Úřad práce jezdí za lidmi z OP Prostějov

  20:30aktualizováno  20:30
První z téměř dvou stovek pracovníků Oděvního podniku Prostějov, kteří nyní dostávají výpovědi, se včera zaregistrovalo na úřadu práce. Nemuseli přitom nikam jezdit. Potřebné formality s­ nimi vyřídili úředníci přímo v sídle firmy v­ Prostějově. Akce bude pokračovat ve středu, podle potřeby i v dalších dnech.

OP Prostějov rozdává výpovědi. - OP, Prostějov. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

To, že by zaměstnanci úřadu práce vyjížděli za propuštěnými pracovníky, není zatím na Prostějovsku příliš obvyklé. "V devadesátých letech jsme to dělali, když končil Agrostroj," potvrdil Daniel Sova z prostějovského úřadu práce. O podobném kroku jeho kolegové uvažují také v­ souvislosti s hrozícím koncem pily Javořice, to by vyjeli přímo do Ptení.

Propuštění pracovníci včera nejprve dostali poučení a poté si mohli všechny věci s pracovním úřadem vyřídit v kanceláři přímo u vrátnice v sídle Oděvního podniku.

"Na tomto postupu jsme se domluvili s vedením firmy. Pro zaměstnance je to jednodušší. Okamžitě můžeme například doplnit nějaký chybějící dokument. My s tím máme o něco víc starostí. Nemáme tady počítače, takže do systému uchazeče o zaměstnání zaevidujeme až v dalších dnech," vysvětlil Daniel Sova.

OP Prostějov rozdává výpovědi.

Propuštění pracovníci postup vítali. "Je to strašný pocit, když přijdete o zaměstnání. Na druhé straně je lepší, že nemusíme nikam chodit. Kde nyní seženu práci, to ale nevím," svěřila se jedna z propuštěných šiček. "Sehnat zaměstnání opravdu nebude jednoduché. V nabídce nyní máme asi sto až sto padesát volných míst, ale téměř tři a půl tisíce uchazečů," podotkl Daniel Sova z úřadu práce.

Ředitel marketingu Oděvního podniku Petr Žerníček potvrdil, že pokud by nestačilo pondělí a středa, mohou ještě úředníci do firmy za lidmi přijít. "Podle potřeby jsme připraveni akci zopakovat. Chceme vyjít lidem vstříc, jde nám o to, aby to pro ně bylo pohodlnější a věříme, že to ocení," řekl.

Oděvní podnik v této vlně hodlá propustit až sto devadesát lidí, většinu, asi sto šedesát z dělnických profesí. Nepopulární krok vyplývá z­krize v textilním průmyslu v Evropě.

Podnik volí novou strategii, chce být více obchodní firmou

Kvůli záplavě levných oděvů z ­východu a přicházející finanční a ­hospodářské krizi podnik musel propouštět již v minulosti, naposledy se rozloučil se zhruba tisícovkou lidí. Loni uzavřel své pobočky například v Ostravě, Uherském Hradišti, Olomouci a Lošticích a nyní zaměstnává kolem dvou tisíc lidí. V devadesátých letech v OP pracovalo na sedm tisíc zaměstnanců.

Firma kromě toho v příštích letech chce přejít na úplně novou strategii. Výrobu konfekce vystřídá přechod na převážně obchodní firmu. "Kromě toho budeme rozvíjet šití kvalitních a luxusních výrobků na míru pro zákazníky z celé Evropy. Již dnes tak šijeme kolem sto tisíc oděvů ročně a do dalších let chceme toto číslo navýšit o dalších deset až patnáct tisíc," řekl předseda představenstva Milivoj Žák.

V letošním roce bude firma klást důraz více a více na obchodní firmu. "Chceme si ponechat pouze to nejzajímavější, to, co je unikátní v ­Evropě i celosvětovém měřítku a­ostatní věci optimalizovat," podotkl výkonný manažer Oděvního podniku Prostějov Pavel Cesnek.

Na Prostějovsku bylo koncem ledna bez práce asi tři tisíce tři sta lidí, což odpovídá nezaměstnanosti 5,6­procenta.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Američanovi po užívání léku narostla prsa. J&J zaplatí miliardy

Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) má zaplatit osm miliard dolarů (bezmála 188...

Světlo naděje pro Boeing. Neznámý kupec si pořídil 18 letounů 737 Max

Prodejní sucho výrobce letadel Boeing je u konce. Letouny Boeing 737 Max ještě nepatří do šrotu – v září se firmě...

Oživení retro značky nevyšlo. Značka kol Favorit opět zkrachovala

V Rokycanech už potřetí skončila výroba legendárního českého kola Favorit. Po dvou předchozích bankrotech zkrachovala...

Pan Dave Lewis Tesco končí. Vystřídá ho manažer z farmacie

Šéf největší britské maloobchodní společnosti Tesco Dave Lewis (54) z osobních důvodů příští rok v létě ve firmě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz