Vláda chce dát na pozemek pro BMW 200 milionů

  0:01aktualizováno  0:01
Vláda se rozhodla zvýšit šance Kolína v boji o investici německé automobilky BMW do výstavby nového závodu za miliardu německých marek. Stát podle včerejšího rozhodnutí vlády podpoří částkou zhruba 200 milionů korun výkup 370 hektarů pozemků od soukromých majitelů a další peníze dá na rozvoj infrastruktury.

Až k zóně povedou dvě silnice přímo od deset kilometrů vzdálené dálnice D11, nebo železniční vlečka. Součástí projektu je vznik oboru automobilové výroby na kolínské průmyslovce.

Kolín je jedním z pěti posledních míst, kde BMW zvažuje možnost postavit továrnu na výrobu vozů střední třídy, jež má dát práci třem tisícovkám lidí. Firma o umístění závodu rozhodne do konce měsíce.

Má smysl dávat státní peníze do průmyslové zóny v Kolíně, i když investice BMW není jistá?  HLASUJTE ZDE!

Vláda láká BMW do Kolína
Do konce července má automobilka BMW rozhodnout, kde postaví novou továrnu. Vláda se rozhodla podpořit šance Kolína získat tuto investici. Kabinet včera podpořil vznik zatím vůbec největší průmyslové zóny v zemi, která vyroste na okraji Kolína na ploše 370 hektarů a navazovat na ni bude infrastruktura přímo šitá na míru investorům z oblasti automobilového průmyslu.

Vláda se tak snaží v době vrcholícího souboje o investici německé automobilky BMW do stavby nového závodu na výrobu vozů střední třídy za jednu miliardu německých marek získat u německého investora příznivé body před jeho konečným rozhodnutím. Ve hře jsou kromě Kolína již jen tři lokality v Německu a jedno místo ve Francii.

Náklady na vznik investiční zóny jsou celkem vypočteny na 1,3 miliardy korun a výraznou část zaplatí stát. Větší část peněz bude použita na výkup pozemků od jejich majitelů, na což město dostane od státu půjčku. Zhruba 200 milionů korun pak stát dá jako nenávratnou dotaci na vznik potřebné infrastruktury.

Město Kolín již nyní uzavírá jednání s jednotlivými vlastníky pozemků v budoucí zóně. "Máme již uzavřené závazné předkupní smlouvy na více než 300 hektarů pozemků. Pro výkup jsme stanovili jednotnou cenu 250 korun za metr čtvereční, a to bez ohledu na kvalitu půdy," řekla starostka Kolína Zdenka Majerová.

Pokud se BMW pro Kolín rozhodne, bude stavět továrnu na necelých 300 hektarech pozemků, zbytek zóny bude vyhrazen pro dodavatele. Nutné změny územních plánů budou schvalovat úřady letos v listopadu.

Na hranici budoucí zóny budou navazovat příjezdové komunikace a železniční vlečka. Doprava k zóně bude vedena mimo Kolín dvěma novými komunikacemi napojenými přímo na dálnici D11.

"Podle našich propočtů by se měly náklady na vybudování průmyslové zóny vrátit do pěti let od zahájení výroby, a to díky příjmům z daní, sociálního a zdravotního pojištění, vzniku nových pracovních míst a snížení nezaměstnanosti. Svou roli sehraje zapojení místních subdodavatelů a zvýšení koupěschopnosti obyvatelstva," řekl náměstek ministra průmyslu Václav Petříček.

Kromě toho město Kolín plánuje rozšíření místní průmyslové školy o obory pro automobilový průmysl a modernizaci nemocnice. "Vzdělaná a zručná pracovní síla je základní podmínkou pro takový typ investorů, o jaké má Česká republika zájem, například BMW," řekl generální ředitel CzechInvestu Martin Jahn.

Vznik průmyslové zóny není závislý pouze na BMWa bude realizován i v případě, že se firma rozhodne investovat jinde. Kromě Kolína mají podobné velké zóny se státní pomocí vznikat dalších sedmi regionech.

"Naším záměrem je vytvořit strategické průmyslové zóny převážně v postižených regionech," poznamenal místopředseda vlády Miroslav Grégr. 

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

Neumíme dřevo v Česku zpracovat, jen vyvézt, říká obchodník

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Mají se lépe, ale hojí si horší léta. Tak hodnotí dopad kůrovcové kalamity na zpracovatele Tomáš Pařík, předseda...

Plynárenskou má hlídat její exředitel i senátor Wagenknecht

Logo Pražské plynárenské.

Piráti chtějí do dozorčí rady Pražské plynárenské posadit jejího exředitele, který spoluvlastní firmu, jež Pražské...

Najdete na iDNES.cz