S českou telekomunikační firmou s pěti miliony zákazníků získá PPF i slovenského operátora. O obchodu se mluvilo posledních několik týdnů, je to vůbec největší investice v historii PPF. Nový majitel zaplatí z vlastních prostředků 35,5 miliardy korun, dalších 28,1 miliardy získá pomocí úvěrů prostřednictvím bankovní skupiny Société Générale.
"Relativně překvapivé je, že Telefónica neprodává celý svůj podíl. Cena na akcii je mírně vyšší, než se původně čekalo, ale řekněme neutrální," komentoval akvizici analytik Cyrrus Tomáš Menčík. Podle něj půjde nyní o to, zda se PPF podaří vykoupit zbytek, tedy zhruba 30 procent minoritních akcionářů a stáhnout telekomunikační firmu z pražské burzy.
Kellnerova skupina podle něj nechce dál Telefóniku na burze. "Nemá tam žádné firmy, není to charakter jejich byznysu," upozorňuje analytik na to, že skupina si nejraději řídí své podnikání sama. "Znamená to i extrémní regulatorní nátlak, zveřejňovací povinnosti, oznamování všech informací," dodal.
"PPF bude chtít z mého pohledu změnit kapitálovou strukturu, firmu více zadluží, aby z ní byl efektivnější podnik. Nevím, jak by toto dělali, když by firma byla na burze," podotkl. Česká Telefónica je na rozdíl od španělské matky velmi málo zadlužená a mateřské společnosti se peníze z prodeje ziskové české dcery hodí na snižování dluhu v tempu, k němuž se zavázala na konci loňského roku.
V rámci současné dohody o prodeji získá PPF právo na užívání značky O2 po dobu čtyř let po převzetí a stejnou dobu bude mít i přístup ke společnému nákupu technologií nebo dohodě o roamingu u mateřské společnosti ze Španělska. Mateřská firma si nakonec nechává v Telefónica ČR podíl 4,9 procenta, což je zřejmě nejpřekvapivější informace dlouhodobě diskutovaného obchodu.
"Dokončení transakce je podmíněno souhlasem Evropské komise s nabytím kontroly nad Telefónica Czech Republic, a.s., ze strany PPF. Po jejím dokončení bude PPF povinna učinit minoritním akcionářům povinnou nabídku převzetí ve vztahu k jejich akciím," uvedl k obchodu mluvčí PPF Radek Stavěl. Pokud by podíl minoritních akcionářů klesl pod deset procent, mohla by firma zbytek takzvaně vytěsnit.
Příležitost k provázání byznysu?
Podle analytika J&T Bank Milana Vaníčka podobně velké aktivum v portfoliu PPF chybělo. "To může být jedním z důvodů, proč právě Telefónica. Současně může jít o delší strategický záměr spojit dosavadní aktiva skupiny a poskytnout klientům širší portfolio služeb (od telefonických, datových až například po bankovní)," myslí si.
Tomáš Menčík z Cyrrus vidí určitý prostor pro prolínání obchodních aktivit například v Home Credit. "Je to také byznys postavený na hodně lidech, tyto dvě platformy by si možná mohly navzájem přeprodávat produkty. Mnoho synergií tam ale jinak nevidím," řekl iDNES.cz
Skupina PPF Petra Kellnera vlastní mladou a rostoucí Air Banku nebo společnost Home Credit, která je poskytovatelem spotřebitelských úvěrů. S Telefónikou ČR získá podle Vaníčka velké portfolio potenciálních klientů, kolem pěti milionů aktivních mobilních čísel. Telekomunikační operátor navíc nemá dluhy.
Tuzemské Telefónice v posledních letech zejména kvůli tlaku na ceny ze strany zákazníků i státu klesají tržby i zisk. Firma se proto snaží šetřit, v poslední době například na slučování infrastruktury s konkurenčním T-Mobilem. Podle Vaníčka může být nový vlastník v optimalizaci ještě agresivnější a může dosáhnout zajímavějších úspor.
"Společnosti Telefónica Czech Republic i Telefónica Slovakia změní své názvy, nicméně i nadále budou podnikat pod značkou O2, a to maximálně po dobu čtyř let," uvedl mluvčí Telefóniky Hany Farghali.