Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Ženy a ruští bankéři nejsou k sehnání, říká personální šéf PPF

  3:38
Lákat lidi do firmy na skoro nejlepší výdělky na trhu, mít ve firmě zaměstnaného akcionáře, který patří do stovky nejbohatších lidí světa, to vše je málo, abyste jako personální šéf skupiny PPF mohli úplně klidně spát.

Evžen Hart před příchodem do PPF šéfoval agentuře Ogilvy. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Zvlášť pokud je velká část vašeho byznysu na Východě, kam se tlačí a kde se přeplácejí všechny světové banky, a snažíte se získat lidi na místa, která v dané zemi ještě neexistují.

"Moje (noční) můra je zkušený, dobrý, ruský bankéř," říká Evžen Hart (49), který má jako personální šéf na starosti "top 100" manažerských pozic v celé skupině firem spřízněných s PPF.

V žebříčku MF DNES nejlépe platících firem na českém trhu se místní centrála PPF umístila vůbec nejvýš z domácích společností. "Ještě jsem nemluvil s akcionáři, jestli mě za to, že jsme sedmí, pochválí, nebo vyčiní. Podle firem v první desítce vidíte, že získat kvalitní lidi do finančnictví něco stojí," říká Hart k žebříčku, jehož čelo obsadily převážně zahraniční banky.

Harta přivedl do PPF většinový majitel skupiny Petr Kellner před dvěma lety. V Česku počet zaměstnanců na centrále PPF spíš stagnuje a přesouvají se do sesterských firem. V nově vytvářené centrále holdingu PPF Generali, který je střechou pro česko-italský pojišťovací byznys ve střední a východní Evropě, bude pracovat zhruba stovka lidí.

Nejvíc lidí nyní PPF nabírá pro splátkový byznys na Východě pod značkou Home Credit, zejména na Ukrajině a v Rusku. Půjčky domácnostem jsou na Východě velmi čerstvý byznys a získat zkušenější krev dá velkou práci.

To, společně s rostoucí poptávkou po kvalitních manažerech od všech mezinárodních i místních finančních skupin, vytváří situaci, která je snová pro uchazeče o práci, ale noční můrou pro jakéhokoliv personálního šéfa.

Podle Dariny Farkasové, manažerky personální a poradenské společnosti Hudson, má Rusko už nyní 57 bankovních top manažerů na sto tisíc obyvatel, zatímco světový průměr je pouhých sedm bankéřů. "Podle určitých výzkumů bude Rusko v roce 2025 po Londýně druhým největším finančním trhem, takže získávání odborníků bude ještě obtížnější," uvádí.

Za vysokou "spotřebou" finančníků stojí i velká roztříštěnost trhu. Na Ukrajině nyní funguje 175 a v Rusku 1 090 bank s licencí, vyplývá z posledních statistik tamních centrálních bank. Každá z nich musí obsadit tří- či pětičlenné představenstvo a dozorčí radu zkušenými a prověřenými lidmi.

"To je naprosté peklo," říká k tomu Evžen Hart. "Když dostanete CV od londýnského bankéře, vidíte, co dělal, v jaké bance a víte, v čem jsou dobré. V Rusku dostanete něco ve stylu, že dělal pro Gospromněco a podobná jména. Bez lokální znalosti jste ztracený," dodává.

V ruském finančním sektoru proto zuří platová a kariérní inflace, o jaké si mohou dokonce i čeští bankéři nechat zdát. "Trh je v Rusku přehřátý, co se týká očekávání lidí. V západní Evropě je obvyklé očekávat desetiprocentní roční růst výdělku, tady se nikdo na nabídku ani nekoukne, když je to pod třicet," říká Nick Rees, vyhledávač manažerů ze společnosti Execuzen, který se po Rusku pohybuje už třináct let.

Člen představenstva banky může očekávat roční výdělek od milionu dolarů výš. Společně s třináctiprocentní rovnou daní z příjmů to vytváří silné lákadlo i pro velmi slušně placené bankéře z Londýna. "Ale vím, že do Ruska přicházejí i Češi a ti jsou na čtvrtině toho, co se platí v Moskvě," uvádí Rees.

Místní Home Credit, který je vůbec nejsilnější zahraniční společností ve svém oboru v Rusku, je podle Reese na trhu "považován za velkého ruského zaměstnavatele," který platí velmi slušně.

Jak ve zdraví přežít expanzi
Podle lidí, kteří jsou dobře seznámeni s Kellnerovým byznysem na Východě, však má jeho firma zažívací problémy se strávením velké personální expanze.

"Lidé z oboru se na ně dívají jako na trošku neorganizované. Jiné banky na ruském trhu mají jasnější pravidla kariérního růstu, čistší popis nabízené práce a zvenčí vypadají lépe, i když to uvnitř nemusí být pravda," říká anonymně jeden z nich.

Podle jiného člověka blízkého skupině PPF to souvisí s růstem byznysu i soupeřením o vliv mezi různými dceřinými větvemi firmy, která nyní zprostředkovaně zaměstnává už přes 35 tisíc lidí. "PPF hrozně rychle narostla. Na centrále se to zvládá, ale kde to jde těžko, to je Ukrajina a Rusko. Zvlášť na Ukrajině je nehorázný binec," říká jiný člověk z byznysu.

Zejména v cizině, kde je jméno Kellner a PPF méně známé, nejasné vztahy a postupy uvnitř firmy ztěžují přetahování zajímavých lidí. "Jde o přirozený vývoj, který odráží prostředí, kde celý trh i náš byznys dynamicky roste v desítkách až stovkách procent," říká k těmto ohlasům z trhu Evžen Hart.

V Česku naopak žádný významný problém se získáváním vytipovaných lidí nemá. "PPF je z pohledu posledních pěti let určitě sexy zaměstnavatel," říká Lucie Teislerová z headhunterské společnosti Anderson Willinger, která s Kellnerovým impériem spolupracuje.

"Před pěti lety jste museli přemlouvat. Dnes, když se zeptáte, zda by pro PPF pracovali, devadesát procent lidí vám přímo řekne, že půjde ráda, nebo když to bude velmi zajímavá nabídka," dodává.

Oblíbeným lovištěm Evžena Harta a jeho spolupracovníků, byť podle nich procentuálně nejde o významné číslo, je v Česku skupina GE. Ta v Česku podniká ve spotřebitelských půjčkách i v bankovnictví.

Přestupovou vlnu spustil v polovině roku 2006 Jiří Pathy, který vyměnil místo ředitele splátkového prodeje pro východní Evropu v GE za budování ukrajinského Home Creditu.

Personální šéf PPF k tomu má i osobní historku z neformálního setkání s ředitelem GE. "To jsem já, kdo vám v poslední době odvedl pár manažerů, představil jsem se mu," říká. "A byl jsem příjemně překvapený jeho reakcí. Řekl mi: ´To je úplně v pořádku, nebýt soutěže na volném trhu, tak se tu nebavíme ani my dva´," dodává Hart, který dříve pracoval v reklamní branži. Před příchodem do PPF šéfoval agentuře Ogilvy.

Podle Markéty Dvořáčkové, mluvčí GE v Česku, si její firma vybírá "nejlepší z nejlepších", a je tedy logické, že jiní loví v jejích řadách.

Druhou viditelnou skupinou uvnitř PPF jsou lidé, kteří prošli konzultantským drilem u McKinsey. Ta je vyhlášená udržováním pevných vazeb mezi Firmou, jak se McKinsey přezdívá, a bývalými zaměstnanci. To je podle lidí z oboru také hlavní důvod, proč se tato komunita uvnitř PPF rozrůstá.

Kdo naopak až na sesterské duo Klára Starková (dříve McKinsey, nyní Generali PPF Holding), Marie Kovářová (dříve McKinsey, nyní Česká pojišťovna) v nejvyšších patrech firem okolo PPF chybí, jsou ženy. "To je peklo, nejsou. Co bych dal za ženu do vrcholné pozice," uzavírá Evžen Hart.

  • Nejčtenější

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Británie chce překopat brexitovou dohodu. Máte, co jste si schválili, zní z EU

Necelý rok poté, co po mnoha pokusech uzavřela Británie obchodní dohodu s Evropskou unií, žádá Spojené království její...

KOMENTÁŘ: Pandemie nemilosrdně odhalila, jak prázdný je český stát

Premium Pandemie hodně poškodila českou ekonomiku, současně však otevřela příležitost k růstu jiným směrem. Vláda se však nesmí...

Češi mohou mít funkční přístav u moře. Stačí kývnout na hamburskou výměnu

Premium Česku opět svitla naděje, že dlouhodobě zanedbané přístavní území v Hamburku přestane dělat u západních sousedů ostudu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Nejlepší prodejny v Česku? Inspektoři vybírají každý měsíc jednu

Advertorial Obchody se po dlouhé uzavírce opět otevřely zákazníkům. Společnost Visa se proto spojila se soutěží pro české...

PPF rozjíždí nové podnikání. Do pronájmu lodí se pustí s Groupe Beneteau

Skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau....

Cíl je, aby mosty nepadaly, říká šéf startupu, jenž měří pohyb ocelových obrů

Co mají společného Výtoňský most, Žižkovská věž a Pančavský vodopád v Krkonoších? Všechny sleduje český projekt...

Google a Facebook pustí do kanceláří jen očkované. Termínem je říjen

Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...