Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Eurokomisaři se přou, zda jsou investice do jádra a zemního plynu ekologické

  21:14
Evropská komise minulý týden představila klasifikační systém, který má pomoci investorům s rozhodováním, do kterých odvětví a firem směřovat finance. Základním kritériem klasifikace je udržitelnost. Co se týče energetiky, dva zdroje v unijním systému chybí - zemní plyn a jádro. Eurokomisaři se totiž nemohou dohodnout, kam je zařadit.

Nord Stream plynovod v Německu | foto: Profimedia.cz

Systém, který Evropská komise (EK) zveřejnila, nastavuje technická kritéria, která musí firma splnit, pokud chce získat takzvanou zelenou investiční značku, tedy jakési potvrzení, že podniká s ohledem na životní prostředí.

Eurokomisaři si od dané taxonomie mimo jiné slibují potlačení takzvaného greenwashingu, což je praktika, při níž se společnosti prezentují jako ekologické, ačkoli ve skutečnosti nejsou. Komise zmiňuje třináct sektorů, kterých se hodnocení týká. Jde například o energetiku, dopravu, lesnictví, výrobu, ale i o umění.

Systém klasifikace má potenciál přesměrovat investice v hodnotě stovek miliard do průmyslových odvětví a společností, které zelenou značku získají, uvádí Euractiv. „Pomůže to společnostem a investorům zjistit, zda jsou jejich investice a aktivity skutečně zelené,“ komentoval místopředseda Komise Valdis Dombrovskis.

Nejlepší z nejhorších

Pokud jde o energetiku, systém zmiňuje konkrétní limit. Pokud technologie uvolňují méně než 100 gramů oxidu uhličitého na výrobu jedné kilowatthodiny, a to včetně emisí vzniklých při těžbě suroviny, jsou obecně považovány za udržitelné. Zemní plyn do této kategorie sice nespadá, zároveň se však traduje, že jde o nejčistší fosilní palivo.

I bezemisní ekonomika počítá s plynem, říká šéf Pražské plynárenské Pacovský

Při jeho spalování se totiž uvolňuje v průměru o polovinu méně oxidu uhličitého než při spalování uhlí. Proto se i část zástupců EU domnívá, že by zemní plyn měl být považován za takzvané přechodné palivo, které může sehrát svou roli při snaze Evropské unie stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální. 

Britský list Financial Times (FT) uvedl, že někteří eurokomisaři ještě před představením systému prosazovali, aby zemní plyn zelenou značku dostal už nyní. Nakonec se EK domluvila na odložení rozhodnutí na toto léto. Pokud jádro a zemní plyn zelenou značku nedostanou, bude to mít zřejmě negativní dopad na investice do těchto zdrojů.

Odložení rozhodnutí o začlenění jaderné energie a plynu do taxonomie zvyšuje nejistotu investic do těchto zdrojů.

Lenka DudkováPR manažerka Svazu průmyslu a dopravy

Plyn jako přechodné palivo

Někteří odborníci varují, že zemní plyn má svou stinnou stránku – metan, který ho z velké části tvoří, a že ho tudíž nelze považovat za ekologický zdroj energie. 

„Mnohdy se říká, že je zemní plyn mostem do bezemisní budoucnosti. V poslední době byly ale zjištěny závažné nové skutečnosti, na jejichž základě bychom měli postoj k tomuto energetickému mediu změnit,“ píše se například v Memorandu, které minulý rok obdržela česká Poslanecká sněmovna od Národní sekce evropského neziskového sdružení Eurosolar.

„Krátce řečeno, úniky zemního plynu při těžbě, především frakování, jsou tak vysoké, že zdaleka kompenzují profit z nižších emisí při spalování. Metan je v prvních dvaceti letech od chvíle, kdy unikne do volného prostoru, 72krát více skleníkově působící než oxid uhličitý,“ dodává nyní autor Memoranda, chemik a předseda české divize Eurosolaru Milan Smrž.

Na unijní půdě prosazují využití zemního plynu země, které jsou nyní závislé na těžbě uhlí, čehož se v příštích letech budou muset kvůli emisním cílům pravděpodobně vzdát. Jde například o Polsko, Maďarsko a Rumunsko.

Řada států má zájem na tom, aby byl zemní plyn považován za takzvané přechodové palivo, které má pomoci především transformaci teplárenství.

Tomáš Jungwirthanalytik Výzkumného centra AMO

Otazník nad jádrem

Jadernou energii, o níž se bude rozhodovat také až v létě, podle FT obhajují Francie a Česká republika. Tyto země prosazují, aby se jádro uznalo jako přechodná technologie. Český postoj souvisí s plánovanou stavbou nového jaderného bloku v Dukovanech. Experti Evropské unie v současné době přezkoumávají bezpečnost tohoto zdroje energie, jde jim například o to, jakým způsobem se dá nakládat s jaderným odpadem.

Bartuška: Rusko nás nemůže vydírat, energeticky jsme dnes nezávislejší

Podle Smrže by se však unijní státy neměly spoléhat ani na jadernou energii. „Jádro se staví velmi dlouho, je vícenásobně dražší než obnovitelné zdroje energie, a hlavně dnes pokrývá pouhých deset procent elektřiny a dvě procenta celkové energie, čili velmi málo,“ shrnuje Smrž, podle kterého některé studie poukazují i na vyšší výskyt rakoviny u malých dětí v okolí jaderných elektráren a dalších jaderných zařízení.

Důležitá je shoda

Podle analytika Výzkumného centra AMO (Asociace pro mezinárodní otázky) Tomáše Jungwirtha je nejdůležitější, aby se zástupci EU a unijních států co nejdříve shodli. 

„Dokud se Komise, Evropská rada a ve výsledku i Evropský parlament neshodnou na tom, jestli fosilní plyn a jádro do taxonomie udržitelných aktivit spadají, nebo ne, tento systém zůstane do velké míry bezzubý. Je klíčové, aby se rozhodlo, ať už tak či onak,“ uvádí Jungwirth.

Po rychlém vyřešení celé otázky volá i tuzemský Svaz průmyslu a dopravy. „Odložení rozhodnutí o začlenění jaderné energie a plynu do taxonomie zvyšuje nejistotu investic do těchto zdrojů. Evropská komise by měla respektovat technologickou neutralitu a zahrnout všechny technologie včetně jádra a plynu do jednoho delegovaného aktu. Svaz průmyslu odmítá, aby se plyn a jádro staly předmětem běžného legislativního procesu samostatně. Pokud mají být řešeny samostatně, tak formou dalšího delegovaného aktu v tomto roce,“ shrnuje stanovisko Svazu jeho PR manažerka Lenka Dudková.

Čas, vůle a peníze

Podle Jungwirtha je nutné rozlišovat mezi samotnou taxonomií a tím, jak si systém hodnocení přebere ekonomická, politická a investiční realita. 

„Řada států má zájem na tom, aby byl zemní plyn považován za takzvané přechodové palivo, které má pomoci především transformaci teplárenství. Víme, že ta je v České republice v horizontu deseti let jen těžko představitelná bez nějakého podílu fosilního plynu. Nicméně je otázkou, jestli je nezbytné, aby byl tento zdroj energie financován z veřejných peněz. A jestli to znamená, že má dostat značku zeleného paliva, když ve skutečnosti zelený není,“ vysvětluje Jungwirth.

Zdali se EU obejde bez fosilních paliv, záleží podle analytika na časovém horizontu, za který jsou unijní lídři a představitelé států schopni dohlédnout. „Perspektiva plně dekarbonizované energetiky za dvacet let je samozřejmě reálnější než do roku 2030. Ale je k tomu třeba najít v Česku dosud chybějící politickou vůli a investovat hodně peněz,“ dodává Jungwirth.

Autor:
  • Nejčtenější

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Strop pro domácnosti zřejmě nebude na celou spotřebu, řekl Síkela

Vláda pracuje na nařízeních, která mají upravit způsob zastropování cen energií. Zatímco ceny by měly zůstat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

Kvůli plynu přesuneme výrobu z Německa a východní Evropy, hrozí Volkswagen

Německý automobilový koncern Volkswagen by v případě přetrvávajícího nedostatku zemního plynu mohl přesunovat výrobu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Peek & Cloppenburg během krize expanduje. Sází na kamenné prodejny

Během tohoto roku z českého trhu odešlo několik zahraničních módních značek, ovšem německý řetězec Peek & Cloppenburg...

Investice do alkoholu táhnou. Sběratel dal za láhev whisky dva miliony korun

Alternativní investice se stávají bezpečnou ochranou před vysokou inflací. Lidé tak své finanční rezervy ukládají nejen...

Prázdná Vltava může ulevit pražským silnicím od těžkých náklaďáků

Advertorial Praha se rozrůstá, vznikají celé nové čtvrti. A to nejen na okraji metropole, ale i v jejím centru. Malé město ve městě...

Hoteloví roboti zaměstnancům šetří čas. Vysávají a doručují občerstvení

Moderní technologie a robotika čím dál častěji vstupují do gastro i hotelových provozů. Roboti tak pomáhají nejen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...