Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Volvo už není náš cíl, říká šéf Škody

  0:01
Největší česká firma Škoda Auto zažívá od převzetí německým Volkswagenem nejtěžší časy. Automobilka již neprodává tolik vozů jako v minulosti a němečtí šéfové v posledních týdnech několikrát jasně naznačili, že česká auta by v budoucnu neměla mít ambice konkurovat luxusnější provenienci s logem VW.

Zatímco bývalé vedení Volkswagenu dávalo Škodě velký prostor a za vzor jí vytklo takové značky jako Volvo nebo Rover, nové cíle jsou skromnější. "Zřejmě budeme směřovat jinam. Půjdeme směrem, a já to nevidím vůbec pejorativně, ke konkurenci typu Opel, Ford, Hyundai nebo Fiat. Když někdo řekne, že se posuneme ke korejským nebo japonským vozům, tak na tom nevidím nic dehonestujícího," říká šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek.

Před dvěma lety byste stěží něco podobného řekl. Přitom je to výrazný posun, který dokládá ústup české značky. Soustředíte se tedy na menší vozy s lacinější výbavou?
Je třeba vidět, že automobilový průmysl je úplně jinde než před několika lety. Definice Volvo a Rover hrála ve své době nějakou roli. Doba se ale změnila. Na automobilovém trhu je zcela jiná situace než před dvěma třemi lety.

Zeptáme se jinak. Prohlášení šéfů VW budí dojem, že Škodovka ustupuje ze svých cílů: tedy, že už nebude značkou, která vyrábí vozy několika tříd v mnoha škálách výbavy, ale soustředí se do budoucna na menší vozy s horší výbavou.
Pozor, rozlišujme. Je tady prohlášení šéfa VW Bernda Pischetriedera, který řekl, že otázka následníka superbu je v mlhách. Pak je vyjádření člena představenstva VWWilfrieda Bockelmanna, který říká něco jiného. Ale strategie značky teď není nijak přesně definovaná. Škoda by měla vyrábět vozy, které si najdou své zákazníky. A samozřejmě vozy, které najdou zákazníky jak v západní Evropě, tak na východě.

Co se na jejím zaměření změní?
Nic zásadního. Pokud jde o octavii, chystáme nový model v roce 2004. U fabie je otázka, co dál. Nyní je výbavou na svou třídu předimenzovaná. A to nemyslím z hlediska bezpečnosti nebo ekologických předpisů. Ale při porovnání základní výbavy fabie a konkurenčních modelů je jasné, že naše auto toho má třeba z hlediska použití elektroniky víc, než je nutné. Pokud budu mluvit o následovníkovi fabie, tak by to mělo být auto, které bude splňovat základní bezpečnostní, ekologické a kvalitativní požadavky, ale mělo by současně to, co nemají konkurenti, tedy větší zavazadlový prostor. Když to zjednoduším, tak malá auta vesměs nejsou auta rodinná, ale z hlediska prostorového by nová fabia měla být autem pro rodinu.

To znamená, že ustoupíte Volkswagenu a budete, alespoň v případě svého nejmenšího vozu, vyrábět lacinější výrobek hlavně pro střední a východní Evropu?
Je problém, že si v zásadě konkurujeme s Volkswagenem ve stejných třídách a že to zrovna dvakrát rozumné není. My například v Německu sbíráme ty zákazníky, kteří kupovali ojetého golfa a místo toho si teď koupí novou škodovku. Z našich analýz však vyplývá, že více získáváme od jiných značek. Opakuji, že hlavní je problém s trhem, který před dvěma lety rostl a všechny značky na něm dobře fungovaly. Teď je situace jiná, po dva roky trh klesá. V západní Evropě velmi klesá prodej malých aut, naopak u velkých aut je stabilní. Nahoru jdou trhy střední a východní Evropy, kde je nižší kupní síla. A my na to musíme reagovat. Když chcete udělat rodinné auto pro střední Evropu, nemůže být malé. V Česku, Maďarsku, Polsku a na Ukrajině, potřebují v nižší třídě auto, ve kterém pojede táta, máma a dvě děti a v kufru mají stan, spacáky a jídlo, když jedou třeba do Chorvatska.

Když příští fabie nebude vybavena jako nynější model, bude levnější?
Těžko může být levnější než stávající základní model fabie, to nemá ani konkurence.

Nemluvme o základní verzi. Když se vezme průměrná cena všech modelů, tak felicie byla o poznání levnější, než je fabie. Jak tomu bude u nového malého vozu?
Musí být cenově konkurenceschopný. Pro mě je porovnání třeba Hyundai Getz.

Čili vy říkáte, že Škodovka u fabie ztratila jednu ze základních výhod, na nichž byla postavena firemní filozofie, tedy že za stejnou cenu nabízí větší hodnotu...
V zásadě, když vezmu stávající celosvětovou cenu fabie a porovnám ji s konkurencí, tak jsme na podobné cenové úrovni. Máme srovnatelné auto za srovnatelnou cenu s ne zcela srovnatelným image. To je náš problém.

Škoda Auto vyrábí tři modelové řady. Říkáte, že jasno máte o následnících octavie a fabie. Co si má člověk vybrat z prohlášení, která v posledních dnech zástupci Volkswagenu a Škodovky pronášejí do tisku o následovníkovi limuzíny superb? Na jednu stranu se dozvídáme od vás, že superb bude mít ve vyšší střední třídě pokračovatele, na druhou stranu šéfové VW tvrdí, že vůbec není jasné, zda bude nějaký následovník. A do třetice, časopis Automobilwoche píše, že to bude prodloužená verze octavie?
Superb začíná a v zásadě u žádného modelu není garance, že bude mít následovníka, protože to závisí na vývoji trhu. Filozofie Škody, která není v zásadě koncernem VW nijak zpochybněna, je, že by měla stát na třech modelových řadách. A když to vezmu ze svého hlediska, není důležité, o jaké modely půjde.
Podstatné je, že to budou tři řady. A důležité také je, že je zafixován počet vozů, který je optimální vyrobit.

Když se tedy máte blížit automobilkám typu Fiat, nestane se, že místo superbu budete vyrábět velmi malý vůz, menší než fabia?
Všechno je možné. Já nemohu říkat, co máme připravené. Nevidím to jako reálné, ale dovedu si tuto změnu představit a neměl bych s ní problém. Byznys není to, jaká kdo dělá auta, ale kolik jich dělá a za jakou cenu je prodává.

Ale superb jste začali vyrábět proto, že měl zlepšit image značky. Když nyní říkáte, že místo něj můžete vyrábět minivozy, tak se image zase posune někam jinam...
Faktem je, že kdyby nebylo různých hloupých vyjádření, tak superb náš image zlepšuje.

Nás překvapuje, že nyní říkáte: Když se superb nepovede, tak se nedá nic dělat, můžeme místo něj dělat nejmenší auta. To bychom od vás před dvěma lety neuslyšeli.
Před šesti lety jsem říkal, že mým snem je dělat malá levná auta. Svět a automobilový trh se prostě vyvíjí. Když vezmu superb, tak když letos prodáme 17 až 18 tisíc aut, tak to není tak špatné. V příštím roce si na rozdíl od odborářů myslíme, že to bude daleko lepší. Superb už se začíná adaptovat na trhu, lidé si na něj začínají zvykat nejen v Česku, ale i v Evropě. V momentě, kdy se na trhu uplatní, není sebemenší důvod, aby neměl následníka. Pokud se neuplatní, tak není sebemenší důvod, aby následníka měl.

Tím korigujete své prohlášení z minulého týdne, kdy jste jasně řekl, že následník určitě bude...
Nekoriguji. Superb následníka mít bude, ale je otázka, jestli bude ve stejné třídě, nebo jinde. Já jsem přesvědčen o tom, že se v příštím roce uplatní a bude to úspěšný model. Když jsme začali dělat Octavii Combi, tak v prvním roce to byl naprostý propadák a my jsme uvažovali, zda vůbec ve výrobě tohoto modelu pokračovat. Výsledek je, že je to nejlépe prodávaný model octavie.

Když teď snižujte laťku, říkáte: My to musíme udělat proto, abychom vozů prodali víc, protože jsme šli směrem k špičkové výbavě moc rychle...
Třeba ten směr nebyl zcela optimální. Nebo jsme tím směrem ani nešli. Piech řekl, pro Seat je cílem Alfa Romeo, pro Škodu je Volvo a Rover. Tak jsme to vzali, ale to bylo tak všechno. Když to vztáhnu k vozům, tak fabia není v ničem blízká něčemu od Volva či Roveru. Octavia nemá s Volvem 40 společného vůbec nic a superb taky ne.

Automotive News napsal, že Škoda nebude mít na rozdíl od VW nejmodernější výbavu. Co oželíte?
Některé věci musí auto obsahovat. Ale třeba u systému prokluzování všech kol ve smyku je otázka, jestli musí být ve třídě, kde je fabia. Diskuse se ale vede spíše o špičkových motorech.

Znamená nový posun, že budete v budoucnu opatrnější s vozy, jako je sportovní Octavia RS?
Pokud jde o odvozené varianty, tak to není tak dramatické. Jiná věc je, zda je nutné pokračovat ve verzi 4x4, když nebude poptávka.

Jakékoli pochyby o směřování značky se dají zaměstnancům vyvrátit novými auty. Alfa Romeo přijde během sedmi let s devíti novými modely. Co vy máte v šuplíku?
To nemůžu zveřejnit. Ne, že bych v tom viděl riziko. Ale velí mi to firemní filozofie.

Pak budou lidé říkat, oni nechtějí říci, co mají, protože nemají nic...
Nezlobte se, ale pro lidi má být podstatné, že mají práci. Ale co budou vyrábět, do toho jim opravdu vůbec nic není. Zní to blbě, ale to je věc vlastníka. Ten riskuje své peníze, ne ti lidé. Filozofie zaměstnanců, že oni vědí nejlíp, co se má vyrábět, to je někde mimo.

Vy sám jste dříve říkal, že do roku 2007 bude osm nových modelů...
To jsem těžko mohl říct. Přijde následník octavie v obvyklých verzích. V každém případě přijde následník fabie, někdy v roce 2006 nebo 2007. Kde bych se dopracoval k osmi modelům, si nedovedu představit. Každý rok v osmém měsíci se dělá model pro další rok, což je stávající auto s menšími vylepšeními. Po čtyřech letech se dělá facelift, což je zase stávající model s podstatnějšími změnami. Ale ve třech řadách nejde udělat osm modelů.

Jakou roli hraje v chystaných změnách nástup asijské konkurence do střední Evropy? Vašim konkurentům při výrobě v Evropě odpadnou vysoká dovozní cla a jejich auta zlevní...
Ono je trochu legrační, že nová továrna Toyota s Peugeotem, která se má stavět v Kolíně, je brána jako náš velký konkurent. Kromě díry v zemi tam není vůbec nic.

Ale za čtyři roky tam bude velká automobilka...
Ale ještě nevypadlo jediné auto a nikdo ho nekoupil. To je třeba vidět v první řadě.

My se ptáme, zda Škoda nepřezbrojuje také proto, že jí roste v laciných vozech konkurence.
Je pravda, že Korejci a Japonci jsou zatíženi clem. Ale když se bavíme o Toyotě a Peugeotu, tak Toyota vyrábí v Anglii a Francii, Peugeot rovněž ve Franci, takže tam žádné celní zvýhodnění není. Jiná věc je u Hyundai, který uvažuje o stavbě nové továrny ve střední Evropě. To je něco jiného. Kdyby Hyundai montoval v Ostravě svůj malý vůz getz, tak to by byla jiná situace.

Autoři:
  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Banka Creditas koupila Expobank CZ, pro klienty se nic nemění

Banka Creditas se stala novým vlastníkem Expobank CZ, která měla vazby na Rusko. Obě finanční instituce budou v...

Akvizice za 82 milionů eur. České portály Hotel.cz a Spa.cz kupují Poláci

Internetová a mediální společnost Wirtualna Polska Holding se sídlem ve Varšavě kupuje společnost Szallas Group, která...

Investice do alkoholu táhnou. Sběratel dal za láhev whisky dva miliony korun

Alternativní investice se stávají bezpečnou ochranou před vysokou inflací. Lidé tak své finanční rezervy ukládají nejen...

Cenový strop v mlze. Nakonec by se mohl týkat i regulované složky energií

Vláda před několika dny stanovila cenový strop na elektřinu a plyn. Ten se ale týká jen silové složky energií. Ostatní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...