Akcie se drží dole: „blbou náladu“ mají investoři, makléři i burza

Doporučujeme   8:00aktualizováno  8:00
Obchodovat s akciemi je adrenalin. Příjemný, pokud jejich cena stoupá, nepříjemný, když se řítí dolů. A právě tu horší stránku riskantního byznysu teď prožívají desítky tisíc Čechů, kteří kvůli strachu z recese v USA přicházejí o peníze. Veselo není ani makléřům a burze, kteří z chuti lidí investovat žijí.

Finančním trhům se nedaří. To láká nové investory na nákup levných akcií. Na výdělky z nich si však budou muset zřejmě počkat. | foto: Kateřina ČernáiDNES.cz

Nejistota se na světové finanční trhy začala vkrádat loni v dubnu, kdy zbankrotovala druhá největší americká hypoteční banka New Century Financial, a zvýšila se v létě, kdy se problémy s hypotékami začaly objevovat i na starém kontinentě. - čtěte Krize hypoték v USA se přenáší do Evropy

A protože je česká ekonomika malá, tak se na ni nejistota světových trhů rychle přenesla a akcie na pražské burze začaly ztrácet svou hodnotu. V srpnu se nálada investorům zlepšila. Začali doufat, že USA krizi ustojí a obavy z potíží americké ekonomiky se nenaplní. Burzovní index PX posiloval a v říjnu se dokonce vyšplhal na rekordní hodnotu 1 936,1 bodu.

. Index PX

Hlavní index pražské burzy

Index PX ukazuje v 15vteřinových intervalech charakter vývoje českého burzovního trhu. Vznikl v březnu roku 2006 jako nástupce indexů PX 50 a PX-D. Vypočítává se z třinácti nejlikvidnějších emisí Burzy cenných papírů Praha (BCPP), takzvaných blue-chips (třináctá emise VIG do něj vstoupí 25. března 2008).

Nejvyšší hodnoty dosáhl tento cenový index 29. října 2007 , kdy zakončil na hodnotě 1 910,1 bodu.

Pražská burza používá k zobrazení své výkonnosti také širší index PX-GLOB.

"Když je trh v divné náladě, tak lidé přestávají relevantně zhodnocovat fakta. Hrozně si přejí, aby opět rostl. Chytají se tak jakékoliv pozitivnější informace, a když ji mají, začínají být přehnaně optimističtí. Při takovém vývoji se to ale spíš vymstí," popsal chování investorů v nejisté době makléř brokerjetu České spořitelny Michal Tobiáš.

A to se také stalo. V lednu začalo být investorům po sérii negativních zpráv z americké ekonomiky jasné, že největší světové hospodářství není v dobré kondici a že ho čeká recese. Index pražské burzy PX se vrhl střemhlav dolů a za jediný měsíc ztratil 17,38 procenta. Včera skončil po výrazném propadu na 1 468,5 bodu, tedy téměř o čtvrtinu níže než v rekordním říjnu.

Burza cenných papírů Praha, Burzovní palác.

Co v tu dobu prožívala Burza cenných papírů Praha, přes kterou se přelévá většina tuzemských obchodů s akciemi? Na první pohled nic dramatického. Na rozdíl od klasických burz, kde brokeři při obchodovaní gestikulují rukama a větší nervozita je na parketu okamžitě znát, je pražská burza burzou čistě elektronickou. Drama investorů přicházejících o své peníze tak na ní patrné není.

Nyse, akcie, burza, obchodování, Dow Jonesův index

New York Stock Exchange (NYSE) nabízela dlouho pouze klasický způsob obchodování. V roce 2006 se spojila s vlastníkem elektronického systému firmou Archipelago a jako tzv. hybridní burza umožňuje od té doby oba styly obchodování.


Vedle tří zaměstnanců, kteří dohlížejí nad obchodováním a musí se mnohem více než kdy jindy soustředit na monitorování toho, zda vše probíhá podle pravidel, se nejvíce "zapotily" už jen burzovní servery, které tvoří samo jádro celého obchodování. 

Celý "stres" se tak vlastně odehrával v podobě nul a jedniček v prostoru velikém zhruba 3 x 1 x 2,2 metru. "Vše se zmenšilo. Dnešní technologie jsou zhruba třikrát menší a dvanáctkrát výkonnější než před patnácti lety," popsal "srdce" celé burzy šéf odboru informatiky Miroslav Prokeš.

Burza cenných papírů Praha, budova.

V době největšího napětí, kdy ceny akcií prudce klesají a investoři se jich ve velkém zbavují, se samotné burze daří dobře. Rostou jí totiž příjmy z obchodů, které ve vypjatých situacích dosahují mnohem větších objemů.

Zatímco v loňském roce se na ní denně zobchodovaly akcie v průměru za 4,1 miliardy korun, v lednu - v době největší krize - se objem vyšplhal na průměrných 5,5 miliardy. "Tržby krátkodobě rostou," připouští šéf odboru obchodování Jiří Opletal. "Radovat se z toho však nikdo nemůže, protože ze střednědobého hlediska je období, kdy burza letí dolů, špatné. Investoři mohou ztratit apetit a odejít," vysvětlil.

Burza cenných papírů Praha, šéf obchodování Jiří Opletal.

Podle něj jsou v takových situacích jedny z nejobtížnějších chvil ty, kdy trhu chybějí informace o tom, co se vlastně děje, a burza musí zasahovat do nastavených pravidel. To se stalo například po prvních spekulacích o miliardových ztrátách francouzské banky Société Générale. - čtěte Špatný makléř připravil banku o 128 miliard

"Tehdy jsme v segmentu pro nejlepší emise (SPAD) upravili na několik hodin podmínky obchodování s emisí Komerční banky, dcerou Société Générale. To mohlo rozzlobit ty, kteří si mysleli, že mají informací dostatek a mohou je dobře využít. Když jde o peníze, tak je velmi těžké měnit pravidla hry. Chyba se neodpouští."

Patria Direct, obchodování, akcie.

Mnohem většímu tlaku ale podle něj čelí samotní členové burzy, tedy obchodníci oprávnění nakupovat a prodávat cenné papíry na burze. Ti jsou totiž přímými prostředníky mezi zklamanými investory a burzou.

Patria Direct, obchodování, akcie.

"Ano, akcie ztrácejí zhruba sedm procent. Odpoledne tam ale budou nějaká makroekonomická data, která ten vývoj mohou změnit ..." slyším jednoho z makléřů uklidňovat klienta, který právě přichází o své peníze.

. Makléř: desetihodinové napětí mě baví i po 7 letech

Snahu o rozhovor s ním musím kvůli jeho nepřetržitému vyřizování telefonátů několikrát odložit. "Je to těžké období. Lidé ho prožívají intenzivně a chtějí slyšet, že se obrátí k lepšímu. Říkám jim, že se na to musí dívat z dlouhodobějšího pohledu," popisuje makléř Patria Direct Vladimír Vávra obsah rozhovorů.

RM Systém, Fio, akcie, obchodování

K společnosti Fio přišlo za první dva letošní měsíce nejvíce nových investorů. Velký pokles trhů, tedy levné akcie, k ní přilákal celkem 1 600 lidí.


"Nálada dobrá není, nikdo neví, co bude dál," potvrzuje Tobiáš. "Při každém propadu sice přicházejí noví investoři, kteří si řeknou, že už je to dole, a těší se, jak budou vydělávat. Trhy ale nerostou a celková obchodní aktivita upadá." 

Únorové výsledky burzy mu dávají za pravdu, objem průměrných denních obchodů se oproti lednu snížil téměř o polovinu, na 2,86 miliardy korun. To znamená, že obyčejní lidé si denně na burze nakoupili či prodali akcie za zhruba 280 milionů korun. "Drobní akcionáři tvoří v průměru asi desetinu obchodů," vysvětluje Opletal. 

Ostatní investoři si podle makléřů většinou drží své pozice a vyčkávají nebo spekulují na krátkodobé výkyvy cen. Trh zatím neopouštějí.

Drobných akcionářů je zatím málo
Čechů, kteří se v tuzemsku odhodlali vstoupit do hry s akciemi, je v současné době zhruba padesát tisíc. To je ve srovnání například s Maďarskem, kde se do obchodů podle Opletala pouští více než půl milionu lidí, či Polskem, kde obchoduje kolem dvou milionů akcionářů, nízké číslo.

Podle odborníků se však budou jejich řady rozrůstat. Jak rychle, to bude záležet na kondici globální ekonomiky, nabídce produktů bank, ale například i na výši poplatků za jednotlivé pokyny. Trhu by dále podle ekonomů prospělo to, kdyby si na burzu chodilo více firem pro nový kapitál. Jména těch, které to v minulosti udělaly, vyryla burza do mosazného zvonu. 

Burza cenných papírů Praha, zvon IPO.

"Pokud se situace zklidní a světová ekonomika se bude vyvíjet dobře, tak trhy budou růst o pět až deset tisíc lidí ročně," odhaduje obchodní ředitel brokerjetu Libor Janoušek.

"Ročně to budou desítky procent," souhlasí analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

"Prostor pro další růst je obrovský. Měly by tomu napomáhat faktory jako růst bohatství, penzijní reforma a pokles nedůvěry vůči investování, kterou si s sebou neseme z dob kuponové privatizace," připojuje se analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Kolik Čechů obchoduje s akciemi   
Obchodník Počet klientů ( 2007)  Charakteristika
Atlantik FT1 5 000

Většinu klientů tvoří ekonomicky úspěšní muži. Jsou mezi nimi lidé mladí i zralí, začátečníci i zkušení investoři. Objem jejich investic se pohybuje od stovek tisíc do stovek milionů korun. Těch, co obchodují s desítkami tisíc, je minimum.

BH Securities 1 700 Má podle svých slov sofistikovanější klienty, kteří obchodují s větším množstvím peněz.
brokerjet 9 982/
10 6462
Muži od 20 do 50 let tvoří největší skupinu klientů. Průměrná investice byla loni kolem 300 tisíc Kč. Do obchodů se pouštějí ale i studenti s částkami deset až dvacet tisíc korun, výjimkou nejsou milionové sumy.
Cyrrus -

Má klienty všech věkových kategorií, kteří investují od desítek tisíc korun. Průměrné částky jsou však v milionech. Největší skupinu investorů tvoří muži v produktivním věku.

Fio 12 300/
13 9002
Klientela je široká, nejmenší investice se pohybují v desetitisícových řádech. Průměrná částka je zhruba 60 000 Kč, ale lidé nakupují i za statisíce až miliony. Nejčastěji se do obchodů pouštějí ve věku 30-40 let.  
Patria Direct

7 700/
8 2002

Devadesát procent všech klientů tvoří muži, nejvíce třicátníci. Akcie však nakupují také osmdesátníci či maminky s malými dětmi. Většina lidí si vystačí s částkou do 100 000 korun. Průměrná investice je však zhruba 400 000 Kč, protože někteří lidé nakupují v pěti až desetimilionových objemech.
Celkem 39 4463 S akciemi si hrají většinou zámožní muži
Zdroj: jednotlivé firmy, poznámka 1 = Atlantik FT investory nerozlišuje na malé či velké, číslo zahrnuje jak tuzemské, tak i zahraniční investory; 2 = konec února 2008; 3 = nejnižší odhad, někteří členové své údaje o počtu drobných akcionářů nechtějí uvést, například Komerční banka či Raiffeissenbank. Češi mohou obchodovat i přes jiné firmy, které nejsou členy burzy, nebo sami na mimoburzovním RM-Systému. Většina obchodů však přechází právě přes BCPP. 

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu nealko piv a pivních mixů

ilustrační snímek

MF DNES otestovala osm vzorků neochucených nealkoholických piv a osm míchaných nápojů z nealkoholického piva, kterým se...

Test taxislužeb: Jeden dorazí za minutu, jiný nepřijede vůbec

ilustrační snímek

Z nedávných šarvátek mezi taxikáři a řidiči Uberu vyšli vítězně hlavně zákazníci: ceny šly dolů, taxikáři jsou ochotní...

TEST DNES: Úplné výsledky testu taxislužeb

ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct taxislužeb ve třech městech: v Praze, Brně a Ostravě je figuranti využili k cestě z centra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz