Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdysi slavná textilka Seba končí. Na dlažbě skončilo šedesát lidí

  8:52
Šedesát zaměstnanců textilní továrny Seba v Plavech na Jablonecku je od začátku týdne bez práce. Fabrika, kterou postavil známý průmyslník baron Liebieg, definitivně ukončila svůj provoz. Stroje z budovy odvezli, když byli pracovníci na dovolené.

Budova továrny Seba v Plavech se uzavřela v pondělí. Majitel se ani neobtěžoval o tom informovat šedesátku zaměstnanců. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Lidé přišli v pondělí do práce a nestačili se divit. Někteří tady po fabrice bloumali dva dny, než to pochopili," tvrdí vedoucí Seby v Plavech Jaroslav Ducháček, jenž je stejně jako dalších šedesát pracovníků od začátku týdne na dlažbě.

Textilnictví na Tanvaldsku

Na začátku 19. století byla na Tanvaldsku postavena největší strojní přádelna ve střední Evropě (Tanvaldská přádelna). Od roku 1845 vznikají v tomto regionu mechanické tkalcovny. Fabriku v Plavech (dnes Seba 05) postavil baron Liebieg v roce 1854. Na počátku 20. století dosáhlo bavlnářství na Tanvaldsku vrcholu, existovalo zde dvacet bavlnářských firem. Továrnu v Plavech koupil v roce 1933 Čech František Brůna. V roce 1945 mu stát majetek konfiskoval. V roce 1948 vzniká státní podnik Seba Tanvald. Srpen 2012: definitivní konec kdysi slavné firmy.

První továrník František Brůna.

Textilní fabriku postavil v Plavech baron Liebieg v roce 1854. O osmdesát let později ji koupil český továrník a sokol František Brůna, který ji přivedl k rozkvětu. Po válce byla fabrika, které se zde neřekne jinak než Mlenska, konfiskována a v roce 1948 vznikl z dvaceti různých provozoven státní podnik Seba Tanvald.

"Nějak jsem to tušila, protože jsem v březnu a červnu psala majitelům, jak to bude s továrnou dál. Nedostala jsem odpověď a před pár dny jsem se dozvěděla, že během dovolené odvezli z fabriky stroje. Když se lidé vrátili, měli připravené výpovědi," vylíčila starostka Plavů Věra Mužíčková.

V Plavech, kde žije tisícovka obyvatel, byla Seba druhým největším zaměstnavatelem. "Ještě jsem ani nedostala oficiální informaci o definitivním ukončení," rozčiluje se Mužíčková.

Majitel neinformoval ani zaměstnance, kteří dostávali výplatu s dvouměsíčním zpožděním. "To považuji za vrchol nemravnosti. Lidi je prostě nezajímají," míní Mužíčková.

Generálním ředitelem Seby v Plavech i Seby v Bílině je Filip Závěrka. Na otázku, proč oba závody se stovkou lidí zavřel, odpověděl podrážděně: "Jsem na cestách, nebudu se k tomu vyjadřovat."

Odboráři nic nevěděli

"Zpráva o konci Seby Tanvald je pro mě novinkou, ale je jasné, že doby velkých textilních továren jako byla Textilana, Seba nebo Bytex, skončila. Pro porovnání: V roce 1990 bylo v celém Československu v tomto odvětví zaměstnáno 320 tisíc lidí, dnes jen 40 tisíc. To jsou výmluvná čísla," komentovala zánik výroby v Sebě Miroslava Palečková, předsedkyně odborového svazu textilního průmyslu.

Také hlavní odborový vůdce Seby František Prchal ve čtvrtek nic nevěděl. Dokonce tvrdil, že ne všichni byli propuštěni, dost jich tam zůstane. "Není pravda, že se odvážely všechny stroje, jen jeden, který patřil někomu jinému," říká muž, který by měl stát na straně propuštěných zaměstnanců. Prchal je však také zároveň členem dozorčí rady Seby.

"Nejvíc mi vadí jednání majitelů, protože my jsme jim vycházeli vstříc. Například když tvrdili, že by mohli skončit kvůli rozbitému mostu k fabrice, tak jsme jim ho opravili. Nebylo nám to nic platné," říká starostka Plavů.

Pozoruhodné na situaci v jejich obci je, že zde byly dva závody Seby s označením 04 a 05. Ten první v devadesátých letech zkrachoval, ale koupil ho německý podnikatel, který dnes zaměstnává sto lidí. Mlenska padla před několika dny. "Němec ji koupil, aby podnikal, ne, aby ji nechal krachnout," vysvětluje starostka Mužíčková.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

Ministerstvo zemědělství sloučí kvůli šetření tři výzkumné ústavy

24. června 2024  7:30

Ministerstvo zemědělství sníží počet veřejných výzkumných organizací ze sedmi na pět. Do Výzkumného...

Inventura v lese? Firma vlastněná šlechtici vyvíjí brýle, které naskenují les

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Rýžová pole v Rakousku? Speciální odrůdě vyšlechtěné Lichtenštejny stačí méně vody

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Pokrok i úcta k tradici. Progresivní Lichtenštejnové podporují technologické inovace

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...