Začal jako prodavač růží, teď řídí světovou firmu

  11:32aktualizováno  11:32
Jeden z nejúspěšnějších podnikatelů Česka Zbyněk Frolík z firmy Linet se umísil v soutěži European Business Awards 2010 v kategorii Cena pro mezinárodního podnikatele roku mezi deseti nejlepšími kandidáty. Nejvyšší cenu však dostal ředitel irské firmy Taxback. Frolík získal "pouze" čestné uznání.

Zbyněk Frolík vlastní firmu Linet, která do celého světa vyváží hlavně speciální zdravotnická lůžka. | foto: MF DNES

Finále soutěže proběhlo v úterý v Paříži. Soutěž v minulých ročnících vyhrály firmy jako Procter & Gamble nebo Nokia. Letos se přihlásilo 3 500 účastníků z celé Evropy. Zbyněk Frolík a Linet reprezentoval Česko v kategorii Cena pro mezinárodního podnikatele roku. Vedle Linetu se evropského klání zúčastnili i Agrofert či slovenská Unipharma.

Frolík přitom pochází ze zemědělské rodiny. "Tam jsem se naučil dělat, když se musí, to je princip zemědělství," vysvětlil. Jak podnikat, zjistil záhy. "Už za minulého režimu jsem prodával řezané růže. Pak jsem nastoupil do motolské nemocnice, kde se zrodil nápad vyrábět lůžka, spojit nějakou ohnutou trubku, motorek a pár koleček"“ řekl Frolík s tím, že každý podnikatel je idealista. Těsně po sametové revoluci se vrhl na realizaci svých nápadů. Ale vůbec jednoduché to nebylo.

Začínal na zelené louce

Od začátku chtěl být nejlepší, věřil, že čeští technici dokáží vymyslet i stvořit prvotřídní výrobky. "Hodně jsme jezdili se společníky po nemocnicích u nás i v zahraničí a ptali se sester i pacientů, co je na lůžkách špatně, co by šlo vylepšit," podotkl Frolík.

Tak získala firma dobře konstrukčně řešená lůžka. A začalo se prodávat. "Museli jsme dohonit vyspělé světové firmy. Takže se pracovalo za desetkrát méně než u naší konkurence, ale lidi to bavilo," popsal začátky Frolík. Všechny vydělané peníze se pak dál investovaly do rozvoje firmy.

Tak se postupně probojovávali na tuzemské i světové trhy. Frolík nakonec najal dva designéry z Prahy a z Moravy. "Tím dostaly naše dobře technické výrobky zajímavou tvář, která se hodně líbila. Postupně začali do Želevčic jezdit lidé třeba z firmy Siemens nebo Phillips."

Raketový start v roce 2000

"Naše česká ekonomika je ve srovnání se světem velice malá. Když jezdíte po světě, brzy zjistíte, že se prodá úplně všechno," myslí si Frolík. Linet začal jezdit do Sao Paola, do Dubaje a do Japonska, vystavovali v Düsseldorfu a Paříži. O zajímavé výrobky z Čech začal být zájem. "Naše výrobky začaly být předmětem touhy, nikoliv jen volby," řekl obchodník.

Problémy byly ale s jazykem. "Z počátku jsme neuměli řeči, museli jsme se učit za pochodu. V roce 2003 jsem jel jako Podnikatel roku do Monte Carla, anglicky jsem neuměl, tak jsem se přihlásil na měsíc do jazykové školy," říká se smíchem Frolík. Po odchodu ze školy najal Frolík svého tamějšího učitele Simona Armstronga, ten začal vyučovat anglicky a koordinovat obchod Linetu s Angličany.

Linet, zdravotnická lůžka

Linet, zdravotnické lůžko

Linet, lůžko Eleganza XC.

Linet, zdravotnické lůžko

Vzorem Zbyňka Frolíka se stal Tomáš Baťa. "Baťa se učil u Forda a jinde, pak z toho udělal systém a vybudoval firemní kulturu. Sice tvrdou, ale funkční," podotýká Frolík.

V Linetu pracuje asi šest set lidí, základem pokroku jsou právě mladí zaměstnanci. "Spolupracujeme se školami, kolegové na nich učí nebo jsou v technických radách. Věkový průměr je v Linetu třicet pět a půl roku," dodal Frolík, který založil Akademii produktivity a inovací.

Ta vychovává experty v oblasti průmyslového inženýrství nebo poskytuje další vzdělávání lidem z praxe. "Linet je už dost velký, chceme sice dál rozšiřovat výrobu a obrat, já osobně mám ale i další plány," řekl Frolík.

Ředitel odchází

Začátkem listopadu vyměnil pár lidí ve vedení firmy a sám odešel z vrcholného postu aktivního ředitele. "Řízení teď nechám těm mladším. Osobně se chci zapojit do charitativních a sociálních projektů," dodal Frolík.

"Symbol dvojčat v New Yorku mi vždycky připomene, že i ta největší jistota může ve vteřině zmizet. Také tam seděli největší obchodníci a mysleli si, že řídí svět"“ uzavřel s pohledem na fotku Manhattanu.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Nekonečný příběh pokračuje. Kladenská Poldi byla znovu vydražena

Historické věže vápenných pecí Vojtěšské hutě byly původně čtyři.

Huť Poldi Kladno byla vydražena za 140 milionů korun. Vydražitelem se stala společnost Opimo Trade. Devadesát milionů...

Nečekaný propad Applu. Firma šlape na brzdu, akcie padají

Ilustrační snímek

Výrobce iPhonů Apple poprvé za šestnáct let snížil odhad tržeb. Méně si vydělá zejména kvůli slabším prodejům svých...

Najdete na iDNES.cz