Ústavní soud zčásti vyhověl Mironetu

  16:25aktualizováno  16:25
Další epizoda z už téměř dva roky trvající kauzy kontroverzního zásahu policie v počítačové společnosti Mironet se odehrála u Ústavního soudu. Tato instituce zčásti vyhověla stížnosti majitele firmy Roberta Novotného a uznala, že některé kroky policie byly v rozporu se zákonem.

Podle verdiktu Ústavního soudu policie zásahem ze 17. května 2000 porušila právo nedotknutelnosti osoby a jejího soukromí, protože provedla prohlídku v prostorách, které patřily fyzické osobě - jednomu z dealerů Mironetu. Povolení k prohlídce ale znělo na prostory patřící Mironet, s.r.o., tedy osobě právnické.

"Této části stížnosti jsme vyhověli, stejně jako požadavku, aby policie vrátila zabavený majetek," řekl iDNES soudce Ústavního soudu Vladimír Klokočka. Vyvrátil ale, že policie musí vrátit majetek do tří dnů, jak uvedl ve své tiskové zprávě Mironet.

"Nevyhověli jsme ale dalším bodům ústavní stížnosti, především protestu proti vykonání domovní prohlídky v bytě pana Novotného," dodal Klokočka.

"S nálezem Ústavního soudu jsme spokojeni," uvedl Robert Novotný v tiskovém prohlášení. Dodal, že jeho společnost je kvůli očištění svého jména ochotna veřejnosti zpřístupnit spis ke svému případu.

Kauzu Mironet sledovali redaktoři BonusWebu.
ČLÁNKY NAJDETE ZDE

Mironet: Je to boj Microsoftu
Spornému zásahu policie předcházelo trestní oznámení české pobočky amerického výrobce softwaru Microsoft, které vinilo Mironet z šíření nelegálního softwaru.

Zástupci výrobce počítačů od začátku tvrdí, že za celým problémem stojí snaha Microsoftu zabránit hardwarovým firmám v instalaci volně šiřitelného operačního systému Linux, který konkuruje komerčním Windows.

Rok po domovní prohlídce se karta obrátila a žalobu podal Mironet. Podle něj Microsoft v reklamě na Windows poškozoval konkurenci. Zmíněné reklamní kampani totiž vévodilo tvrzení, že pouze legální operační systém Microsoft Windows dává možnost plně využívat počítač k práci nebo ke hrám bez rizika právního postihu.

"Ta věta odporuje obchodnímu zákoníku," prohlásila loni v květnu provozní ředitelka Mironetu Lucie Rambousková. Věta prý vyvolává mylnou domněnku, že jediným legálním operačním systémem je MS Windows. Mironet se tak jako distributor operačního systému Linux cítí být poškozen.

"V uvedené větě byl dán zřetelný důraz na slovo legální a měla vyjádřit rozdíl mezi legální a nelegální instalací Microsoft Windows. Chápu však, že formulace umožňuje nejednoznačný výklad," reagoval generální ředitel Microsoftu pro Českou republiku a Slovensko Jiří Devát. Reklamu tehdy Microsoft stáhl poté, co se objevily pochybnosti o jednoznačném výkladu.

Nelíbila se také BSA
Mironet loni zažaloval český Microsoft také za kampaň s názvem "Víme víc, než si myslíte", která byla prezentována jako akce sdružení výrobců softwaru BSA.

V souvislosti s touto reklamou se rozhodl Mironet prokázat neexistenci BSA v České republice, kde organizace ukončila v roce 1996. Účel kampaně vidí Mironet ve snaze o omezení nástupu systému Linux a zvýšení prodeje produktů Microsoft.

Autoři:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Podnikatel roku vrcholí, Česko v Monaku zastoupí výrobce sanitární techniky

Manželé Radka Prokopová a František Fabičovic, majitelé břeclavského výrobce...

V Monaku startuje již devatenáctý ročník celosvětové soutěže EY Podnikatel roku. Česko na něm jako vítězové národního...

Ticho nade vše. Finský podnikatel roku přišel s budkami na klid před okolím

Budka na telefonování a klid od společnosti Framery.

Soutěže EY Podnikatel roku, která se konala v Monaku, se zúčastnil i Finský podnikatel Samu Hällfors. Vymyslel a vyrábí...

Najdete na iDNES.cz