Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

VIDEO: Jak se vyrábějí hodinky Prim

  7:30aktualizováno  7:30
Značka Prim má pečeť českého folkloru, zná ji skoro každý. Ne všichni ale vědí, že tato značka vyrábí už jen luxusní hodinky na objednávku, které vyjdou zákazníka nejméně na třicet tisíc. Kompletují se ručně a některé součástky jsou jemné jako prach.

Tři až pět tisíc hodinek ročně, které nosí bohatší klienti z řad politiků, sportovců či umělců, vzniká v několika dílnách závodu Elton hodinářská a.s. v Novém Městě nad Metují.

Výroba začíná u zpracování kovových tyčí. Obvykle se hlavní část hodinek, takzvaná "základna", frézuje z oceli, ale na objednávku se vyrábí i z drahých kovů - zlata či platiny. Hodinky vyrobené kompletně z těchto materiálů bývají dražší než auto, platinové hodinky stojí až milion korun.

Zhruba sto padesát součástí hodinek, z nichž některé jsou velmi jemné a takřka nejsou ani vidět, se sejde v místnosti, kde se montují dohromady.

Chirurgové náramkových hodinek

Na dílně to vypadá jako ve školních lavicích. Místo neposlušných školáků ale u stolů vybavených přístroji sedí zkušení hodináři. V jednom oku mají zasazenou lupu a v soustředěném tichu montují součástky nebo seřizují jejich strojek, aby šly hodinky přesně.

Výroba luxusních hodinek Prim.

"Musí se to měřit v šesti polohách, v jakých hodinky nosíte na ruce," vysvětluje ředitel společnosti Jiří Helikar, jak se zajistí správný chod. Hodinky se napojí na přístroj, který nakreslí na papír čáru. Pokud se vychyluje doleva nebo doprava, strojek se předbíhá nebo zpožďuje. Chce to trpělivost.

Při montáži jsou hodináři naučení ze školy, aby měli lokty na stolech. Naklepou se jim potom tolik ruce, pracují jen prsty, a poradí si tak lépe s jemnou mechanikou. Na tu používají mnoho drobných šroubováků, pinzet a nožíků, které spíš připomínají nástroje chirurga.

Luxusní hodinky

Luxusní hodinky Prim má na ruce například prezident Václav Klaus, ale i zahraniční státníci. Například Barack Obama nebo Nicolas Sarkozy či jordánský král Husajn II. Ti je dostali od úřadu vlády, který je stálým klientem fïrmy. Hodinky Prim vláda dává darem při významných státních návštěvách. Mezi dlouholeté zákazníky patří i podnikatel Zdeněk Bakala, Martin Roman, brankář Petr Čech nebo  francouzský herec Alain Delon.

Na jiných dílnách vidíme seřizovače, kteří u speciálních CNC stojů zadávají složité postupy frézování a soustružení různých částí hodinek od jejich těla až po ručičky a ozubená kolečka. Počítač ovládá obráběcí stroje, které opracovávají materiály s přesností na tisíciny milimetru. Pokud by základna hodinek nebyla vyrobená přesně, ani hodinky by nešly na čas.

Až na skla, ložiskové kameny, řemínky, obalovinu a péra si Elton hodinářská kompletně všechny součástky vyrábí sama. Říká, že je v tom světovou raritou.

Jedny hodinky se vyrábějí až tři měsíce

Výroba hodinek na zakázku trvá jeden až tři měsíce od designu až po zabalení. Zákazník si může kompletně navrhnout své hodinky, ztvárnění číselníku, barvu, tvar hodinek nebo ručiček. I ve Švýcarsku, zemi proslavené hodinkami, devadesát procent firem vlastně jen kompletuje díly vyrobené jinde.

Výroba luxusních hodinek Prim.

Přes obchody Elton hodinářská neprodává. "Náš prodejní systém je, že prodáváme přímo zákazníkovi. Buď fyzickým osobám, nebo firemní klientele. Ale neprodáváme standardním způsobem přes obchody. Do nich jde pouze část výroby, která ale není mechanická, je vybavena bateriovým strojkem," dodal Helikar.

Spor o značku

Legendární hodinky provázejí v posledních letech i problémy. Na název značky si totiž dělá nároky ještě firma MPM-Quality, která hodinky pouze dováží z Číny a prodává je za výrazně nižší cenu. Elton, kde se hodinky vyrábějí, si totiž dostatečně neošetřil ochranné známky. Značku Prim poté od bývalé Chronotechny získala právě firma MPM-Quality. Elton má u evropského patentového úřadu značku Prim Manufacture 1949. A v tom je jádro sporu. - čtěte více o sporu o značku 

Před rokem 1989 se ve fabrice v Novém Městě nad Metují vyrábělo asi půl milionu hodinek za rok, 400 tisíc mechanických a sto tisíc bateriových. Po roce 1989 zájem o mechanické hodinky začal upadat, převládaly spíše bateriové hodinky. Výroba hodinek Prim kvůli tomu razantně klesla. Proto firma od roku 2000 úplně změnila obchodní a výrobní strategii. Začala se orientovat na individuální výrobu podle přání zákazníka.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Manažerovi PPF se zelení. Jeho firma se stala evropskou chmelovou jedničkou

Zemědělská skupina Agro-Chmel manažera PPF Ladislava Chvátala získala loni stoprocentní podíl ve společnosti PP servis,...

Tesla dodala první auta vyrobená v Číně, chce konkurovat místním značkám

Automobilka Tesla v neděli svým zákazníkům dodala prvních patnáct automobilů vyrobených v Číně. Pro značku to je...

Spoření na penzi je byznys, který stále láká. O klienty se porve Partners

Skupina Partners podnikatele Petra Borkovce spustí penzijní společnost. A uvažuje i o bance. Už dnes si Češi mohou...

Airbus opět kraluje. Výrobce letadel Boeing sesadila z trůnu krize 737 MAX

Evropský výrobce letecké techniky Airbus loni podle předběžných údajů dodal na trh rekordních 863 letadel. Překonal tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz