Brzdit na minilyžích Kluski je možné jen pádem na zem

aktualizováno 
V loni se v lyžařských půjčovnách začaly objevovat malé plastové lyžičky Kluski, o nichž výrobce Vella tvrdí, že se hodí pro všechny turisty i každého lyžaře bez ohledu na jejich kondici.
V loni se v lyžařských půjčovnách začaly objevovat malé plastové lyžičky Kluski, o nichž výrobce Vella tvrdí, že se hodí pro všechny turisty i každého lyžaře bez ohledu na jejich kondici. Proto MF DNES koupila několik párů a nechala je vyzkoušet sedmi lidem ve věku od dvaceti do třiapadesáti let, jejichž názory uvádíme. V obchodech přijdou lyže Kluski přibližně na pět set korun.

Tomáš Jelínek, 32 let, řidič autobusu, Praha: Já jsem běžkař, přesto jsem si na minilyžích napřed trochu nabil. Asi mi překážely hůlky. Až při jakémsi rychlobruslařském stylu na mě kluski udělaly lepší dojem. Při jízdě z prudšího kopce jsem se trochu bál, ale jízda byla jednodušší, než jsem čekal. Na led bych se s nimi nepustil, protože nemají ostré hrany, ale na tvrdém upraveném sněhu je s nimi zábava.

Jan Mach, 22 let, student, Plzeň: Na ujeté zledovatělé cestě je to sebevražedná zbraň!

Macela Jedličková, 20 let, sekretářka, Rokycany: Napřed jsem sbírala odvahu s lyžařskými hůlkami, dávaly mi větší jistotu. Na nerovném terénu jsem si ale na lyžičkách namlátila. Výhodou je, že se dobře se skladují, jen by suché zipy pro upevnění boty měly držet pevněji.

Pavel Sýkora, 25 let, ředitel nadace, Praha: Přestože už jsem toho dost najezdil na běžných lyžích, bigfootech i snowboardu, s ovládáním těchto lyžiček jsem měl problémy. Poměrně dobře se na nich jezdí po tvrdém, uježděném sněhu. Když si člověk zvykne na nejistý a nestabilní postoj, lze provádět i poměrně kultivované oblouky. V hlubokém sněhu jsou v podstatě nefunkční. Problém je s brzděním, nejspolehlivější je sednout si na zem. Kluski lze použít k jízdě na vleku, ale velmi špatně drží směr a mají tendenci se rozjíždět na všechny strany. Zejména na nerovném nebo zledovatělém povrchu je to boj o stabilitu.

Antonín Prachař, 43 let, plánovač, Skomelno u Rokycan: Na upravené ploše byla na minilyžích radost jezdit, ale když jsem se pokusil zajet i do hlubšího sněhu, měl jsem problémy především zastavit. Při pokusu o akrobacii vadí ostrá zadní hrana. Naopak při bruslení se dá jet do mírného kopce, protože v přímém směru kluski dobře drží stopu. Cena mezi pěti a sedmi stovkami se mi zdá vysoká, sám bych si je koupil za polovic.

Václav Svobodník, 20 let, student, Plzeň: Jet se na tom dá, ale žádný zvláštní zážitek to není. Jako bych jel na botách s hladkou podrážkou po ledě a neustále musel udržovat rovnováhu.

Pavel Krupk a, 53 let, testuje výbavu do přírody pro internetový server Outdoorové vybavení: Doufal jsem, že objevuji ideální pomůcku pro turisty bez lyží na zimu. Mohli by se svézt dolů zasněženou cestou, využít lyžařských vleků nebo si jen zrychlit a zpestřit přechody jarních firnových polí. Po důkladném vyzkoušení musím konstatovat, že tyto nápady lze uskutečnit jen za určitých podmínek. Musíte být dobří lyžaři, ovládání lyžiček trpělivě nacvičovat, nebát se pádu a uvědomit si, že batoh stabilitu jen zhoršuje. Sníh musí být vždy pevný, v hlubokém se budete bořit, a navíc vás snadno složí kamínky nebo jiné nečistoty. Na lyžích byste jen stihli politovat skluznice, na kluski své tělo. Chybějí mi i hrany, takže hranit a zastavovat smykem nejde, kluski sice donutíte bleskově zahnout, ale ony pak pokračují stejnou rychlostí novým směrem. Zapomeňte manévr plužení nebo brzdění na úzké cestě, lépe je svalit se, dokud je čas.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Témata: Test iDNES.cz

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Začíná boj o použité PET lahve. Budou se používat na výrobu nových

Ilustrační snímek

Z použité plastové lahve od coly či mattonky se stává s nadsázkou řečeno cennost. Zatímco Evropa se snaží omezovat...

TEST DNES: Pilulky z internetové lékárny máte doma do tří dnů

Ilustrační snímek

Otázka pro aktuální test MF DNES zněla, zda má vůbec smysl nakupovat léčebné přípravky online. Je to vážně bezpečné,...

TEST DNES: Úplné výsledky testu rozvozu jídla

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala firmy zprostředkující dovoz obědů, případně restaurace, které jídlo rozvážejí. V Praze jsme...

Najdete na iDNES.cz