To, že by zaměstnanci úřadu práce vyjížděli za propuštěnými pracovníky, není zatím na Prostějovsku příliš obvyklé. "V devadesátých letech jsme to dělali, když končil Agrostroj," potvrdil Daniel Sova z prostějovského úřadu práce. O podobném kroku jeho kolegové uvažují také v souvislosti s hrozícím koncem pily Javořice, to by vyjeli přímo do Ptení.
Propuštění pracovníci včera nejprve dostali poučení a poté si mohli všechny věci s pracovním úřadem vyřídit v kanceláři přímo u vrátnice v sídle Oděvního podniku.
"Na tomto postupu jsme se domluvili s vedením firmy. Pro zaměstnance je to jednodušší. Okamžitě můžeme například doplnit nějaký chybějící dokument. My s tím máme o něco víc starostí. Nemáme tady počítače, takže do systému uchazeče o zaměstnání zaevidujeme až v dalších dnech," vysvětlil Daniel Sova.
Propuštění pracovníci postup vítali. "Je to strašný pocit, když přijdete o zaměstnání. Na druhé straně je lepší, že nemusíme nikam chodit. Kde nyní seženu práci, to ale nevím," svěřila se jedna z propuštěných šiček. "Sehnat zaměstnání opravdu nebude jednoduché. V nabídce nyní máme asi sto až sto padesát volných míst, ale téměř tři a půl tisíce uchazečů," podotkl Daniel Sova z úřadu práce.
Ředitel marketingu Oděvního podniku Petr Žerníček potvrdil, že pokud by nestačilo pondělí a středa, mohou ještě úředníci do firmy za lidmi přijít. "Podle potřeby jsme připraveni akci zopakovat. Chceme vyjít lidem vstříc, jde nám o to, aby to pro ně bylo pohodlnější a věříme, že to ocení," řekl.
Oděvní podnik v této vlně hodlá propustit až sto devadesát lidí, většinu, asi sto šedesát z dělnických profesí. Nepopulární krok vyplývá zkrize v textilním průmyslu v Evropě.
Podnik volí novou strategii, chce být více obchodní firmou
Kvůli záplavě levných oděvů z východu a přicházející finanční a hospodářské krizi podnik musel propouštět již v minulosti, naposledy se rozloučil se zhruba tisícovkou lidí. Loni uzavřel své pobočky například v Ostravě, Uherském Hradišti, Olomouci a Lošticích a nyní zaměstnává kolem dvou tisíc lidí. V devadesátých letech v OP pracovalo na sedm tisíc zaměstnanců.
Firma kromě toho v příštích letech chce přejít na úplně novou strategii. Výrobu konfekce vystřídá přechod na převážně obchodní firmu. "Kromě toho budeme rozvíjet šití kvalitních a luxusních výrobků na míru pro zákazníky z celé Evropy. Již dnes tak šijeme kolem sto tisíc oděvů ročně a do dalších let chceme toto číslo navýšit o dalších deset až patnáct tisíc," řekl předseda představenstva Milivoj Žák.
V letošním roce bude firma klást důraz více a více na obchodní firmu. "Chceme si ponechat pouze to nejzajímavější, to, co je unikátní v Evropě i celosvětovém měřítku aostatní věci optimalizovat," podotkl výkonný manažer Oděvního podniku Prostějov Pavel Cesnek.
Na Prostějovsku bylo koncem ledna bez práce asi tři tisíce tři sta lidí, což odpovídá nezaměstnanosti 5,6procenta.