Létajícím taxi již za rok. Uber Air se bude testovat v USA a Austrálii

  11:53aktualizováno  11:53
Uber Air, tedy služba zprostředkovávající létající taxi, by se již příští rok měla začít testovat ve třech městech v USA a Austrálii. Uber to uvedl na výroční konferenci Elevate. Kromě toho na summitu také představil nové koncepty svých aerotaxi a ukázal modely takzvaných Skyportů, letišť pro Uber Air.

„Summit Elevate dnes odstartoval pomyslný let k roku 2023, kdy by se díky technickému pokroku měla stát letecká přeprava Uber Air realitou,“ řekl v úterý na konferenci Eric Allison, ředitel Uber Elevate. „Okamžik, kdy si bude možné stiskem tlačítka přivolat aerotaxi, je mnohem blíže, než by se mohlo zdát,“ dodal.

První městem mimo USA, kde se budou bezpilotní aerotaxi Uber Air testovat, se stane australské Melbourne. Firma již dříve ohlásila budoucí testování v Dallasu a Los Angeles. První pasažéři by se aerotaxi Uberu měli proletět v roce 2020, do standardního provozu by se pak měly dostat o tři roky později.

Fotogalerie

Na konferenci byl k vidění také první koncept kabiny Uber Air. Vznikl ve spolupráci se společností Safran Cabin a se studiem Bipolar. Firma neplánuje, že by si v budoucnu kabiny či zbytek aerotaxi vyráběla sama. Kromě toho -firma představila i šestnáct návrhů takzvaných Skyportů, tedy letišť a hangárů pro Uber Air.

Dovážky jídla dronem

Současné aktivity Uberu se však neomezují pouze na Uber Air. Podle agentury AP začala firma v uplynulých dnech také testovat donášky jídla pomocí dronu. Na rozdíl od služby Prime Air internetového obchodu Amazon, kterou firma slíbila spustit do několika měsíců, nebude bezpilotní dron Uberu doručovat zásilky přímo zákazníkům.

Místo toho se setká s řidičem služby Uber Eats, který z něj zásilku vyndá a předá ji do rukou zákazníka. Firma tím pravděpodobně chce omezit nebezpečí, které vzniká při setkání dronu s neproškolenou osobou.

V současnosti pouze přistane na vymezené ploše, v budoucnu by pak měl směřovat na střechu automobilu Uber Eats. Na té dron přistane přibližně jednu míli (1,6 kilometru) před cílem a auto ho pak doveze až k zákazníkovi.

„Pracujeme v úzkém kontaktu s FAA (Federální úřad pro letectví, pozn. redakce), abychom měli jistotu, že plníme všechny požadavky a že je vše bezpečné,“ uvedl ve středu Luke Fischer, který má na starosti letecké operace Uber Elevate.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Prime Air na dohled. Drony vypustíme do několika měsíců, slíbil Amazon

Šéf styku se zákazníky společnosti Amazon Jeff Wilke představuje nejnovější...

Internetový obchod Amazon spustí donášku pomocí dronů do několika měsíců. Ve středu to na technické konferenci v Las...

Ticho nade vše. Finský podnikatel roku přišel s budkami na klid před okolím

Budka na telefonování a klid od společnosti Framery.

Soutěže EY Podnikatel roku, která se konala v Monaku, se zúčastnil i Finský podnikatel Samu Hällfors. Vymyslel a vyrábí...

Soud se zastal společnosti FAU, uspěla se čtyřmi žalobami vůči státu

Logo opavské společnosti FAU obchodující s pohonnými hmotami

Opavská společnost FAU uspěla u soudu se čtyřmi z pěti žalob proti rozhodnutí finanční správy a celníků. Pátou žalobu...

Najdete na iDNES.cz