![]() Svatomatinské Beaujolais |
Každoročně třetí listopadový čtvrtek se na celém světě otevírají první lahve tohoto mladého červeného vína a se sloganem Le beaujolais nouveau est arrivé! – Nové beaujolais je tady! – se vítá nové víno. To bylo stočeno do lahví co nejrychleji, jak je to jen možné, aby se co nejdříve dostalo k zákazníkům. Oslava se postupně stala celosvětovým svátkem mladého vína, ale jeho sláva v poslední době trochu uvadá.
A proč právě třetí čtvrtek v listopadu? Z praktických důvodů. Původně byl jako první den, kdy se smí víno prodávat, určen 15. listopad. Protože však datum občas padlo na víkend, v roce 1985 byl stanoven třetí čtvrtek v listopadu.
Obchodní úspěch beaujolais s přídomkem nouveau nebo primeur způsobil, že ostatní vína této oblasti zůstávají ve stínu. Neprávem. Kromě apelace Beujolais je tu ještě 39 obcí, které mají právo užívat označení Beaujolais Villages, a deset zákonem stanovených viničních vesnic nazývaných Crus du Beaujolais. Což jsou vína, která se na rozdíl od mladého beaujolais nemusí vypít do půl roku po stočení do lahve. Naopak zráním získávají na kvalitě.
Beaujolais patří k Burgundsku, ale je jedinou částí této oblasti, kde se nepěstuje Pinot noir. Vinice jsou tu téměř výlučně osázeny odrůdou Gamay noir a jus blanc (modré s bílou dužinou).
Více než polovina celkové produkce se prodá právě ve formě mladého vína. Je to každoročně zhruba padesát milionů lahví, z toho polovina odchází na export a z ní polovinu vypijí Japonci, největší fandové Beaujolais nouveau.
Svůj charakter získává zásluhou metody takzvané karbonické macerace neboli kvašením pod tlakem oxidu uhličitého. Hrozny se nelisují, ale nasypou do sudů nebo tanků vcelku včetně stopek. Vlastní vahou se pak bobule ve spodních vrstvách rozmačkají, nashromáždí se mošt, který začne kvasit za vzniku oxidu uhličitého, jenž stoupá nahoru. Tam působí na ostatní vrstvy hroznů, které začnou kvasit uvnitř bobulí, dokud slupka nepraskne. První kvašení je tedy bez přístupu vzduchu. Právě díky tomu si víno zachovává ovocnou vůni a chuť, třebaže dál už kvašení probíhá normálně.
Beaujolais nouveauCo je zač * otevírá se v prvních minutách třetího čtvrtku v listopadu * je pouze červené, i když pod tlakem módy růžového ho vinaři začali dodávat i v této variantě * vyrábí se v burgundské oblasti Beaujolais z odrůdy Gamay * má jasnou rubínovou barvu až s fialovým podtónem * každoročně se vyrobí 50 milionů lahví, z toho 24 milionů putuje do zahraničí, polovinu exportu vypijí Japonci * je to lehké, svěží víno, příjemné k pití |