Tři největší banky propustily dva tisíce lidí

  16:38aktualizováno  16:38
Tři největší bankovní domy v České republice propustily v prvním pololetí celkem dva tisíce pracovníků. ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna mají v plánu zmenšovat svoje stavy i v druhé polovině tohoto roku.

Česká spořitelna se zúžila o 1100 lidí a další tisícovka ji bude muset ještě letos opustit. Personál ČSOB je od loňského června také o 1100 zaměstnanců menší a měl by se podle mluvčího Milana Tománka snížit o dalších asi 800 lidí. Opačná situace panuje na Slovensku, kde ČSOB otevírá nové pobočky. V souvislosti s tím přijme 60 nových pracovníků.

Karel Tejkal z tiskového odboru Komerční banky potvrdil, že z firmy muselo odejít více než 400 lidí v první polovině letošního roku. Největší vlnu propouštění si však banka prožila loni, kdy ji opustilo 2757 pracovníků.

Hlavním důvodem těchto úsporných opatření je snaha zvýšit produktivitu práce. Kromě toho bankovní úředníky připravuje o zaměstnání také přímé bankovnictví, které umožňuje provádět bankovní transakce pomocí internetu a mobilního telefonu.

Tři největší banky ale nenechají své odcházející pracovníky na holičkách a připravily pro ně speciální programy. Komerční banka nabízí Program shody. Ten zahrnuje dva platy navíc, kursy informačních technologií či cizího jazyka a zřizuje regionální centra. Tento ústav kromě toho také vyplatil 72,5 milionů korun na odstupném a 124,4 milionů na mimořádných odměnách. ČSOB má program pojmenovaný stejně jako KB.

Česká spořitelna poskytuje Program pomoci, který ji ročně stojí 50 milionů korun. Propuštění zaměstnanci díky němu dostávají dva měsíční platy a mohou využít poradenství při hledání nové práce či služeb psychologa.

České banky ke konci letošního března zaměstnávaly celkem 43 953 pracovníků. V meziročním srovnání banky propustily téměr pět tisíc lidí, tedy více než deset procent.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Babišova restaurace ve Francii přišla o jednu michelinskou hvězdu

Babišova restaurace Paloma s výhledem na Cannes.

Luxusní restaurace Paloma na francouzském Azurovém pobřeží přišla o jednu ze svých dvou michelinských hvězd. Podnik v...

Najdete na iDNES.cz