Ve firmě bývalého šéfa OP Prostějov byla razie kvůli měřenkám

  14:31aktualizováno  14:31
Společnost Stylers made to measure, za níž stojí bývalý ředitel zahraničního obchodu zkrachovalé textilky Oděvní podnik (OP Prostějov) Michal Šmíd, navštívili minulý týden v pátek policisté. Podle informací MF DNES zabavili počítače a další dokumenty.
Oděvní podnik je v insolvenci od počátku letošního roku. Konkurz provází boj zajištěných a nezajištěných věřitelů. Ilustrační foto.

Oděvní podnik je v insolvenci od počátku letošního roku. Konkurz provází boj zajištěných a nezajištěných věřitelů. Ilustrační foto. | foto: OP Prostějov

Firma je totiž podezřelá z porušování autorských práv, která náleží OP Prostějov, a z nekalé konkurence. Vše se vztahuje k nejcennější části OP Prostějov, což je výroba obleků na míru, takzvaných měřenek.

"Mohu potvrdit, že byly v pátek provedeny standardní úkony trestního řízení," uvedl mluvčí krajského ředitelství policie Olomouckého kraje Michal Pižurin.

Trestní oznámení podal letos na počátku října za OP Prostějov jeho insolvenční správce Jaroslav Svoboda. "Důvodem podání bylo zjištění skutečností nasvědčujících tomu, že ze strany této firmy dochází k porušování chráněných průmyslových práv Oděvního podniku vztahujících se k měřenkové výrobě společnosti," uvedl Svoboda.

OP se bojí o své technologie

Podle předsedy představenstva OP Prostějov Milivoje Žáka mohlo dojít ke zcizení softwarového know-how, které se s měřenkovou výrobou pojí a které podnik vyvinul. "Na trhu jsme zjistili, že někdo používá stejnou technologii poté, co pan Šmíd z firmy odešel," dodal Žák. Podle Svobody tak hrozí pro OP Prostějov vznik značné škody.

Podle olomouckého státního zástupce Radka Bartoše, který vyšetřování dozoruje, dosud nebylo zahájeno trestní stíhání žádné konkrétní osoby.

Michal Šmíd, jednatel Stylers made to measure, jejímž zřizovatelem je stejnojmenná německá firma, odmítl, že by se obvinění zakládala na pravdě. "Zvážím další kroky," uvedl pro MF DNES.

Oděvní podnik je v insolvenci od počátku letošního roku a konkurz provází boj zajištěných a nezajištěných věřitelů. Největším zajištěným věřitelem je Česká spořitelna, která ve spojení s Raiffeisenbank a Citibank půjčila syndikovaným úvěrem Oděvnímu podniku téměř 700 milionů korun.

Česká spořitelna může být terčem žalob

To je zhruba hodnota podniku, která se ovšem probíhajícím konkurzem stále zmenšuje. V této hodnotě je započítáno kromě výrobních areálů a skladových zásob právě také výroba měřenek. Proces jejich prodeje právě probíhá a první nabídky na její koupi by mohly být ještě letos.

Nezajištění věřitelé podle dosavadního vývoje tedy nedostanou z konkurzu žádné peníze, je ovšem možné, že se jich budou domáhat žalobami. A to v případě, že by se prokázalo, že byl před krachem podnik špatně řízen a v důsledku toho z něj mizely peníze.

Snadným a tučným terčem na případné žaloby by byla Česká spořitelna, která podnik před krachem ve velkém úvěrovala. A podle soudce Jana Kozáka, který konkurz řídí, tvořila navíc s podnikem koncern, tedy měla přímý vliv na jeho řízení. S tímto odůvodněním banku Kozák nepustil do věřitelského výboru a jeho volba tak byla zablokována. Banka s tímto výkladem nesouhlasí. Auditor teď zkoumá hospodaření OP Prostějov pět let dozadu.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Plynárenskou má hlídat její exředitel i senátor Wagenknecht

Logo Pražské plynárenské.

Piráti chtějí do dozorčí rady Pražské plynárenské posadit jejího exředitele, který spoluvlastní firmu, jež Pražské...

Nekonečný příběh pokračuje. Kladenská Poldi byla znovu vydražena

Historické věže vápenných pecí Vojtěšské hutě byly původně čtyři.

Huť Poldi Kladno byla vydražena za 140 milionů korun. Vydražitelem se stala společnost Opimo Trade. Devadesát milionů...

Batman a Bumblebee na nákupech. Poznáte všechna auta ze známých filmů?

Reklama Walmartu s filmovými auty.

Největší světový obchodní řetězec Walmart rozjel novou reklamní kampaň, která má zvýšit počet zákazníků, kteří nakupují...

Najdete na iDNES.cz