Ani bázlivé zvíře se o Silvestru nemusí bát

  11:00aktualizováno  11:00
Domácí mazlíčci si příchod Nového roku na rozdíl od svých pánů často moc neužívají. Některým psům hluk nevadí, ale pro bázlivá zvířata jsou petardy velmi stresující.
Bouchání petard může zvířata pěkně vystrašit. Ilustrační foto

Bouchání petard může zvířata pěkně vystrašit. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V případě silného hluku a hysterického chování zvířete by neměl majitel psa přemrštěně uklidňovat. Měl by s ním jednat šetrně, ale přehnaný zájem o chování zvířete není vhodný.

Při příštích stresových situacích by pak zvíře reagovalo čím dál tím negativněji. Důležité je, aby majitel zaujal k situaci klidný postoj. Pro psa je toto vzorové chování „vůdce smečky“ podstatné.

Pilulky proti stresu
U citlivých a bázlivých zvířat je vhodné vždy po konzultaci s veterinárním lékařem použít moderní zklidňující prostředky.

"Jedná se například o oblíbený přípravek Sedalin, speciálně vyvinutý pro psy a kočky, který zvířeti podáváme formou tablet nebo pasty jednu až dvě hodiny před očekávaným stresem. Využívají se i některé přípravky určené pro léčbu lidí, například Xanax tablety. Vhodnou alternativou k uvolnění napětí je i léčba homeopatiky a stále častěji využívaná Bachova květová terapie – to jsou kapky a zvířatům se podávají na doporučení ošetřujícího veterináře," říká Lukáš Duchek z pražské veterinární kliniky Paprsek.

Ven jen s náhubkem
Při venčení psů po Silvestru doporučují veterináři, aby zvíře bylo na vodítku. Vhodný je také náhubek, který zajistí, že pes nesní zbytky pyrotechniky.

"S fyzickým poraněním způsobeným petardou jsme se dosud nesetkali. Řešili jsme případ, kdy pes rozkousal nepoužitou petardu. Po pozření opakovaně zvracel, byl zesláblý a projevovaly se u něj příznaky otravy, protože zábavní pyrotechnika obsahuje velmi nebezpečné toxické látky," dodává Lukáš Duchek.

O Silvestru buďte spolu
Psy žijící na zahradě vemte ve chvílích nadměrného hluku k sobě v domů. Stejně tak by se neměly venku potulovat kočky.

Důležité je zabránit i případnému poranění v domácím prostředí při snaze o útěk (balkon, stoupačky, světlík a podobně). Drobná zvířata reagují na hluk většinou minimálně, neboť se uvnitř své klece či akvaterária cítí bezpečně.

Jinak tomu může být u zvířat ve velnkovních voliérách. Příkladem mohou být oslavy příchodu roku 2006 v liberecké zoologické zahradě. Orlice Vasja se lekla petardy odpálené poblíž voliéry a při pokusu o únik z klece si zlomila prsní kost a poranila zobák. Následujících několik dní byla v ohrožení života.

Oslavy nového roku nemají ráda ani velká hospodářská zvířata.

"Poměrně náchylní na stres jsou koně. Oproti tomu ovce, skot nebo kozy snášejí hluk mnohem lépe. Především chovatelům koní bych doporučil, aby v době oslav zvířata ustájili pokud možno co nejdál od míst, kde se bude slavit. Uklidňující účinky má i přítomnost osoby, na kterou jsou zvířata zvyklá," upozorňuje veterinář František Roučka z obce VacovVlkonice na Prachaticku.

Autoři:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Šéf mlékařů se pustil do GMO free mléka. Je to jen marketingový tah, tvrdí

Ilustrační snímek

Mléko od skotu, k jehož výživě nebyla použita geneticky modifikovaná krmiva, je jen marketingový tah. Uvedl to předseda...

Jedenáct hříšníků z patnácti. ČOI pokutovala stánkaře výstavy Země živitelka

Mezinárodní agrosalon Země živitelka (24. srpna 2019)

Při kontrolách České obchodní inspekce (ČOI) na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích porušilo zákon jedenáct z...

Test taxislužeb: Jeden dorazí za minutu, jiný nepřijede vůbec

ilustrační snímek

Z nedávných šarvátek mezi taxikáři a řidiči Uberu vyšli vítězně hlavně zákazníci: ceny šly dolů, taxikáři jsou ochotní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz