konstrukce se stále používá například u batohů kombinovaných s dětskou sedačkou.
InfografikaCo byste měli vědět před nákupem. |
Menší batohy, zvlášť ty na krátké výlety nebo cyklistické, v nichž nebudete nosit nic těžkého, výztuhy nemají. I tady by však měla být záda dostatečně polstrovaná a z rychleschnoucího materiálu. Zapaření zad může omezit nejen prodyšný materiál, ale třeba také síťka nebo odlehnutí zad batohu od těla.
Batoh nezkoušejte naprázdno
Abyste zjistili, že je pro vás batoh skutečně ideální, měli byste ho zatížit a zkoušet zhruba patnáct minut. U prázdného se totiž vůbec nemusí projevit, že vám nesedí. Zátěž zvolte podle váhy, kterou v něm budete nosit. U středních až větších batohů by to mělo být kolem deseti kilogramů.
S takto zatěžkaným batohem se zkuste projít. Vyzkoušejte i nerovnosti, například schody, abyste napodobili co nejvíce chůzi v terénu. Když vás ruksak někde tlačí nebo vás bederní pás omezuje v pohybu, vyzkoušejte jiný model nebo značku.
Nastavte si správnou velikost
Při výběru je důležité si všimnout délky zad - prostoru mezi bederním pásem a horním uchycením nosných popruhů. Pokud není nastavitelná, ale fixní, musíte si batoh vybrat na míru jako boty. U nastavitelných naopak délku zad uzpůsobíte jednoduchou změnou uchycení nosných popruhů. Takový batoh je pak přizpůsobivější, takže ho může pohodlně nosit celá rodina. U některých je tento systém pro usnadnění označen písmeny S až XXL, jako je tomu u oděvů.
Každý batoh však takové značení mít nemusí. Obecně ovšem platí, že horní část nosného popruhu by měla být asi pět až deset centimetrů pod úrovní ramen.
Jaký je správný objem?
Jak objemný batoh vlastně potřebuji? Zásadní otázka, kterou si při koupi položíte. Vyberte si ten nejmenší, do kterého se vám vejde ještě vše potřebné, co budete nosit. Platí totiž, že neexistuje tak velký batoh, který byste nenaplnili zbytečnostmi. To, jaký objem bude dostatečný, ovlivní také délka akcí, na něž s ním budete vyrážet.
Na víkendový výlet vám bude zřejmě stačit batoh s objemem do 30 litrů. Na několikadenní túru jen stěží - pro delší trek asi bude vhodnější objemnější, mezi 60 až 80 litry. Pamatujte i na to, že kdo se omezí na to nejpodstatnější a batoh správně sbalí, nese zátěž podstatně jednodušeji.
Kupte si pláštěnku
Naprostá většina batohů není nepromokavá a po více či méně vydatném dešti začne voda prosakovat dovnitř, ať už textilií nebo přes švy a zip. Proto je lepší zabalit si oblečení a jiné věci, které by se neměly promočit nebo navlhnout, do sáčků. Nebo si můžete koupit pláštěnku s "hrbem“ či rovnou speciální pláštěnku na batoh.