Život knížky na regálu? Tři měsíce a dost, říkají knihkupci

  6:00aktualizováno  6:00
Počet vydaných knížek sice poslední roky mírně klesá, ale většina knihkupců a nakladatelů i tak mluví o příliš velké nabídce. Výsledek je, že se zkracuje život knížky na regálu, protože když se nechytí, musí po pár měsících uvolnit místo dalšímu titulu. Výjimkou je bestseller, tomu naopak život prodlužují sociální sítě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Význam bestsellerů, tedy nejlépe prodávaných knížek, za poslední roky hodně vzrostl. „Jejich podíl na tržbách se zvýšil, protože se významně prodloužila jejich životnost. V ročním žebříčku nejprodávanějších knih běžně najdete knihy vydané před dvěma roky. Je určitá hranice prodejů, zhruba okolo deseti tisíc, a když ji titul přeskočí, udržuje se ve vysokých prodejích déle, než tomu bývalo dříve,“ popisuje Josef Žák, marketingový a obchodní šéf největšího českého nakladatelství Albatros.

Na trhu s knihami se točí miliardy. Nakladatelé se spojují, aby obstáli

Důvod je ten, že když prodeje knížky překročí pomyslnou čáru úspěchu, začnou se prodávat „samy“ díky šíření po sociálních sítích. Opačným trendem je ale zkracování životnosti málo či průměrně úspěšných knih.

V Česku vychází na hlavu jedno z největších množství knih a do toho se zmenšují plochy knihkupectví. „Zjednodušeně řečeno, buď nová kniha skočí laťku bestselleru a vydrží na pultu dva roky, anebo ne a po třech měsících ji vystřídá jiná novinka,“ uzavírá tvrdou realitu Josef Žák.

„Licence bývá na pět let, z toho zhruba 1,5 roku trvá překlad a nachystání do prodeje. Takže na prodej jsou tři roky, pak následuje buď odprodej do Levných knih, nebo likvidace,“ shrnuje jeden z nakladatelů. Některá menší nakladatelství jako Argo či Paseka proto už volí strategii raději vydávat méně titulů, ale s marketingem ke každé knize. Aby tak nehrozilo zapadnutí do druhé řady a brzké vyřazení.

Zahraniční trháky se u nás ne vždy uchytí

Odhalit a vydat bestseller přitom není snadné. Jsou sice tituly ze zahraničí, které se dobře prodávají i v Česku, ale ne vždy to platí. „Je nadprodukce, můžete koupit bestseller, co se přeložil do třiceti jazyků, a tady si ho nikdo nevšimne,“ zmiňuje jeden z nakladatelů.

Sázka na bestseller se ale taky může hodně nevyplatit kvůli rostoucím cenám práv, které se šplhají až do výše několika desítek tisíc eur. „Leckdy kupujete budoucí bestseller debutující dvacetileté australské autorky, ke kterému máte krátkou ukázku o deseti stránkách, soutěží o něj tři čeští nakladatelé a cena se nečekaně vyšplhá na 20 tisíc eur zálohy,“ popisuje s nadsázkou Žák. Zálohu je třeba zaplatit vždy, bez ohledu na prodej. Cenu šponuje i to, že více než dříve agenti využívají aukce.

„Nakladatelé mi třeba říkají, že nebudou vydávat velké jméno, protože by skončili kvůli právům na nule. A raději vydají a otočí tři jiné menší knížky,“ popisuje i Jan Kanzelsberger, majitel stejnojmenné sítě.

A jak knížky končí? Prodej u nás funguje jako komise, to znamená, že když se po určité době neprodají, knihkupec je vrací zpět nakladateli. Ten se je může snažit prodávat ještě online či dalšími kanály nebo je nabídnout se slevou do Levných knih.

„Poslední stanicí jsou sběrné suroviny. Naštěstí se knížky nepálí,“ uzavírá jeden z nakladatelů.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Nezastavitelný dávkomat. Maláčová chce přidat všem, neřeší, kde na to vezme

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Éra ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se zřejmě zapíše do dějin jako největší zvyšování dávek v historii Česka....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu bezových sirupů

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct sirupů a nápojových koncentrátů z bezových květů či s příchutí černého bezu. Zde najdete...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Polský kabanos v Kauflandu byl falšovaný, výrobce do něj dal málo masa

Ilustrační snímek

Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla na trhu další falšované masné výrobky z Polska. Jde o tři druhy...

Najdete na iDNES.cz