Bitcoin se po stagnaci vrací k rekordu. Investují do něj čím dál víc i Češi

Autor:
  16:02
Hodnota kryptoměny bitcoin se opět dostává na dohled hranice tisíce dolarů. Tedy výšin, kde se naposledy ocitla při horečce na přelomu let 2013 a 2014, po níž ale následovala série afér a pád hodnoty bitcoinu. Za poslední rok se ovšem cena alternativní měny opět více než zdvojnásobila.

Bitcoin opět útočí na rekord (Ilustrační foto) | foto: bitcoin.org/Eivind Nag

Jak ukazuje historický graf indexu CoinDesk BPI (který zahrnuje data ze tří bitcoinových burz), aktuální cena okolo 975 dolarů za bitcoin je velmi těsně pod maximem indexu ve výši 979 dolarů zaznamenaného 25. listopadu 2013.

Následné aféry, krádeže a krachy burz ale srazily na dva roky cenu do pásma mezi 250 a 500 dolary za bitcoin. Letos se ale hodnota bitcoinu začala vracet zpět do dob svého vrcholu. Za poslední rok je na více než dvojnásobku, za poslední kvartál připsala polovinu a za poslední měsíc stále velmi pěkných 30 procent.

Vývoj ceny Bitcoinu (2010 - 2016)

Podle bitcoinového podnikatele Romana Valihracha podobným tempem jako cena kryptoměny - tedy na dvojnásobek za poslední rok - roste i zájem Čechů o ni. Valihrach to vidí na objemech zobchodovaných z českých účtů na jím provozované on-line burze CoinMate.

Stejně jako většina odborníků zamýšlejících se nad současným opětovným růstem bitcoinu nevidí Valihrach pro pohyb jeden konkrétní spouštěč, jako tomu bylo zpravidla u prudkých změn této nezávislé měny v minulosti.

„Podle mě se po otřesech postupně hodnota vrací tam, kde by měla být, tedy kolem tisíce dolarů. Nejspíš teď vystoupá o něco výš a potom přijde korekce,“ předpokládá Valihrach.

Krádeže a krachy burz

Za úplné historické maximum je považována transakční hodnota 1216,73 dolarů za bitcoin, kterou zaznamenala japonská burza Mt.Gox 17. listopadu 2013.

Toto období a hlavně tato japonská burza jsou ale zároveň příčinami následného pádu. S rostoucí cenou totiž začala kryptoměna přitahovat i zloděje, kteří začali napadat a vysávat jak jednotlivé elektronické peněženky, tak i celé burzy. Největším otřesem potom byl právě pád největší a nejžhavější z nich.

Při bankrotu Mt.Gox z února 2014 jejím zákazníkům „zmizely“ bitcoiny za 390 milionů dolarů (více zde). Následkem toho byl velký otřes důvěry v tuto alternativní měnu a pád hodnoty bitcoinu přibližně na polovinu.

I když se zabezpečení jednotlivých burz mezitím zlepšilo, ke krádežím stále dochází. Letos v květnu zavřela na čas burza GateCoin potom, co se z ní ztratily bitcoiny za 2 miliony dolarů.

Dokonce 72 milionů dolarů v bitcoinech potom v srpnu ukradli hackeři z hongkongské burzy Bitfinex (psali jsme zde).

O jakési větší „dospělosti“ bitcoinu svědčí i to, že se značně uklidnila výrazná krátkodobá volatilita, která provázela jeho předchozí růst - tehdy skákala hodnota klidně i o desítky procent denně, což se dnes už tolik neděje.

Jedním z důvodů pro poptávku je dle komentátorů i obava z nejistoty ve světě (reprezentované politickými změnami jako bylo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem či brexit) a tím zvýšená nedůvěra k tradičním institucím.

Ta se ale zpravidla projevuje tím, že klesají akciové trhy a roste cena zlata. To se ale nyní neděje. A přesto roste cena bitcoinu.

„Myslím si, že se v tom projevuje i nedůvěra k bankovnímu systému, která je posilována tím, že se lidé stále dočítají o pokutách a problémech velkých bank,“ říká Valihrach s odkazem například na na podzim eskalující problémy DeutscheBank (psali jsme zde).

Výše popsaný růst je samozřejmě z pohledu drobného investora atraktivní. Vezmeme-li potom v potaz, že člověk, který dodnes drží bitcoiny koupené v prosinci 2012, zhodnotil svůj vklad přibližně sedmdesátkrát, těžko budeme hledat výnosnější aktivum.

Co je Bitcoin?

Platforma pro on-line platby bez centrální autority

Bitcoinové transakce čekají na ověření peer-to-peer sítě. Pokud by někdo chtěl...

Více si přečtěte v našem podrobném článku o platformě Bitcoin.

Zároveň je třeba ale zvážit všechny vlastnosti bitcoinu. Analytik a spolumajitel investičního fondu Quant Aleš Michl proto upozorňuje, že z pohledu investora bitcoin třeba za akciemi stále v mnohém zaostává.

„Je pravda, že volatilita klesá. Oproti akciím ale bitcoinu schází dividenda a stále jsou tu problémy s bezpečností burz,“ říká Michl s tím, že bitcoin už ale snese z investičního hlediska srovnání se zlatem. „To se taky hodně hýbe a nevyplácí dividendy ani rentu,“ dodává.

Před rizikovostí bitcoinu varuje i sám Valihrach. I když podle něj je kryptoměna vhodná v podstatě pro každého, nezkušeným investorům by kvůli možnému riziku poradil nevsázet na bitcoin více než deset procent úspor určených k investování.

Bude bitcoiny přijímat i AirBnB?

Bitcoin by mohl podle Michla postoupit do vyšší ligy především, pokud by se stal prostředkem směny. Tedy kdyby lidé chtěli třeba výplatu místo peněz v bitcoinech.

„V historii se platilo mušlemi, kousky plátna, klacíky, kožešinou, tak proč ne třeba jednou v bitcoinech,“ zamýšlí se ekonom Michl a dodává, že to toho je ale ještě daleko. „Bitcoin je už vhodný jako platidlo pro elektronické nákupy, i pro spekulace. Zatím si ale nedokážu představit, ze by třeba americké banky přijímaly něco jiného než dolar,“ dodává.

Předchozí prudký růst největší kryptoměny na přelomu let 2013 a 2014 přitom doprovázel i fenomén nárůstu počtu obchodníků, kteří bitcoin přijímají. To už se dnes ale tolik neděje. Své o tom opět ví Valihrach, jehož prvním bitcoinovým projektem je společnost BitcoinPay, která provozuje bitcoinovou platební bránu pro obchodníky. Tam není trend poptávky zdaleka takový jako u lidí, kteří si pro sebe chtějí vyměnit bitcoiny.

Jak ale upozornil server TechCrunch jeden další velký příjemce bitcoinů je možná na cestě - služba AirBnB, která dnes nabízí v soukromí dohromady víc lůžek než největší světové hotelové řetězce.

Její šéf a zakladatel Brian Chesky se totiž přes Twitter zeptal, jakou změnu by uživatelé ocenili v nadcházejícím roce. A přijímání bitcoinů se podle něj umístilo nečekaně vysoko - uživatelé ho podle Cheskyho poptávají víc než věrnostní programy.

26.prosince 2016 v 16:36, příspěvek archivován: 29.prosince 2016 v 11:37

@jamesldamico @desantis I'm surprised by how popular this is in this thread (has overtaken loyalty program)

Přesun výroby do USA nechystáme, s Trumpem se EU dohodne, věří šéf Linetu v USA

Nejčtenější

Desetikoruna se prodala za 160 tisíc. Vysokou cenu má díky drobnému detailu

V aukci na serveru Aukro.cz se prodala vzácná desetikoruna z roku 1993. Příčinou její vysoké sběratelské hodnoty je snadno přehlédnutelný rozdíl od běžného kusu. Původně měly podobné mince sloužit...

Obchod mezi pódii zaujal. Tesco na Rock for People prodalo dvě tuny melounů

Mezi pódia pro vystupující kapely a stánky s pivem a občerstvením se letos na festivalu Rock for People v Hradci Králové vmáčkl i „jednorázový“ supermarket. V areálu vyrostla festivalová prodejna...

Po seznamkách ghosting ovládl i pohovory. Uchazeči o práci se jednoduše vypaří

Personalisty ve firmách stále více trápí nový sílící trend. Uchazeči o práci si totiž domluví pohovor, ale nakonec na něj vůbec nedorazí a nedají ani vědět. Nebo přijdou, projeví o práci zájem a pak...

Chorvatsko levné, nebo drahé? Záleží hlavně na tom, jak si to sami zařídíte

Premium

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Chorvatsko patří mezi nejvyhledávanější cíle českých turistů. Dovolená tam nemusí být drahá, jak se poslední roky říká. Zatímco ceny ubytování lze snížit mimo sezonu, na jídle se dá ušetřit kdykoli....

Plán na novou krajinu po těžbě je hotov. Na severu Čech vznikne přírodní jezero

Doba uhelná v Česku definitivně končí a nejvíc je to znát na severu Čech. Revitalizace lokality po hnědouhelném lomu ČSA, kde společnost Severní energetická již ukončila těžbu, směřuje do finální...

V Šanghaji se otevře největší Legoland na světě, nabídne repliku mrakodrapů

V Šanghaji se 5. července oficiálně otevře dosud největší Legoland na světě. Bude zároveň první v Číně. Jednou z hlavních atrakcí se pravděpodobně stane miniaturní replika šanghajského nábřeží a...

21. června 2025  9:43

Egypt dokončil investice do areálu pyramid. Jen muzeum stálo víc než miliardu dolarů

Pyramidy v Gíze se řadí mezi nejoblíbenější destinace na světě. Každý rok je navštíví přibližně 2,5 milionu lidí. Léta ale cestovatelům cestu za zážitkem kazili neodbytní obchodníci s pochybným...

21. června 2025

Izrael i Írán vystřelí víc raket, než vyrobí. Může být rozhodující, komu dřív dojdou

Premium

Válka je pořádně drahý špás. Podle odhadů vojenských analytiků stojí konflikt Izrael i Írán stovky milionů dolarů denně. Munice, udržování letadel dlouhé hodiny ve vzduchu, rostoucí škody, na to...

21. června 2025

Válka na Ukrajině ruskou ekonomiku neničí, nesmíme dopustit recesi, řekl Putin

Tvrzení, že válka na Ukrajině ničí ruskou ekonomiku, je podle ruského prezidenta Vladimira Putina přehnané. Na pátečním ekonomickém fóru v Petrohradu poukázal na pokračující hospodářský růst, nízké...

21. června 2025  7:14

Jsou jen dva druhy kávy, malé a velké espresso, říká šéf slavné kavárny

Premium

Silvio Spohr, provozovatel Café Louvre, odhaluje, jak se mu podařilo obnovit noblesní kavárnu v srdci Prahy a proč preferuje osobní kontakt před QR kódy a samoobslužnými panely, a to i přes moderní...

21. června 2025

Od porcelánu po sendviče. Jak vypadá menu v evropských vlacích

Nároky na služby železničních dopravců se zvyšují a zdaleka se už netýkají jen pohodlných sedaček a dodržování jízdních řádů. Cestující vyžadují i chutné občerstvení, od sendvičů až po vydatný oběd,...

21. června 2025

Evropa omezí přístup čínských firem k veřejným zakázkám. Peking hrozí odvetou

Evropská unie se rozhodla omezit přístup čínských výrobců zdravotnických potřeb k veřejným zakázkám s hodnotou převyšující hranici 5 milionů eur (zhruba 125 milionů korun). Evropská komise se tímto...

20. června 2025

Oasis mánie v Británii vrcholí. V Manchesteru se otvírá specializovaný fan shop

Pouhé dva týdny před prvním koncertem britské kapely Oasis po 16 letech v Manchesteru otevře specializovaný fanouškovský obchod. Bude se v něm prodávat vše od čepic a triček až po sady příborů,...

20. června 2025

Kofola chce zachránit lázeňské prameny, zainvestuje do tradičních značek

Česku hrozí, že přijde o tradiční léčivé vody jako Bílinská kyselka či Rudolfův pramen. Výrobce BHMW čelí insolvenci a podal návrh na reorganizaci. O záchranu usilují Kofola a Invest Gate, které...

19. června 2025  16:10,  aktualizováno  20.6 15:04

Řidiči v Česku natankují každých 20 kilometrů. Nové pumpy rostou výjimečně

Podle aktuálních dat ministerstva průmyslu a obchodu je v tuzemsku téměř 4 000 veřejných pump, na které připadá jedna stanice přibližně na každých 14 kilometrů silnic. Trh je podle odborníků z velké...

20. června 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Airbus jako vítěz? I přes stín nad leteckou show poptávka po letadlech neklesá

Zatímco leteckým show obvykle dominuje závod mezi Airbusem a Boeingem o to, kdo oznámí více objednávek od leteckých společností, letošní právě probíhající ročník v Paříži je trochu jiný. Ve stínu...

20. června 2025  12:39

Drahé energie a málo surovin. Chemička Deza propustí více než stovku lidí

Valašskomeziříčská chemička DEZA, která patří do koncernu Agrofert, propustí ve druhé polovině letošního roku 123 lidí. Důvodem je nepříznivá ekonomická situace. Na konci roku bude mít chemička...

20. června 2025  10:41,  aktualizováno  11:04
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.