EBIT macht frei, povzbuzoval šéf Volkswagenu dělníky. Teď se omlouvá

  13:02aktualizováno  13:02
V úterý způsobil šéf německé automobilky Volkswagen, Herbert Diess, velký poprask. Na firemní akci totiž několikrát prohlásil „EBIT macht frei!“ Chtěl tím pogratulovat zaměstnancům firmy k úspěšnému loňskému roku. Výrok však silně evokuje slogan z dob nacismu, a tak se za něj ve středu omluvil.

Herbert Diess, šéf značky Volkswagen představuje na autosalonu ve Frankfurtu koncept elektromobilu jménem I.D. Crozz | foto: AP

Nápis „Arbeit macht frei“ (v překladu „Práce osvobozuje“), který Diessův výrok připomíná, je známý mimo jiné i z bran koncentračních táborů Terezín či Osvětim. „Rozhodně to nebyla moudrá volba slov,“ citovala Diesse britská televize BBC. „Nechtěl bych, aby byl tento výrok dáván do falešného kontextu,“ dodal.

EBIT je zkratka pro zisk před úrokem a zdaněním. Podle deníku The New York Times již na místě někteří posluchači vyjádřili nespokojenost s formulací Diessova prohlášení. „Pokud jsem neúmyslně zranil něčí city, moc se omlouvám,“ napsal šéf firmy na svůj LinkedIn.

Volkswagen byl s německým nacismem v minulosti silně propojen. Zakladatel automobilky, Ferdinand Porsche, byl členem NSDAP a v SS dosáhl hodnosti Oberführer. Firmu založil v roce 1937 s cílem vytvořit ideální vůz pro obyčejné lidi.

Fotogalerie

Odtud pochází i název automobilky – Volkswagen v překladu znamená lidový vůz. Kromě těch pak společnost za druhé světové války vyráběla i obrněná vozidla pro německou armádu. V její továrně pracovalo podle BBC přes 15 tisíc lidí z koncentračních táborů.

V roce 1996 vydala automobilka knižní přehled své válečné historie, který má přes 1 000 stran. V posledních třiceti letech také podporuje Osvětimský výbor, organizaci založenou přeživšími z tamního koncentračního tábora. V rámci podpory například platí svým zaměstnancům za úklid a opravy památníku v Osvětimi.

Fráze „Arbeit macht frei“ byla před druhou světovou válkou běžným slovním spojením. Politici Výmarské republiky ji často používali na podporu své politiky, pokud se týkala zaměstnanosti.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

ČEZ na dně. Slabý výsledek bude bolet i státní kasu

Ilustrační snímek

ČEZ vykázal nejhorší výsledky za posledních patnáct let. Projeví se to i na výplatě dividend do státního rozpočtu....

Škodovce se kvůli zeleným investicím ztenčil zisk o devět procent

Předseda představenstva Škoda Auto Bernhard Maier hovoří na tiskové konferenci...

Výrobci automobilů Škoda Auto vloni klesl čistý zisk o devět procent na 28,89 miliardy korun. Snížení ziskovosti podle...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Najdete na iDNES.cz