Výrobce lan Lanex ovládl slezský průmyslník, zaplatil stamiliony

  11:27aktualizováno  11:27
Tradiční bolatický výrobce lan a technického materiálu Lanex má od středy oficiálně nového pána. Investiční fond Arx Equity Partners firmu prodal místnímu továrníkovi Rudolfu Bochenkovi, kterému patří třeba výrobní společnost PF Plasty. Prodejní cenu ani jedna ze stran nechce uvádět, podle znalců trhu se však pohybovala kolem devíti milionů euro.
Lana firmy Lanex využívají i horolezci. Ilustrační snímek.

Lana firmy Lanex využívají i horolezci. Ilustrační snímek. | foto: koláž iDNES.cz

O přípravách prodeje firmy, kterou středoevropský fond Arx ovládá od roku 2008, informovala MF DNES již v polovině září. Podle informací redakce se o firmu nakonec utkali tři zájemci - dva tuzemští a jeden zahraniční. Vítězný Bochenek je v regionu velmi aktivní, vlastní zde hned několik výrobních závodů a společností.

„Jde o pěknou firmu s rostoucí výkonností, bohatou historií a velmi silným postavením na světovém trhu. Navíc jsem lokální patriot a věřím i v synergie s mými dalšími aktivitami v okolí,“ říká k obchodu Rudolf Bochenek. Zároveň dodal, že ve firmě neplánuje žádné dramatické změny. „Jde spíše o to, dotáhnout nějaké věci, které původní majitel začal, a pokračovat v tomto směru. Navíc mou podmínkou bylo, aby zůstalo stávající vedení firmy,“ dodává průmyslník.

Generální ředitel podniku Rudolf Gregořica se navíc podílí i na nákupu minoritního podílu. V ovládající firmě by měl mít Bochenek 85 procent akcií, Gregořica zbývajících 15 procent. Rudolf Gregořica je jedním z původních akcionářů, kteří privatizovali Lanex v roce 1992.

Fabrika stála čtvrt miliardy, spekuluje se

Prodejní cena se podle hlasů blízkých institucí, které se podílejí na financování transakce, pohybovala kolem devíti milionů euro, tedy zhruba 243 milionů korun.

Prodej potvrdili také finančníci z Arx Equity Partners, pro které po šesti letech podle jejich slov doběhl přirozený investiční cyklus, kdy firmy drží, restrukturalizují a následně prodají.

„Ke konci třetího čtvrtletí letošního roku firma vykázala dvojnásobnou marži ve srovnání s rokem 2008, kdy jsme do společnosti vstupovali,“ říká Tomáš Lánský z ARX Equity Partners, který měl investici na starosti. Podle něj už fond zaměřuje další podobně velké cíle na českém trhu.

Lanex je třetí největší výrobce papírenských lan na světě a jeden z pěti největších výrobců horolezeckých a bezpečnostních lan, většinu své produkce vyváží do světa, na českém trhu končí asi jen 20 procent výroby. Největšími trhy jsou Německo, ale také Rusko.

Tržby Lanexu se aktuálně pohybují kolem 850 milionů korun a firma se prezentuje hrubým ziskem před zdaněním, odpisy a úroky, tzv. EBITDA, ve výši 2,3 milionu eur, tedy bezmála 65 milionů korun.

Společnost Arx Equity Partners vedle Lanexu prodávala také sesterský Singing Rock, výrobce horolezeckých sedel a dalšího specializovaného vybavení. Ještě před dvěma lety dokonce obě firmy tvořily jeden celek. Pro účely prodeje je ale majitelé raději rozdělili. Z prodeje Singing Rock ale podle informací MF DNES na poslední chvíli sešlo a nyní změna vlastníka údajně není aktuální.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Témata: Lanex, Německo, Rusko, Euro, Fond

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Harleje u mladých nefrčí, preferují praktičtější dopravní prostředky

Pravnučka zakladatele nejslavnější značky motorek světa Karen Davidsonová

Slavná značka motocyklů Harley-Davidson se snaží udržet na hladině. Objem prodejů legendárních harlejů za poslední...

Více drogerie na internetu. E-shop nově spustila také Teta

Ilustrační snímek

Síť drogerií Teta spustila v Česku e-shop. Nabídne v něm až 10 tisíc produktů. Řetězec je druhý v pořadí s vlastním...

Najdete na iDNES.cz