Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Zemědělství úplně jinak. Muskův bratr otevírá vertikální farmu budoucnosti

  20:41
Trend rostlinné stravy je rok od roku silnější a spolu s ním i vertikální farmy, tedy způsob pěstování rostlin v plně kontrolovaných vnitřních podmínkách. I přesto, že se vertikální farmy využívají už delší dobu, s nárůstem poptávky po rostlinných produktech a čím dál tím menší dostupností běžných polí pro pěstování jich v posledních letech přibývá.

Do vertikálního farmaření se pustil i Kimbal Musk, mladší bratr slavného Elona. V roce 2016 založil v Brooklynu společnost Square Roots, která by měla poskytovat čerstvé a lokální jídlo pro lidi z celého světa a podporovat mladé lidi, aby se do městského farmaření zapojili.

„Jídlo pro mě bylo vždycky důležité, už jako malý kluk jsem si vždy užíval chvíle, kdy se celá rodina sešla, uvařila a společně poseděla. V devadesátých letech jsem se začal zabývat internetem a technologiemi, ale mojí vášní bylo vždy jídlo. Poté co jsme s Elonem prodali naši internetovou společnost Zip2, věděl jsem, že se kariérně posunu do gastronomie a budu se svému dlouholetému koníčku věnovat,” řekl Kimbal Musk pro CNN Business.

Poté, co se Musk přestěhoval do New Yorku, se zapsal do Mezinárodního kulinářského institutu a později založil Square Roots. Společnost v současné době plánuje vertikální farmu „Super Farm“. 

Ta bude složena z 25 klimatizovaných dopravních kontejnerů, které díky svým podmínkám budou schopny vypěstovat potraviny, a otevřít by se měla již za tři měsíce. Od počátku své existence již ve Square Roots vypěstovali přes 120 různých rostlinných druhů včetně zeleniny nebo jahod.

Muskova společnost není první svého druhu, podobné startupy vznikají i v kalifornském Silicon Valley. Jednou z nich je například firma Plenty, která byla založena roku 2013 a je podporována miliardářem Jeffem Bezosem.

Vertikální farmy jsou naše budoucnost

„Vertikální farmaření je budoucnost. Ekologové, zemědělci, architekti, agronomové a odborníci v oblasti veřejného zdraví se začínají zapojovat do projektů, které se snaží najít způsob, jak zajistit dostatek kvalitních potravin v ultra urbanizované společnosti,” říká na konto vertikálního farmaření Kheir Al-Kodmany, profesor udržitelného městského designu na University of Illinois v Chicagu.

Městské farmy budoucnosti využívají různých metod. Jednou z nich je hydroponie, což je metoda pěstování rostlin v živném roztoku bez potřeby půdy, nebo aeroponika, tedy pěstování rostlin ve vzduchu. Dále se využívá aquaponie, která spojuje chov ryb a pěstování rostlin taktéž bez nutnosti půdy. Aquaponická metoda umožňuje rybám, rostlinám a bakteriím žít v symbióze a odpadní látky vylučované rybami pak zpřístupňují v nich obsažené živiny rostlinám.

Vertikální farmy mohou být i novou pracovní příležitostí pro tradiční zemědělce, kteří kvůli klimatickým změnám přijdou o svou půdu. I přes reálnou hrozbu změny klimatu by totiž podle mikrobiologa Dicksona Despommiera nemělo být vertikální farmaření ohroženo.

Sám Despommier je jedním z největších popularizátorů vertikálních farem. „Ačkoliv nápad na vertikální farmaření vznikl už v devadesátých letech, před deseti lety reálně ještě žádné vertikální farmy neexistovaly,” říká Despommier. Hlavním důvodem, proč se tento druh pěstování rozvíjí až v posledních letech, jsou podle něj především stále se zlepšující LED žárovky, které farmaření uvnitř výrazně zlevňují a činí ho spolehlivějším.

Kvalitní potraviny a soběstačná města

Muskova společnost ve vertikálním farmaření vidí velkou naději do budoucnosti. „Lidé mají zájem o lokální suroviny, jelikož ztrácí důvěru v jídlo, které je kalorické, má nízké nutriční hodnoty a jeho původ je nejasný, jelikož je posíláno přes půl zeměkoule. Chtějí zkrátka vědět kdo a jak jejich jídlo vypěstoval,” říká CEO Square Roots, Tobias Peggs.

Současně si také myslí, že s rostoucí populací měst, masivní urbanizací společnosti a sílící klimatickou krizí je v ohrožení klasická forma zemědělství a do budoucna bychom se mohli potýkat s nedostatkem potravin. „Potravinový průmysl zkrátka musí přicházet s novými metodami rychlého pěstování, které nám do budoucna zajistí potravu,” dodává Peggs.

Jelikož ve vertikální farmaření vkládá mnoho lidí naděje, Peggs se neobává o nedostatek financí v tomto segmentu. „Mnoho lidí začíná do tohoto segmentu vstupovat a investovat,” říká Peggs. „Jídlo vypěstované ve vnitřních vertikálních farmách je velmi kvalitní a dá se srovnávat s organickými potravinami, které si běžně můžete koupit od běžných farmářů,” dodává.

Podle Despommiera je výhledově možné, že vertikální farmy budou běžnou součástí měst, která se pak stanou potravinově soběstačná a nezávislá na exportu. „Vertikální farmaření je úžasné v tom, že je velmi rychlé. Pokud farmářovi venku jeden rok nevyjde úroda, musí čekat do příštího roku. Ve vertikální farmě se také může úroda nepovést, ale novou sklizeň je možné udělat již za pár týdnů, což je velmi podstatná věc, kterou budeme potřebovat,” uzavírá Despommier.

Autor:
  • Nejčtenější

Krize bude delší než jednu sezonu. Může nastartovat změnu, říká sociolog Prokop

Premium Česko drtí inflace a stále víc Čechů se kvůli zdražování uskrovňuje. Sociolog Daniel Prokop v rozhovoru pro MF DNES...

Další podezřelé úmrtí kolem kryptoměn. Ve Francii zahynul ruský obchodník

Při cestě ze Švýcarska do Monaka zemřel v pátek ruský obchodník s kryptoměnami Vjačeslav Taran. Zřítila se s ním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéfům firem na sběr odpadu policie obstavila majetek včetně rodinných domů

Policie obstavila majetek předsedovi představenstva kolektivních systému skupiny REMA Davidu Benešovi i jeho bratrovi...

Česko chudne. Zaměstnanci bude ročně průměrně scházet čtyřicet tisíc

Česko prochází nejprudším propadem reálných mezd v rámci zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj i celé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Paušál na obědy se neosvědčil. Smysl dávají digitální stravenky nebo kantýny

Stravenky v digitální podobě s denním limitem a zaměstnanecké kantýny jsou podle Centra ekonomických a tržních analýz...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Uchazeči o Dukovany podali nabídky. Přišly šifrovaně do zvláštního úložiště

Francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a kanadsko-americký Westinghouse v úterý předložili prvotní nabídky do...

Chceme na americký trh. Jako menší firma máme výhodu, říká výrobce českých brzd

DAKO-CZ spadající do holdingu Czechoslovak Group Michala Strnada vyrábí brzdové systémy a komponenty pro pneumatické,...

Výrobce slavné whiskey rozlítila hračka pro psy. Žene jejího výrobce k soudu

Výrobce světoznámé whiskey Jack Daniel’s, stejnojmenná palírna v Lynchburgu ve státě Tennessee, se obrátil na americké...

Bankou roku se stala Komerční banka, pojišťovnou Kooperativa

V hlavní kategorii 21. ročníku Mastercard Banka roku zvítězila Komerční banka, ocenění Pojišťovna roku získala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...