Výrobce videoher spoléhá na Mafii

  23:47aktualizováno  23:47
P r a h a - Největší český výrobce počítačových her a videoher Illusion Softworks se připravuje na rychlou expanzi. Firma již začíná chystat verze programů pro nejnovější videoherní zařízení, konzoli Sony PlayStation2, na řadu brzy přijde i konkurenční XBox od Microsoftu. Výsledkem mají být rekordní prodeje her, několikrát převyšující dosavadní maxima. Největší úspěch zatím Illusion Softworks zaznamenala s válečnou strategickou hrou Hidden & Dangerous, které se celosvětově prodalo 400 tisíc kusů.

Druhé pokračování Hidden & Dangerous a akční hra z Ameriky třicátých let s názvem Mafia zřejmě pomyslnou laťku posunou ještě výše oba tituly jsou nyní v západní Evropě mezi desítkou nejočekávanějších her tohoto roku.

"Alespoň s jedním z těchto titulů bychom si rádi sáhli na milion prodaných kopií na počítače i konzole dohromady," říká Petr Polách z investiční banky Cash Reform, která je největším podílníkem v Illusion Softworks.

Podle ředitele firmy Petra Vochozky lze za úspěch považovat sto tisíc prodaných kusů od jedné hry, přičemž rentability se dosahuje už při prodeji padesáti tisíc kopií. Těžiště prodejů přitom leží v zahraničí. Hidden &Dangerous slavil největší úspěch v Británii a Německu, čeští hráči si koupili zhruba 1500 kusů.

V současnosti vedení firmy počítá s tím, že by se připravované novinky objevily ve verzi pro osobní počítače, PlayStation 2 a XBox. "Všechna jednání ale ještě nejsou u konce. Je totiž možné, že Sony či Microsoft budou podmiňovat vývoj hry tím, že bude určena výhradně pro jejich zařízení," míní Polách. Pokud je totiž některý úspěšný herní titul k dostání pouze pro jeden druh konzole, získává její výrobce marketingový trumf v konkurenčním souboji.

Na výrobě her se v současnosti v Illusion Softworks podílí necelá stovka lidí v pražské, brněnské, zlínské a bratislavské pobočce. Letos by se měl počet pracovníků ještě zdvojnásobit. "Nebudou to všechno stálí zaměstnanci, půjde spíše o externí týmy, které budou pracovat exkluzivně pro firmu," uvedl Polách.

Při rozšiřování programátorských týmů naráží firma na nedostatek kvalitních pracovníků na tuzemském trhu. Ty nejlepší se proto snaží udržet a motivovat podíly na zisku z prodeje her. Každý z pětice tvůrců Hidden & Dangerous si tak přišel na prémiích v průměru na dva miliony korun.

Vedle Cash Reform, které patří 48 procent ve společnosti s ručením omezením Illusion Softworks, je největším podílníkem Petr Vochozka se 42 procenty.

Německý fond rizikového kapitálu bmp pak drží zbývající desetiprocentní díl. "Cílem je přivést společnost v dohledné době na burzu. V úvahu přichází Londýn, Frankfurt či americký Nasdaq.

Rozhodující bude, kde se nám podaří nalézt partnera pro další spolupráci," tvrdí Polách.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Světlo naděje pro Boeing. Neznámý kupec si pořídil 18 letounů 737 Max

Prodejní sucho výrobce letadel Boeing je u konce. Letouny Boeing 737 Max ještě nepatří do šrotu – v září se firmě...

Soud zahájil insolvenční řízení s majitelem EMTC Bártou

Městský soud v Praze uznal podání insolvenčního návrhu proti majiteli a šéfovi skupiny EMTC Tomášovi Bártovi a zahájil...

Babišova francouzská restaurace v Mougins zavřela, měla problémy s penězi

Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), ukončila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz