Zisky bank jdou silně nahoru

  18:43aktualizováno  18:43
Po hubených letech vysokých ztrát se největší tuzemské banky vracejí k tučným ziskům. Tři největší finanční domy vydělaly podle českého účetnictví během pololetí řádově o miliardy korun více, než za stejné období loňského roku. Komerční bance a České spořitelně k tomu pomohl stát dřívější masivní očistou od špatných úvěrů, ČSOB zase převzetí Investiční a Poštovní banky se státními zárukami.

Přestože výsledky předčily střízlivější očekávání finančních analytiků, pozitivní reakce kapitálového trhu se nedostavila, spíše naopak. Kurs akcií Komerční banky i České spořitelny včera na burze kles, akcie ČSOB se veřejně neobchodují.

Vedle pozitivního dopadu státních záruk na hospodaření bank se podle odborníků o lepší výsledky zasloužily i  probíhající restrukturalizace. Všechny tři banky propustily dohromady několik tisíc pracovníků a zvyšují příjmy z úroků i poplatků. Člen představenstva Komerční banky Tomáš Spurný připustil, že stav zaměstnanců se ze současných deseti tisíc může do tří let snížit o další tři až čtyři tisíce.

Nejvyšší zisk, 2,7 miliardy korun, ohlásila právě Komerční banka, která byla loni v pololetí ve ztrátě 1,06 miliardy korun. "Jsem rád, že výsledky dokazují, že Komerční banka jde správným směrem," uvedl její generální ředitel Radovan Vávra.

Banka sama však ve své zprávě potvrzuje, že vysokého zisku dosáhla zejména kvůli státní záruce na špatné úvěry, bez níž by musela tvořit mnohamiliardové rezervy. Bez státní pomoci by banka skončila opět ve ztrátě.

Záruku ve výši 20 miliard korun se rozhodla vláda poskytnout loni v prosinci, aby byl o Komerční banku silnější zájem při její privatizaci a stát na jejím prodeji více vydělal. Koncem letošního června banku získala francouzská Société Générale a státu slíbila zaplatit 40 miliard korun.

Někdejší lídr trhu Komerční banku je však v současnosti s bilanční sumou 401 miliard korun až na třetím místě.

Největší je s bilanční sumou 565 miliard korun ČSOB, která se do čela vyhoupla po loňském převzetí Investiční a Poštovní banky. Tato akvizice jí také pomohla ke zdvojnásobení pololetního zisku na 2,14 miliardy korun. Ztráty bývalé IPB, které se stát zavázal zaplatit, mají být podle informací Ministerstva financí kolem 95 miliard korun.

 ČSOB, kterou kontrolu belgická skupina KBC, pololetní výsledky nekomentuje. "Hlavní jsou pro nás výsledky podle mezinárodních standardů, a proto české nekomentujeme," reagoval mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Vysoký nárůst zisku si připsala i Česká spořitelna, která je s bilanční sumou 518 miliard korun na druhé příčce tuzemského bankovního trhu. Oproti loňskému pololetí zvýšila čistý zisk o 1,66 na 1,84 miliardy korun.

Stejně jako Komerční bance a ČSOB pomohl stát zárukami za špatné úvěry před privatizací i České spořitelně. Počátkem letošního července tak mohla spořitelna, kterou vlastní rakouská Erste Bank, převést na stát téměř osm miliard špatných úvěrů.

Autoři:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Batman a Bumblebee na nákupech. Poznáte všechna auta ze známých filmů?

Reklama Walmartu s filmovými auty.

Největší světový obchodní řetězec Walmart rozjel novou reklamní kampaň, která má zvýšit počet zákazníků, kteří nakupují...

Neumíme dřevo v Česku zpracovat, jen vyvézt, říká obchodník

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Mají se lépe, ale hojí si horší léta. Tak hodnotí dopad kůrovcové kalamity na zpracovatele Tomáš Pařík, předseda...

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

Najdete na iDNES.cz