Muslimové u potravin vyžadují potvrzení, že veškeré suroviny jsou halal - čisté.

Muslimové u potravin vyžadují potvrzení, že veškeré suroviny jsou halal - čisté. | foto: Foto: Archiv

Čeští výrobci potravin pro muslimy čelí kyberšikaně. Dostávají výhrůžky

  • 999
Čeští výrobci, kteří pro své produkty získali certifikáty halal a mohou je tedy nabízet muslimům, čelí nevybíravým komentářům a e-mailům ze strany odpůrců islámu. Terčem útoku se nyní stal výrobce snídaňových cereálií Emco. V minulosti je dostávaly i jiné firmy.

Facebookový profil výrobce snídaňových cereálií Emco v posledních dnech zahltily stovky nenávistných vzkazů. „Vaše lezení do zadnice muslimům a financování těchto fanatiků vám jistě přinese zasloužený bojkot spousty zákazníků,“ napsal například uživatel Libor Jelínek, jehož vzkaz patřil k těm slušnějším.

Co je to halal?

Označuje veškeré předměty a činnosti každodenního života, jež jsou podle islámské tradice povoleny. Nejčastěji se používá ve spojitosti s potravinami, které je muslimům povoleno konzumovat, ale týká se i léčiv či kosmetiky. Nepřípustná je krev nebo vepřové, při výrobě rostlinných produktů nesmí docházet ke kvašení. Syřidla při výrobě sýrů musí být jen od zvířat poražených v souladu s požadavky islámu.

Nenávistné zprávy se začaly hromadit ještě před útokem na francouzskou redakci humoristického listu Charlie Hebdo. Započaly po kontroverzních prohlášeních Tomia Okamury a poté, co iniciativa Islám v ČR nechceme v rámci své kampaně Stop halal upozornila své příznivce, že Emco má pro své produkty certifikát halal a jsou tedy v souladu s islámskými pravidly. Skupina zároveň vyzvala k bojkotu výrobků společnosti.

Podle majitele firmy Zdeňka Jahody společnost vyváží produkty do více než padesáti zemí včetně těch s muslimskými obyvateli. Certifikaci více než kvůli arabským klientům potřebuje především kvůli partnerům z jihovýchodní Asie.

„Zajímavé je, že naši distributoři v arabských zemích nepožadují certifikát halal nijak zásadně. Jediný, kdo bez certifikátu halal nic nechtěl koupit, byl evropský řetězec v Malajsii,“ říká Jahoda. Emco vyrábí výhradně rostlinné produkty. Certifikát získala firma už před několika lety a spočívá především v tom, že při výrobě nedochází ke kvašení ovoce a tedy vzniku alkoholu.

Zda se negativní kampaň projeví na prodejích, nedokáže Jahoda odhadnout. Certifikaci rušit nehodlá, zvažuje však, že změní firmu, která ji vystavila. „Věříme však, že většina čtenářů a spotřebitelů chápe, že vyrábět a prodávat potraviny do zahraničí není nic špatného,“ říká Jahoda a upozorňuje, že vedle halal má společnost i řadu jiných potvrzení včetně třeba košer pro export do Izraele.

Na halal vydělávají islamisté, tvrdí iniciativa

Podle mluvčího iniciativy Islám v ČR nechceme Artura Fišera je kampaň zaměřená proti rituálním porážkám a týká se proto i výrobků košer. Pro porážky bez omráčení je nutné povolení ministerstva zemědělství a podle zatím ještě neúplných statistik Státní veterinární správy jich v loňském roce proběhlo v Česku necelých sto tisíc, v naprosté většině se jednalo o drůbež.

Rituální porážky v Česku 2014
Skot 317
Ovce744
Kuřata96 903
Krůty 100
Zdroj: Státní veterinární správa (předběžná statistika) 

To se však čistě rostlinné výroby Emco netýká. Iniciativa chce vedle utrpení zvířat podle Fišera zabránit ale i tomu, aby skrze certifikace halal plynuly peníze muslimům. „Kampaň je zaměřena proti rituálním porážkám a halal certifikaci, za kterou se platí peníze muslimským obcím,“ uvádí Fišer.

Dodává navíc, že na většině výrobků není označení halal téměř čitelné. „Lidé v naprosté většině kupují halal výrobky aniž o tom vědí,“ říká Fišer.

Hněvu kvůli halal čelila Billa i Hamé

Co je to košer?

Znamená řádný, čistý. Bible zná základní kategorie potravin, které nejsou košer: určité druhy drůbeže, ryb, veškeré dary moře, hmyz a dravci. Vedle známého vepře je tak zapovězen i králík, orel, sova, mečoun anebo žralok. Druhy, které jsou košer, musí být poraženy speciální technikou za přesně určených podmínek. Mezi základní pravidla patří, že maso a mléko nesmí být vyráběno ani konzumováno společně.

Emco není první firma, kterou zahltily stížnosti odpůrců islámu. Už před dvěma lety čelil stejným problémům výrobce balených potravin Hamé poté, co šéf společnosti Martin Štrupl oznámil záměr získat certifikát halal.

Hamé následně na svých facebookových stránkách uvedla, že se jedná pouze o záměr, který ještě nebyl realizován. „V Česku podle standardu halal nevyrábíme,“ říká k tomu ve čtvrtek mluvčí společnosti Petr Kopáček. V minulosti stáhl z prodeje kvůli stížnostem kuřata halal i řetězec Billa (více čtěte zde).

Podle ředitele divize certifikace Stanislava Moučky ze společnosti Bureau Veritas, která se zabývá certifikací podniků a mimo jiné zajišťuje i potvrzení pro košer nebo halal potraviny, má nejpřísnější pravidla pro halal Indonésie. Stejně jako rabín u košer potravin musí udělení certifikátů posvětit imám. „Zájem mají například sýrárny a specializované restaurace,“ vysvětluje Moučka.

Velcí výrobci si certifikaci pořizují většinou kvůli vývozu na Blízký východ a jeho držitelem jsou třeba mlékárny Tatra Hlinsko a Olma ze skupiny Agrofert, ke které patří portál iDNES.cz. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky je například Tatra potřebuje kvůli vývozu sušeného mléka do Libanonu. „Nejde o žádné zásadní objemy vývozu, jedná se opravdu o minimální zlomky produkce,“ říká Hanzelka.

Stejně jako Emco má i Olma a řada další potravinářských firem v Česku kvůli vývozu do Izraele certifikaci košer. Mezi nejvýznamnější držitele patří likérka Rudolf Jelínek, která je vůbec největším výrobcem košer pálenek na světě.