Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Zetor má problémy. Výrobce traktorů propouští stovky lidí

  10:40aktualizováno  19. prosince 9:03
Brněnský Zetor propustí do konce března čtyřicet procent zaměstnanců. Do potíží se slavná brněnská firma dostala kvůli novým bezpečnostním a emisním předpisům, které traktory prodražují. Zetor to zasáhlo ještě výrazněji, protože jako jeden z mála světových výrobců si motory sám vyvíjí a vyrábí.

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors do konce března 2019 propustí až 260 lidí, tedy asi čtyřicet procent zaměstnanců. Firma o tom v pondělí informovala odbory i Úřad práce.

Výpovědi začne Zetor rozdávat nejdříve od 31. ledna, fakticky tak řady zaměstnanců výrazně zřídnou koncem března. „Tento krok je nevyhnutelný, aby nedošlo k dalšímu prohlubování nepříznivého stavu,“ uvedl Zetor v tiskovém prohlášení.

Zaměstnanci podle odborářského předáka Aloise Kazelleho věděli o špatné kondici firmy, ale vedení s propouštěním měsíce vyčkávalo.

Mzdy v Zetoru se nesnižují

Omlouváme se za chybu v původním znění článku. Není pravda, že by se pracovníkům v Zetoru měly snížit mzdy.

„Nejedná se o pravdivou informaci. Zaměstnanci, kteří ve společnosti zůstanou, budou působit na pozicích a za odměny jako dosud. Mohou se objevit individuální organizační změny a posuny v rámci pozic, bude se však jednat o jednotlivce a vše bude s dotčenými osobami včas projednáno. Průměrná mzda v Zetoru Tractors a.s. se pohybuje na úrovni 32 tisíc korun,“ sdělil ředitel podniku Marián Lipovský.

„Pravidelně se opakuje, že druhé pololetí roku bývá silnější v obchodě a víc se prodává. Zaměstnavatel zdůvodňoval, že opět očekával tento vývoj, ale bohužel se letos nenaplnil,“ řekl MF DNES šéf odborů. Propouštění se podle něj týká 131 technicko hospodářských zaměstnanců (kancelářské profese), 12 manažerů, 53 režijních dělníků, pracujících na údržbě a kontrolách, a 64 dělníků ve výrobě. „Kdyby to šlo takto dál, tak zaměstnanci nebudou mít na výplaty, a to nechceme,“ dodal.

Firma připravuje další opatření ke své stabilizaci. Vyjednává s partnery o nákupních cenách komponentů a v krizové komunikaci uklidňuje obchodní partnery, že výrobní program a inovace pokračují. Vlastnický holding HTC Investments podle firmy chystá výraznou kapitálovou injekci, která umožní v příštím roce pokračovat v nastartovaných změnách.

Zetor Tractors podobně jako automobilky čelí vysokým požadavkům na investice kvůli nařízenému snižování emisí, ale také zlepšování bezpečnosti.

„Složitá situace nastala počátkem roku 2018, kdy vešla v platnost nová legislativa, která stanovuje přísná pravidla pro stroje zejména v oblasti bezpečnosti,“ vysvětluje firma. Všechny modelové řady traktorů Zetor však stihla modernizovat až letos v srpnu. Po letech zisku tak brněnský výrobce letos čeká ztrátu. 

Loňský rok uzavřel s tržbami 4,17 miliardy a čistým ziskem přes 115 milionů korun. Výnosy společnosti klesly o téměř 263 milionů korun na 2,92 miliardy. Počet prodaných traktorů se meziročně snížil o 379.

Zetor však připouští, že letos v boji o místo na trhu obtížně konkuruje vyšší cenou svých traktorů těm největším světovým značkám. Naopak globální hráči podle firmy prodávají své produkty extrémně levně.

Český výrobce tvrdí, že musel zdražit i kvůli změnám vynuceným legislativou jako je zpřísňování emisních norem a vyšší bezpečnost.

Zdražení až o třetinu

„Můžeme říct, že zdražení bylo v řádu možná patnáct až třicet procent, protože se samozřejmě týká malých i velkých traktorů,“ uvedl koncem května v rozhovoru pro MF DNES  obchodní a finanční ředitel Lukáš Krejčíř. Emise oxidů dusíku a pevných částic se musely snížit až o devadesát procent. Více v posledních letech zdražily malé traktory.

Už rok 2016 však Zetoru nepřál. Podle Krejčíře byly prodeje nejhorší za deset let a dokonce nižší než v roce 2008, kdy byla ekonomická krize. Loňský rok byl druhým nejhorším v uplynulé dekádě.

Kromě vlivu přísnějších požadavků na emise zapůsobila negativně podle Krejčíře i cyklicita evropských dotací a ekonomicko-politická situace. „Od náběhu sankcí mají zemědělci výrazně problémy s odbytem na východ a to už tady trvá nějaké tři roky a pořád to situaci ovlivňuje,“ vysvětlil.

Zetor se navíc nevyhnul velkým investicím do inovací ekologičtějších motorů, které si jako jeden z mála výrobců traktorů také sám vyvíjí a vyrábí.

Podle finančního ředitele mohou právě investice do vývoje napříč celým odvětvím za cenový nárůst za poslední tři až čtyři roky. „Rozdíl mezi normou stage IIIA a stage IV, kde jsme dnes, je enormní. Tam se vlastně emise oxidů dusíku a pevných částic musely snížit až o devadesát procent, což znamenalo ohromné investice,“ uvedl.

Zetor v číslech
20162017Změna
Výroba traktorů30252822-203
Prodej31442765-379
Výnosy z prodeje
ČR597 mil.617 mil.+197,9 mil.
Zahraničí2,59 mld.2,31 mld.-282,5 mil.
Celkem3,19 mld.2,92 mld.-262,7 mil.
Počet zaměstnanců659655-4
Zdroj: Výroční zpráva za rok 2017

Výrobci musejí dál investovat. Od roku 2019 postupně přichází v platnost  další emisní stupeň „stage V“, výdaje však už nebudou tak enormní, normy se týkají měření a monitorování výfukových plynů a jsou tak spíše o čidlech.

Od ledna 2018 začaly také platit nové bezpečnostní předpisy, kvůli kterým musel výrobce vylepšit brzdy, různé senzory, vizualizaci ovládacích prvků, barevnost, panoramatická zrcátka a jiná zařízení. Další změny legislativa naplánovala na rok 2019 a 2020.

Nabídka práce je vysoká

Zetor uvádí, že počet propuštěných bude maximálně 260, finální číslo však může být nižší. Ti, kteří se ocitnou na úřadě práce, by neměli mít díky rekordní zaměstnanosti problém sehnat náhradní zaměstnání.

„Pracovní trh v Jihomoravském kraji nabízí tisíce pracovních míst pro technicky kvalifikované pracovníky. Poptávka po nich dvojnásobně převyšuje aktuální počet uchazečů o práci. Jsem proto přesvědčen, že lidé bez problémů získají novou práci,“ říká ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí jen v Jihomoravském kraji firmy momentálně poptávají přes 11 tisíc lidí, ale na úřadech práce jich je jen necelých pět tisíc.

Propad o třetinu

Zetor 85 procent produkce exportuje. Nejsilnější pozici má v pásu pobalstských zemí, střední Evropy a na Balkáně.

Společnost se v minulých letech soustředila na posílení pozic i v Africe či v Asii, očekávání se však nenaplnila. „Bohužel tyto trhy nenaplnily očekávání, která jsme do nich jako společnost vkládali, výsledné prodeje traktorů Zetor do oblastí jsou nižší, než bylo plánované,“ uvedl ředitel Marián Lipovský. Sešlo i z plánů postavit vlastní montovnu v iráckém Kurdistánu.

Země mimo EU nejsou tak náročné na plnění norem v oblasti emisí a bezpečnosti. Nicméně Zetor věnoval veškeré úsilí a kapacity do modernizací strojů pro Evropskou unii a podle Lipovského už nezbyly prostředky ani prostor pro vývoj specifických produktů pro rozvojové trhy, kde klíčovými aspekty jsou cena a jednoduchost stroje.

Loni v listopadu podepsala firma memorandum o prohloubení vzájemné spolupráce s Ruskem. Do roku 2022 by Zetor mohl do země dodat šest tisíc traktorů. Na hodnocení je však brzy.

Propady prodejů se týkají všech trhů. „Rok 2018 ještě neskončil a přesná čísla budou známá později, v této chvíli odhadujeme, že propad prodejů v roce 2018 ve srovnání s předchozím rokem bude ke 30 procentům. V roce 2017 bylo prodáno 3000 kusů strojů,“ dodal Lipovský.

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Neperte, pracujte! Firma vytáhla bič, jak kontrolovat práci na dálku

Trend práce z domova místo v kanceláři způsobil, že ještě nikdy dříve tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou....

Do Česka přichází andělské spodní prádlo i louisianské smažené kuře

Český maloobchodní trh je pro zahraniční značky stále atraktivní a ročně zde zakotví několik desítek z nich. V loňském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oligarchové přelstili Londýn a obešli nový zákon zaměřený na ruský majetek

Velká Británie se po loňské ruské invazi na Ukrajinu rozhodla změnit legislativu týkající se vlastnictví majetku...

KONTEXT: Evropa z krize vychází jako poražený, míní stratég Pražské plynárenské

Měla to být nejhorší zima v novodobých dějinách Evropy, přesto se černé scénáře nenaplnily a plyn v zásobnících...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pivovar Heineken představuje nový koncept. V Česku otevře devět Bažantoven

Pivovar Heineken letos otevírá vlastní restaurační koncept pivní značky Zlatý Bažant. První Bažantovna již vznikla na...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Předpoví výpověď, odhalí poruchu. BigHub umí použít AI téměř na cokoliv

Ajťácká dvojka Karel Šimánek a Tomáš Hubínek sleduje nejnovější trendy v oblasti strojového učení a zavádí je do praxe....

Inženýrky a inženýři, hlaste se. ČEZ láká do jaderné divize tisíce lidí

Největší tuzemská energetická společnost ČEZ se chce v příštích letech zaměřit na rozvoj jaderné energetiky. Kvůli tomu...

Vize skrz igelit. Startup umí recyklovat i ten nejšpinavější plast

Není plast jako plast. Některý se dá recyklovat jen velmi obtížně a většinou končí na skládkách nebo ve spalovnách....

Konec čekání. Stát pošle dodavatelům zálohu 8 miliard za stropy cen energií

Tuzemští dodavatelé energií dostanou v tomto týdnu první zálohu na kompenzace cenových stropů elektřiny a plynu. Dosud...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...