Chipsy obsahují rizikové látky a až 40 procent tuku

  10:05aktualizováno  29. září 12:33
Myslet si, že jsou hranolky tučnější než bramborové lupínky, je omyl. Je to přesně naopak. Některé chipsy obsahují téměř 40 procent tuku, hranolky v průměru dvakrát méně. Lupínky jsou někdy rizikem pro zdraví i z jiných důvodů.

Některé chipsy obsahují rakovinotvornou látku akrylamid. Ilustrační foto | foto: Intersnack

Ukázaly to analýzy, které pro MF DNES zpracovala Chemická a mikrobiologická laboratoř Bureau Veritas. Posuzovala 18 druhů chipsů v cenách od 8 do 40 korun za 100 gramů.

Infografika: Test bramborových lupínků

Jeden pytlík chipsů odčerpá dospělému třetinu až polovinu denního příjmu tuku, u dětí ještě víc. Kromě tuku chipsy obsahují také rakovinotvornou látku akrylamid. Ta je nicméně povolená zdravotníky.

Akrylamid vzniká při tepelné úpravě za vysoké teploty v potravinách bohatých na škroby. Světová zdravotnická organizace doporučuje denně přijmout maximálně 1 mikrogram této látky na kilogram tělesné váhy.

VIDEO: Podívejte se, jak se vyrábějí chipsy

Znamená to, že třicetikilové dítě by nemělo za den sníst víc než 30 mikrogramů této látky bez rizika, že je v pozdějším věku čeká rakovina. Nejvíce akrylamidu měly v sobě chipsy Clever, ukázal test. Dítě by jich mohlo sníst necelá dvě deka denně. To je 18 lupínků.

Pokud by spořádalo polovinu 200gramového sáčku, překročí svou denní dávku téměř čtyřikrát. Švédských chipsů Ikea by muselo sníst takřka kilo a půl, aby do sebe dostalo stejnou dávku akrylamidu.

Pokud jde o další vlastnosti chipsů, častým jejich nedostatkem je, že postrádají bramborovou chuť. Jak by vlastně měly bramborové lupínky chutnat? Měly by být křehké, ale ne moc, aby se nedrobily. Křupavé, ale ne příliš tvrdé. Slané, ale ne přesolené. A především by měly mít bramborovou chuť. A právě tu některé chipsy postrádaly. "Některé byly přesmažené, sice příjemně křehké, ale bramboru v nich cítit nebylo," říká Dana Chylíková z Bureau Veritas.

Nejtypičtější bramborovou chuť měly chipsy Pfiff, ale byly příliš tence nakrájené a rychle se rozpadaly. Jen čtyři výrobky dostaly ve smyslovém hodnocení čistou jedničku. Nekvalitní jsou častěji levné lupínky, nemusí to tak ale platit vždy.

Čtěte ve středeční MF DNES

Kolik lupínků Češi ročně zkonzumují? Jak mohou výrobci ovlivnit podíl nebezpečného akrylamidu? Kdo a kdy vyrobil první lupínek? Odpovědi na tyto otázky najdete ve středeční MF DNES.

.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Víčka na PET lahvích brzy jen s poutky. Nařízení EU dělá výrobcům starosti

O konci plastových brček, tácků nebo příborů ví snad každý, ale že PET lahve...

Že se blíží konec plastových brček, tácků nebo příborů, ví asi každý. Ale že PET lahve budou muset mít k sobě pevně...

PŘEHLEDNĚ: Do žlutého, nebo hnědého kontejneru? Vše o třídění odpadu

Tříděný odpad, kontejner na papír.

Víte, kam se starým kartáčkem na zuby, s rozbitým zrcadlem, se špinavým polystyrenovým jídelním boxem, nebo s použitými...

Rizoto za stovku, doprava a balné za 70 korun. Testovali jsme rozvoz jídel

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala v krajských městech firmy, které rozvážejí jídlo. Dobrá zpráva je, že většina kurýrů přijela včas a...

Najdete na iDNES.cz