"Pořádání stávky podpořila nadpoloviční většina našich zaměstnanců, přesný počet ale není možné zveřejnit, mohlo by to podnítit vedení firmy k ještě údernějšímu tlaku proti lidem," řekl místopředseda kunčických odborů Jaroslav Marek.
Odbory Nové huti chtějí stávkou prosadit svou představu o letošním růstu mezd. Trvají na tom, aby se platy zvýšily proti loňsku minimálně o pět procent a pokud podnik překročí plán, má růst činit dokonce až 12,5 procenta proti loňskému průměrnému výdělku. Ten se vyšplhal na 22 338 korun, což je nejvíc v celém českém hutnictví.
"Je konjunktura, firma má miliardové zisky, máme na to nárok," říkají. Vedení tvrdí, že takové platy si huť nemůže dovolit a připouští růst nanejvýš o 3,4 procenta proti loňsku.
Odboráři už dříve přiznali, že na některých pracovištích - například na ředitelství firmy - ani nečekají nadpoloviční účast lidí ve stávce. Na výrobních provozech jsou ale lidé většinou odhodláni odbory podpořit.
Stávkovat začne jedenáctého června ranní směna a do práce pak nenastoupí ani směna odpolední a noční.
Vedení Nové huti dopady chystané stávky zatím nechce komentovat. "Dosud jsem neobdrželi od odborářů žádné oficiální stanovisko, proto k jejich rozhodnutí nemůžeme zaujmout postoj," řekl mluvčí Ivo Čelechovský, který zdůraznil, že zaměstnanci mají stále ještě možnost svůj podpis na podporu stávky odvolat.
"Odbory musí vedení firmy předat nejpozději jeden den před stávkou seznamy stávkujících zaměstnanců, do té mají všichni možnost se ze seznamů nechat dobrovolně vyškrtnout," řekl Čelechovský.
Jak bude stávka vypadat a kolik provozů při ní na celý den zastaví práci, není v této chvíli ještě jasné. "Do okamžiku, než předáme vedení seznam stávkujících, se jejich počet stále vyvíjí," řekl místopředseda odborů Jaroslav Marek.
"Zatím mapujeme situaci, zjišťujeme směnnost a od pondělí budeme v součinnosti se zaměstnavatelem tyto věci upřesňovat."
Lidé, kteří stávku nepodpořili na podpisových arších, zřejmě během ní normálně nastoupí do práce. "Jsou to stávkokazi," hodnotí je odboráři.
Vedení má možnost také najmout na den stávky brigádníky a nestávkujícím pracovníkům nařídit práci přes čas, takže je možné, že se podaří zajistit chod i těch pracovišť, kde většina lidí stávku podporuje.