Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Aby chudí nechudli. Trh si žádá obří rekvalifikace, zní z ekonomického fóra

  12:00
Poprvé za řadu let víc pracovních míst zaniká než vzniká. Každoroční summit Světového ekonomického fóra (WEF) se letos na rozsáhlé změny na trhu práce zaměřil. Účastníci z řad byznysových lídrů vidí řešení v mohutných programech rekvalifikace. Podle nich by se tak běžným lidem mimo jiné vyhnul pocit, že na ně pokoronavirový svět zapomněl.
Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab poslouchá japonského...

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab poslouchá japonského premiéra Yoshihide Suga během videokonference summitu WEF. (29. ledna 2021) | foto: AP

Kvůli pandemii se summit WEF zatím nekonal fyzicky ve švýcarském lyžařském středisku Davos jako každý rok, ale v online prostoru. Reálný meeting, kterého se každoročně účastní miliardáři, ekonomové, političtí lídři, a zkrátka téměř všichni, kteří jsou v sedmimiliardové populaci světa slyšet, je odložen na léto. I přesto si však prostřednictvím technologií mohli účastníci události říct to nejdůležitější. Jedním z hlavních témat byl globální pracovní trh. 

Jak člověk vyjde z pandemické krize nezáleží jenom na tom, zdali se povolání, které si vybral v patnácti letech života, slučuje se současným nástupem práce na dálku. Víc než kdy dřív je rovněž důležité, zdali má člověk stabilní přístup k internetu, zdali žije ve městě či na vesnici a podobně.

Odsouzení chtějí pracovat. Pro firmy jde o levnou a spolehlivou pracovní sílu

Před rozdílnými „startovními čárami“ jednotlivců varuje zpráva WEF o globálních rizicích roku 2021. „Ztráta pracovních míst, prohlubování digitální propasti, narušení sociálních interakcí a náhlé posuny na trzích mohou vést k hrozným důsledkům a ztraceným příležitostem pro velkou část světové populace,“ uvádí zpráva.

Předpokládá se, že zhruba 150 milionů lidí v rozvojových zemích upadne v letošním roce do extrémní chudoby. Mezinárodní organizace práce tento týden zveřejnila data, podle kterých během pandemie skončilo 255 milionů pracovních pozic na plný úvazek. Číslo je čtyřikrát vyšší než během finanční krize v letech 2008 a 2009, upozorňuje Deutsche Welle.

Návrat do školních lavic

Jak by se daly mohutné změny na globálním pracovním trhu chytře podchytit? Většina účastníků virtuálního summitu má v tomto ohledu jasno. Podle nich udělá každá vláda nejlépe, pokud bude masivně investovat do systémů rekvalifikací. Ještě o něco lepší by podle nich bylo, pokud by se zmíněné problémy neřešily jen na úrovni národních států, ale rovněž globálně. 

Předchozí ročníky summitu v Davosu

„Výhled pracovních míst může být stále pozitivní, pokud země investují do dovedností a vzdělávání,“ uvedl například generální tajemník Mezinárodní organizace práce Guy Ryder. 

Máte obavy z chudoby? Najděte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz

„Nejde jen o výdaj, ale vlastně o investici,“ myslí si o rekvalifikačních programech výkonná ředitelka WEF Saadia Zahidi. „Globální ekonomika může do roku 2030 vygenerovat 6 bilionů dolarů navíc díky investicím do zvyšování kvalifikace,“ uvedla. Státům, které nebudou investovat hrozí podle Zahidi odliv masy pracovníků do šedých zón ekonomiky.

Jak naskočit zpátky na vlak pracovního trhu

Generální tajemník OECD Ángel Gurría varoval, že pandemie na pracovním trhu zanechá jizvy. „Pokud jsou ti, kteří ztratí zaměstnání, dlouhodobě neaktivní, jejich dovednosti se zhoršují a jejich vazba na trh práce se oslabuje,“ upozornil Gurría. Zvlášť ohrožení jsou podle něj pracovníci, kterým v posledním desetiletí stagnovaly nebo dokonce klesaly příjmy.

Vládě dochází čas na schválení kurzarbeitu, hrozí nárůst nezaměstnanosti

„U těch, kteří vstupují na pracovní trh během krize, je méně pravděpodobné, že získají zkušenosti nebo školení, které by získali za normálních okolností. To může pokazit celou jejich kariéru,“ dodal Gurría.

Rekvalifikaci pracovníků by podle účastníků fóra měly podporovat i firmy. V minulých měsících se podle nich nejchytřeji zachovaly ty podniky, které využily utlumení pracovního nasazení k rozvíjení dovedností svých zaměstnanců.

Není to tak jednoduché

V programech rekvalifikací vidí budoucnost i český ekonom Jan Švejnar. Upozorňuje však, že dosavadní rekvalifikační programy nebyly tak úspěšné, jak se od nich očekávalo. 

„Z analýz, které jsou opravdu pečlivě vypracovány, vyplývá, že úspěšnost rekvalifikačních programů za posledních zhruba dvacet až třicet let nebyla příliš velká. Je potřeba, aby se lidé rekvalifikovali, na druhé straně musíme najít způsob, kdy to opravdu bude účinné. Je potřeba programy lépe zaměřit, lépe strukturovat a v každém případě je i hodnotit, protože v současné době se programy často nehodnotí,“ říká k tomu Švejnar.

Během summitu byznysoví lídři rovněž často kladli důraz na potřebu takzvaných „soft skills“, česky měkkých dovedností. Patří mezi ně komunikační schopnosti, kooperace, kritické myšlení i týmové řešení problémů. Švejnar však varuje před tím, aby se měkké dovednosti přeceňovaly. 

Pět týdnů dovolené pro všechny. ČSSD a KSČM jsou pro, firmy ji odmítají

„Příliš se na to spoléhá, je to taková mantra. Samozřejmě je to důležité zvlášť v situacích, kdy lídři mají vést týmy. Tam je důležité, aby byli schopni zaměstnance motivovat, aby skupina byla výkonná, aby se lidé v ní cítili psychicky dobře. Ale samotné soft skills společnost a ekonomiku nezachrání. To, co opravdu normální člověk potřebuje, jsou dovednosti, které korespondují s potřebou daného podniku, mezi ně často patří digitální schopnosti,“ uvádí Švejnar.

Ohrožená důvěra v systém

Zdravý trh práce je důležitý nejen kvůli peněženkám domácností, firemním účtům a státním kasám. Pověstné rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými s sebou přináší zvláštní druh ohrožení demokracie. Lidé v ekonomických nesnázích častěji nevěří v systém, cítí se zrazeni establishmentem, který sám sebe nazývá spravedlivým a častěji tíhnou k populistickým myšlenkám a extremistickým řešením. 

„Polarizace pracovní síly se nakonec stane polarizací populace. A my přejdeme ze zdravotní krize, k ekonomické a následně i k sociální krizi,“ varoval na summitu Jonas Prising, předseda představenstva a generální ředitel náborové firmy ManpowerGroup.

Autor:

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje, odmaže většinu zlevnění elektřiny

Na účty za elektřinu se českým domácnostem od ledna příštího roku vrátí poplatek za obnovitelné zdroje jako před...

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nestačilo na zaplnění všech prázdných bytů, které se nacházejí po celé Číně, prohlásil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exportér: Proč s námi nejednáte, pane premiére? Hrozí ekonomická katastrofa

Rozstřel Česko má předražené energie. To snižuje konkurenceschopnost našeho průmyslu. Pokud s tím vláda něco neudělá, hrozí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Zaplatí až pět miliard. Státní ČEPS koupil provozovatele plynovodu NET4GAS

Státní společnost ČEPS koupila firmu NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích...

Alza vyřídí reklamaci zboží od Mall a CZC. Je to na hraně etiky, míní expertka

Největší e-shop s elektronikou v Česku Alza.cz vyřídí zákazníkům reklamaci zboží, které do 30. září zakoupí na...

Čupr posiluje v Německu. K Rohlíku přikoupil obchod Bringmeister

Společnost Rohlik Group, do které patří online prodejce Rohlík.cz, získala německý internetový obchod s potravinami...

Vojáci přebírají civilní technologie, dříve to bylo naopak, říká profesor Přikryl

Profesor Bohuslav Přikryl, bývalý rektor Univerzity obrany a brigádní generál v záloze, působí jako viceprezident pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...