Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Ztráty firem jsou obrovské

  0:01
Od teroristických útoků na USA uplynul přesně rok. Upřesňují se odhady materiálních škod a ekonomové již mají jasno v tom, jaká hospodářská odvětví utrpěla největší ztráty a která naopak na atentátech vydělala. K těm, kdo nejvíce utrpěl, se podle očekávání řadí americké aerolinky, a to přesto, že od vlády dostaly štědré dotace. Strach lidí z létání je stále ještě velký.

Podobnou ránu dostaly i americké pojišťovny - škody, které budou muset zaplatit, překračují 40 miliard dolarů. A to je téměř třikrát více, než musely uhradit v roce 1992, kdy část Spojených států zpustošil hurikán Andrew.

Dalším postiženým oborem je turistický ruch, doplácející na pokles mezinárodní přepravy. Jedním z mála oborů, jež z 11. září něco vytěžily, je naopak zbrojní průmysl.

Americká vláda po atentátech zvýšila výdaje na zbrojení, spousta prostých Američanů se navíc rozhodla pořídit si zbraň na svou sebeobranu. Výrobci v tomto oboru, lukrativním v těžkých časech, proto nyní zažívají zlaté časy.

• LETECKÁ DOPRAVA:  Nejhorší rok v historii
Žádný jiný sektor nebyl zřejmě atentáty postižen více než letecká přeprava. Letecké společnosti zaznamenávaly a stále ještě zaznamenávají obrovské finanční ztráty, hovoří se dokonce o sto milionech dolarů denně. O práci přišlo celkově asi 400 tisíc lidí.

Původně byly celkové prognózy škod leteckých přepravců odhadovány na 20 miliard. Nyní odhad klesl, a to zejména díky tomu, že po atentátech nevzrostly ceny ropy. Svou pozitivní roli sehrála zejména v USA i vydatná státní pomoc ve výši zhruba 5 miliard dolarů.

Strach lidí z létání však vedl v USA k tomu, že se menší aerolinky Midway Airlines a Vanguard Airlines dostaly do finančních problémů a musely skončit. Mnohem větší ranou bylo vyhlášení bankrotu firmy US Airways, což je šestý největší americký přepravce. United Airlines (americká dvojka) již také varovala, že možná bude muset "nouzově přistát".

Podobné problémy mají i aerolinky ve zbytku světa, zejména v Evropě. Předchozí problémy některých z nich se po atentátech natolik vyostřily, že například belgická Sabena nebo švýcarský Swissair musely vyhlásit bankrot.

Změněná situace v letecké dopravě se dotkla i výrobců. Rušením zakázek utrpěly velké ztráty jak Boeing, tak Airbus. Jediní, kdo se drží trochu nad vodou a zaznamenávají zisky, jsou vzhledem k nízkým provozním nákladům levní dopravci.

POJIŠŤOVNY: Útok přežily, ale lepí se na ně smůla
Velké světové pojišťovny loňský teroristický útok přežily. Zatím. Jak potvrzuje právě probíhající roční kongres největších zajišťoven (které pojišťují pojišťovny) v Monte Carlu, během posledních 12 měsíců se na tento obor lepila smůla ze všech stran.

Stejně jako pro leteckou přepravu byl i pro pojišťovny rok 2001 tím nejhorším v historii. Podle ekonoma největší zajišťovny Swiss Re Thomase Hesse se jmění celého odvětví smrsklo o skoro 100 miliard dolarů. Nejv v za to mohlo zničení Světového obchodního centra v New Yorku, které bylo největší pojistnou událostí vůbec a přijde asi na 40 miliard dolarů.

Kromě teroristických útoků na pojišťovny tvrdě dopadly také důsledky přírodních katastrof. A aby toho nebylo dost, přicházely o miliardy dolarů - ruku v ruce s tím, jak se propadaly světové trhy. Ztráty pojišťoven se pak přenášejí dál na zajišťovny, které sídlí převážně v Evropě. Následky hlubokých ran pojišťovacího průmyslu už začínají být znát. Zajišťovny zvyšují ceny služeb, což se zpětně promítá do cen pojistného.

A i když se zdá, že letošní rok je spíš klidnější, protože povodně ve střední Evropě a Německu se na rozdíl od 11. září považují za události střední důležitosti, na obzoru už se stahují nová mračna. Mohou za to tzv. azbestové žaloby. Podle odhadů mohou dopadnout na 85 procent americké ekonomiky a přesunují se i do Evropy. Celkové škody pro podniky a pojišťovny, které z nich plynou, se odhadují na 200 až 275 miliard dolarů.

• TURISTICKÝ RUCH: Nikdo necestuje, nikdo neutrácí
Nechuť lidí cestovat letadly se dotkla hlavně mezinárodního turistického ruchu, který z hlediska výdajů za cestování poklesl v loňském roce o více než sedm procent.

O práci přišly celosvětově více než tři miliony lidí. Tento sektor přitom pro mnoho zemí světa znamená klíčový zdroj deviz. Nejvíce byl postižen cestovní ruch v USA. Zejména krátce po atentátech, kdy se všichni obávali, že by se podobná tragédie mohla opakovat. Cestování omezili i sami Američané. Jejich cest do zahraničí podle některých průzkumů ubylo až o 60 procent.

Největší ztráty utrpěl těsně po útocích New York. Ten se však překvapivě rychle vzmáhá. Město se totiž pro mnohé stalo symbolem. Američané demonstrují své vlastenectví tím, že do něj přijedou. Do New Yorku bylo navíc v průběhu roku přesunuto několik významných konferencí nebo sympozií, jejichž organizátoři tak chtěli projevit tomuto "raněnému" městu podporu.

Právě proto tam bylo v únoru přesunuto ze švýcarského Davosu zasedání Světového ekonomického fóra nebo zasedání Amerického sdružení cestovních agentů, které se mělo původně konat ve španělské Seville. Jejich zasedání nebylo důležité proto, že v New Yorku utratilo své peníze par stovek agentů, ale spíše kvůli tomu, že tam přilákají desetitisíce turistů.

ZBROJNÍ PRŮMYSL: Strach lidí přinesl dobrý byznys
Zbrojařské firmy jsou zřejmě jedním z mála odvětví, které z tragédie mají zisky. Americká vláda v souvislosti s bojem proti teroristům a intervencí v Afghánistánu zvýšila svůj vojenský rozpočet o padesát miliard dolarů, možná to bude i více. Jde o nejvýraznější posílení výdajů na zbrojení od dob prezidenta Ronalda Reagana.

Pomohou si hlavně výrobci vojenských letadel jako Lockheed Martin nebo Northrop Grumann. Podobně využívají příznivých okolností i evropské zbrojařské koncerny, i když mají situaci těžší v tom, že jejich vlády vojenské výdaje zatím příliš nezvyšují.

Hlad po zbraních však není jen na straně vlád, respektive jim podléhajících generálů. Po atentátech se v USA prudce zvýšil i prodej menších zbraní - mnoho Američanů začíná čím dál více myslet na sebeobranu.

Mnoho výrobců využívá této vlny i vzedmutého vlastenectví. Zbrojařská firma Ithaca například nabízí brokovnice, jež jsou "stoprocentně vyrobeny z americké oceli a žádná jejich součástka nepochází z ciziny". "Slouží k ochraně našich domovů a naší země v těchto těžkých dobách," zní reklamní slogan Ithaky.

Italská Beretta zase prodává pistoli ráže 9 milimetrů s názvem "Všichni za jednoho". Italové navíc věnovali 50 tisíc dolarů z prodeje této zbraně nadaci podporující rodiny obětí 11. srpna.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závod o čas na severním pobřeží. Polsko si klestí nové cesty pro plyn

Nad Evropou se vznášejí obavy, že Rusko brzy zavře kohoutky se zemním plynem. Unijní státy narychlo hledají způsoby,...

Rusko se ocitlo v platební neschopnosti. Je to fraška, peníze máme, zuří Moskva

Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Moskvě v neděli večer vypršela lhůta na zaplacení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maďarská centrální banka šokovala trhy, úrokovou sazbu zvedla nejvýš v Unii

Maďarská centrální banka razantně zvýšila základní úrokovou sazbu. Ačkoli ekonomové odhadovali původně jen půlprocentní...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Firma Kiwi získala investici 100 milionů eur. Využije ji na další rozvoj

Brněnský prodejce letenek Kiwi.com získal investici ve výši 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun). Tu plánuje...

Společnost Rohlik Group se chystá na burzu. Od investorů získala 5,4 miliard

Společnost Rohlik Group zaměřená na online prodej potravin získala v rámci posledního kola financování od investorů...

Okřídlený šíp bude používat již jen Škoda Auto. Strojírny značku prodaly

Strojírenské firmy Škoda Group, jejímž většinovým vlastníkem je PPF, prodaly automobilce Škoda Auto ze skupiny...

V čem zdolávají horolezci osmitisícovky. Bundy šijí v Sušici s osobní zárukou

Premium Globalizace někdy vytváří bizarní paradoxy. Třeba když se v šumavské Sušici sejdou technologie a materiály z celého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Právě čtete