Zetor má problémy. Výrobce traktorů propouští stovky lidí

  10:40aktualizováno  19. prosince 9:03
Brněnský Zetor propustí do konce března čtyřicet procent zaměstnanců. Do potíží se slavná brněnská firma dostala kvůli novým bezpečnostním a emisním předpisům, které traktory prodražují. Zetor to zasáhlo ještě výrazněji, protože jako jeden z mála světových výrobců si motory sám vyvíjí a vyrábí.

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors do konce března 2019 propustí až 260 lidí, tedy asi čtyřicet procent zaměstnanců. Firma o tom v pondělí informovala odbory i Úřad práce.

Výpovědi začne Zetor rozdávat nejdříve od 31. ledna, fakticky tak řady zaměstnanců výrazně zřídnou koncem března. „Tento krok je nevyhnutelný, aby nedošlo k dalšímu prohlubování nepříznivého stavu,“ uvedl Zetor v tiskovém prohlášení.

Zaměstnanci podle odborářského předáka Aloise Kazelleho věděli o špatné kondici firmy, ale vedení s propouštěním měsíce vyčkávalo.

Mzdy v Zetoru se nesnižují

Omlouváme se za chybu v původním znění článku. Není pravda, že by se pracovníkům v Zetoru měly snížit mzdy.

„Nejedná se o pravdivou informaci. Zaměstnanci, kteří ve společnosti zůstanou, budou působit na pozicích a za odměny jako dosud. Mohou se objevit individuální organizační změny a posuny v rámci pozic, bude se však jednat o jednotlivce a vše bude s dotčenými osobami včas projednáno. Průměrná mzda v Zetoru Tractors a.s. se pohybuje na úrovni 32 tisíc korun,“ sdělil ředitel podniku Marián Lipovský.

„Pravidelně se opakuje, že druhé pololetí roku bývá silnější v obchodě a víc se prodává. Zaměstnavatel zdůvodňoval, že opět očekával tento vývoj, ale bohužel se letos nenaplnil,“ řekl MF DNES šéf odborů. Propouštění se podle něj týká 131 technicko hospodářských zaměstnanců (kancelářské profese), 12 manažerů, 53 režijních dělníků, pracujících na údržbě a kontrolách, a 64 dělníků ve výrobě. „Kdyby to šlo takto dál, tak zaměstnanci nebudou mít na výplaty, a to nechceme,“ dodal.

Firma připravuje další opatření ke své stabilizaci. Vyjednává s partnery o nákupních cenách komponentů a v krizové komunikaci uklidňuje obchodní partnery, že výrobní program a inovace pokračují. Vlastnický holding HTC Investments podle firmy chystá výraznou kapitálovou injekci, která umožní v příštím roce pokračovat v nastartovaných změnách.

Fotogalerie

Zetor Tractors podobně jako automobilky čelí vysokým požadavkům na investice kvůli nařízenému snižování emisí, ale také zlepšování bezpečnosti.

„Složitá situace nastala počátkem roku 2018, kdy vešla v platnost nová legislativa, která stanovuje přísná pravidla pro stroje zejména v oblasti bezpečnosti,“ vysvětluje firma. Všechny modelové řady traktorů Zetor však stihla modernizovat až letos v srpnu. Po letech zisku tak brněnský výrobce letos čeká ztrátu. 

Loňský rok uzavřel s tržbami 4,17 miliardy a čistým ziskem přes 115 milionů korun. Výnosy společnosti klesly o téměř 263 milionů korun na 2,92 miliardy. Počet prodaných traktorů se meziročně snížil o 379.

Zetor však připouští, že letos v boji o místo na trhu obtížně konkuruje vyšší cenou svých traktorů těm největším světovým značkám. Naopak globální hráči podle firmy prodávají své produkty extrémně levně.

Český výrobce tvrdí, že musel zdražit i kvůli změnám vynuceným legislativou jako je zpřísňování emisních norem a vyšší bezpečnost.

Zdražení až o třetinu

„Můžeme říct, že zdražení bylo v řádu možná patnáct až třicet procent, protože se samozřejmě týká malých i velkých traktorů,“ uvedl koncem května v rozhovoru pro MF DNES  obchodní a finanční ředitel Lukáš Krejčíř. Emise oxidů dusíku a pevných částic se musely snížit až o devadesát procent. Více v posledních letech zdražily malé traktory.

Už rok 2016 však Zetoru nepřál. Podle Krejčíře byly prodeje nejhorší za deset let a dokonce nižší než v roce 2008, kdy byla ekonomická krize. Loňský rok byl druhým nejhorším v uplynulé dekádě.

Kromě vlivu přísnějších požadavků na emise zapůsobila negativně podle Krejčíře i cyklicita evropských dotací a ekonomicko-politická situace. „Od náběhu sankcí mají zemědělci výrazně problémy s odbytem na východ a to už tady trvá nějaké tři roky a pořád to situaci ovlivňuje,“ vysvětlil.

Zetor se navíc nevyhnul velkým investicím do inovací ekologičtějších motorů, které si jako jeden z mála výrobců traktorů také sám vyvíjí a vyrábí.

Podle finančního ředitele mohou právě investice do vývoje napříč celým odvětvím za cenový nárůst za poslední tři až čtyři roky. „Rozdíl mezi normou stage IIIA a stage IV, kde jsme dnes, je enormní. Tam se vlastně emise oxidů dusíku a pevných částic musely snížit až o devadesát procent, což znamenalo ohromné investice,“ uvedl.

Zetor v číslech

20162017Změna
Výroba traktorů
30252822-203
Prodej
31442765-379
Výnosy z prodeje
ČR597 mil.617 mil.+197,9 mil.
Zahraničí2,59 mld.2,31 mld.-282,5 mil.

Celkem3,19 mld.2,92 mld.-262,7 mil.
Počet zaměstnanců659655-4
Zdroj: Výroční zpráva za rok 2017

Výrobci musejí dál investovat. Od roku 2019 postupně přichází v platnost  další emisní stupeň „stage V“, výdaje však už nebudou tak enormní, normy se týkají měření a monitorování výfukových plynů a jsou tak spíše o čidlech.

Od ledna 2018 začaly také platit nové bezpečnostní předpisy, kvůli kterým musel výrobce vylepšit brzdy, různé senzory, vizualizaci ovládacích prvků, barevnost, panoramatická zrcátka a jiná zařízení. Další změny legislativa naplánovala na rok 2019 a 2020.

Nabídka práce je vysoká

Zetor uvádí, že počet propuštěných bude maximálně 260, finální číslo však může být nižší. Ti, kteří se ocitnou na úřadě práce, by neměli mít díky rekordní zaměstnanosti problém sehnat náhradní zaměstnání.

„Pracovní trh v Jihomoravském kraji nabízí tisíce pracovních míst pro technicky kvalifikované pracovníky. Poptávka po nich dvojnásobně převyšuje aktuální počet uchazečů o práci. Jsem proto přesvědčen, že lidé bez problémů získají novou práci,“ říká ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí jen v Jihomoravském kraji firmy momentálně poptávají přes 11 tisíc lidí, ale na úřadech práce jich je jen necelých pět tisíc.

Propad o třetinu

Zetor 85 procent produkce exportuje. Nejsilnější pozici má v pásu pobalstských zemí, střední Evropy a na Balkáně.

Společnost se v minulých letech soustředila na posílení pozic i v Africe či v Asii, očekávání se však nenaplnila. „Bohužel tyto trhy nenaplnily očekávání, která jsme do nich jako společnost vkládali, výsledné prodeje traktorů Zetor do oblastí jsou nižší, než bylo plánované,“ uvedl ředitel Marián Lipovský. Sešlo i z plánů postavit vlastní montovnu v iráckém Kurdistánu.

Země mimo EU nejsou tak náročné na plnění norem v oblasti emisí a bezpečnosti. Nicméně Zetor věnoval veškeré úsilí a kapacity do modernizací strojů pro Evropskou unii a podle Lipovského už nezbyly prostředky ani prostor pro vývoj specifických produktů pro rozvojové trhy, kde klíčovými aspekty jsou cena a jednoduchost stroje.

Loni v listopadu podepsala firma memorandum o prohloubení vzájemné spolupráce s Ruskem. Do roku 2022 by Zetor mohl do země dodat šest tisíc traktorů. Na hodnocení je však brzy.

Propady prodejů se týkají všech trhů. „Rok 2018 ještě neskončil a přesná čísla budou známá později, v této chvíli odhadujeme, že propad prodejů v roce 2018 ve srovnání s předchozím rokem bude ke 30 procentům. V roce 2017 bylo prodáno 3000 kusů strojů,“ dodal Lipovský.

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Harleje u mladých nefrčí, preferují praktičtější dopravní prostředky

Pravnučka zakladatele nejslavnější značky motorek světa Karen Davidsonová

Slavná značka motocyklů Harley-Davidson se snaží udržet na hladině. Objem prodejů legendárních harlejů za poslední...

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Najdete na iDNES.cz