Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Abeceda letního stravování

  10:00
K létu patří dovolená, k dovolené cestování, k cestám změny prostředí i stravy... Aby příjemná změna nepřinesla i nepříjemná překvapení, je třeba dodržovat pár zásad.
Prožít kvůli potížím z jídla dovolenou v blízkosti toalety, nebo dokonce na lůžku nemocnice, to si určitě nepřeje nikdo z letních turistů. Přitom mnohým z nich se to "podaří". Změna prostředí, klimatu a stravování totiž udělá své. Ve Francii mají pro cestovní průjmy výstižný výraz - la turista. Nemusí to být žádné vážné střevní onemocnění, spíš příhody, které dokážou pořádně znepříjemnit pobyt, na který jsme se celý rok těšili. Základní pravidlo, jak si nepřivézt z cest "turistu", přitom lze shrnout do několika základních zásad: dát si pozor na vodu, s výjimkou ovoce a zeleniny nejíst syrové jídlo a vzít na vědomí, že velkým rizikem může být i vařené jídlo, pokud stálo pár hodin na vzduchu. A základ všeho - mýt si ruce.

Alkohol - Alkoholický nápoj zůstane alkoholem, i když je ředěný vodou. Vinný střik nebo whisky "on the rocks" navíc nelze počítat do celkového množství tekutin, které se za den vypijí.

Bakterie - Vysoká teplota urychluje rozmnožování škodlivých bakterií, které zase urychlují zkázu potravin. V létě je proto více než jindy důležité uchovávat jídlo v chladu.

Cukr - Bohatým zdrojem cukru je také většina limonád, jejichž konzumace může citelně ovlivnit denní příjem energie. V litru coly je jednadvacet kostek cukru, pouhá sklenice tohoto nápoje vydá za tři kostky, plechovka za šest. Fandové coly by měli pít light variantu, méně uškodí jejich zubům.

Diarea - Znamená v podstatě průjem. Je dobré si toto slovo zapamatovat, pokud nemáte s sebou vlastní prostředky proti průjmu a budete muset v zahraničí do lékárny nebo k lékaři. Jinak je vhodné vybavit se na cesty předem v lékárně.

Exotická jídla - Nenechte se zlákat exotickými pokrmy, které jsou připravovány na tržišti.

Grilování - Respektujte bezpečnostní pravidla (oheň, děti ani domácí zvířata nenechávejte nikdy bez dozoru) a vyhněte se přímému styku grilovaného jídla s ohněm (vznikají tak rakovinotvorné látky).

Chladnička - V létě je naprosto nezbytná. Nastavte termostat na nižší teplotu (zkontrolujte teploměrem) a mějte na paměti, že většina čerstvých potravin musí být uchovávána při teplotě 4 až 6 stupňů Celsia. Neotvírejte často dvířka.

Intoxikace - Teplo znásobuje rizika. Proto uchovávejte všechny choulostivé potraviny v chladničce, zbytky raději zlikvidujte.

Kůra - Pokud používáte do dezertů kůru citrusů, ujistěte se, že plody nebyly chemicky ošetřeny, v každém případě ji pečlivě umyjte. Platí to i pro ostatní ovoce se slupkou.

Led - Do nápojů nepoužívejte kostky ledu, jsou vyrobeny z vody z kohoutku, která nemusí být bezpečná. Velký nesmysl je přes den pít jen balenou vodu a večer si dát u baru drink s ledem.

Majonéza - Kalorické majonézové omáčky, které se hodně používají ke grilovaným pokrmům, je možné nahradit ochucenými hořčicemi či jogurtovými omáčkami.

Nákup - Nakoupené jídlo nenechávejte v kufru auta déle, než je nezbytné. Používejte izotermické tašky.

Ovoce - Loupejte je nebo oplachujte stolní vodou. K mytí nepoužívejte vodu z kohoutku.

Pivo - V létě přichází ke slovu častěji, protože hořká chuť dokáže uhasit žízeň. Ale pozor na alkohol a kalorie.

Ruce - Myjte si ruce častěji než normálně, přinejmenším před každým jídlem, po použití toalety a před každou přípravou jídla.

Salmonelóza - Nejrozšířenější infekční onemocnění z potravin. Zdrojem jsou syrová nebo nedostatečně vařená vejce, kuřata a všechny druhy masa. Drůbež a maso je proto nutné řádně propéci. Při přípravě pokrmů je třeba zajistit, aby nepřišly do styku syrové a vařené potraviny.

Tekutiny - Při vysokých teplotách je nutné hodně pít, protože jen dostatek tekutin zaručuje správnou látkovou výměnu. Nejvhodnější pro horké počasí je čistá voda nebo nakyslé či nahořklé nápoje. Sladká chuť pocit žízně zvyšuje.

Uvařené jídlo - Pokud uvařené jídlo hned nesníte, zchlaďte ho a ihned uložte do chladničky. Před dalším podáváním pokrm dobře prohřejte.

Voda - Tekutina, která jednoznačně nejlépe osvěží. Pijte ji vychlazenou, ale ne ledovou, pokud chcete ušetřit střeva. V zahraničí pijte jen kupovanou vodu v lahvi. Pokud není k dispozici, raději vodu dezinfikujte pětiminutovým převařením. Vodu z kohoutku nepoužívejte ani k mytí ovoce a čištění zubů.

Zmrzlina - Léto by bez ní nebylo létem, přesto je dobré vědět, že patří k největším kalorickým bombám a žízeň neuhasí, protože obsahuje hodně cukru. Dejte si k ní vždy sklenici vody.

Žízeň - V parných dnech musíte pít, i když necítíte žízeň.

Autor:

Praha obnovila letecké spojení s Pekingem

  • Nejčtenější

Počet krádeží v německých obchodech roste. Stále častější jsou i násilné gangy

Každý den přijdou obchody v Německu o tisíce kusů zboží, za které zákazníci nezaplatili. Nová studie ukazuje, že počet krádeží navíc stále roste a přibližně čtvrtina pachatelů si počíná organizovaně....

9. července 2024

Z 8,5 hektarů zásobuje farmář půl roku jahodami celou republiku

Na to, že jahody na pultech obchodů už nejsou jenom sezonní záležitostí, která trvá šest týdnů před prázdninami, ale že si české jahody můžou zákazníci dopřát od konce dubna až skoro do začátku...

8. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hranaté hamburgery míří do Česka. Wendy’s už nabírá franšízanty

Na český trh vstoupí další světový řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s. Od roku 2023 se jedná už o třetí globální značku nabízející převážně hamburgery, která otevře pobočku v Česku. Součástí...

9. července 2024  14:53

Pivovary sází na třetinkové lahve. Zákazníci preferují menší objem, tvrdí

Vedle zavedených třetinkových piv od importovaných značek jako Heineken nebo Corona se téměř ve všech obchodních řetězcích začaly objevovat také třetinkové láhve značek Prazdroj, Staropramen či...

11. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Platil za knihy a málem přišel o 70 tisíc. Podvodníci těží z nepozornosti

I platba na ověřeném e-shopu může skončit vybíleným účtem. Problémem bývá, když se klienti přihlašují do podvodného internetového bankovnictví, nebo když mají telefon či počítač už napaden hackerem....

13. července 2024

Lidé prosázeli na fotbal čtyři miliardy. Částka překonala šampionát v Kataru

Sázky na letošní mistrovství Evropy ve fotbale dosáhly v Česku zhruba čtyř miliard korun. Překonaly tak zhruba o 400 milionů korun dosud rekordní objem vsazených peněz z posledního fotbalového...

15. července 2024  15:26

S kufry na Ruzyni pomáhali hasiči. Zbytek prázdnin mají pokrýt agenturní posily

Do odbavování zavazadel se na pražském letišti zapojili na začátku prázdnin i tamní hasiči. Pomohli tak překlenout nedostatek pracovníků, kvůli nimž museli cestující v červenci po příletu čekat na...

15. července 2024  14:01

Bitcoin po střelbě na Trumpa posílil, jeho cena vyšplhala nad 60 000 dolarů

Cena bitcoinu se po střelbě na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa přesáhla 60 000 dolarů (1,4 milionu Kč). Část analytiků se domnívá, že vývoj může odrážet obavy z dalších občanských...

15. července 2024  11:58

„Trump mocně zvítězí.“ Číňané skupují akcie firem kvůli tajemným asociacím

Akcie čínské softwarové společnosti Wisesoft, jejíž název v mandarínštině zní v překladu jako „Trump mocně zvítězí“, posílily o deset procent poté, co prezidentský kandidát Donald Trump vyvázl z...

15. července 2024  11:19

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...