Žalobcem byl bývalý zaměstnanec automobilky Owen Diaz, který v letech 2015 a 2016 pracoval v závodě Tesly ve Fremontu, nedaleko San Francisca. Podle jeho advokáta Bernarda Alexandera muž na pracovišti pravidelně čelil rasistickým urážkám.
Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najdéte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz. |
„(Rozsudek) ukázal, co se děje v závodě Tesly,“ řekl po rozsudku Diaz, a vyzval šéfa Tesly, aby ve firmě sjednal pořádek.
Porota muži uznala odškodné za osobní újmu ve výši 6,9 milionu dolarů (151 milionů korun) a také sankční platbu ve výši 130 milionů dolarů (2,8 miliardy korun). Podle poroty automobilka nebyla schopna nastavit pravidla, jež by zamezila šíření rasismu na pracovišti.
Tesla ve zprávě zaměstnancům uvedla, že soud se zabýval rasovými nadávkami, které padaly v továrně a rasistickými graffiti nasprejovanými na toaletách. Uvedla také, že Diaz si na obtěžování třikrát stěžoval a že pokaždé zakročila.
USA vyšetřují autopiloty vozů Tesla, vrážely do zaparkovaných záchranek |
„Přestože jsme pevně přesvědčeni, že tyto skutečnosti neodůvodňují verdikt poroty v San Francisku, uznáváme, že v letech 2015 a 2016 jsme nebyli dokonalí,“ napsala Tesla. Dodala, že od doby, kdy ve firmě pracoval Diaz, podnikla řadu změn. Mimo jiné vytvořila týmy, které se budou zabývat vyšetřováním stížností zaměstnanců a zajišťováním rovných příležitostí zaměstnanců ve společnosti.
Podle loni zveřejněné zprávy vyšlo najevo, že černošští zaměstnanci tvoří jen čtyři procenta vedoucích pracovníků ve firmě. Černoši podle ní také představují v celých Spojených státech jen asi deset procent zaměstnanců Tesly, napsala agentura Reuters.
Deník The Wall Street Journal připomíná, že v souvislosti s rasismem na pracovišti Tesla prohrála v květnu další spor s bývalým zaměstnancem. O sporu rozhodoval rozhodce, který firmě uložil vyplatit muži, který spor vyvolal, jeden milion dolarů (22 milionů korun). Firma měla také nastavit pravidla, která by zamezila šíření rasismu mezi zaměstnanci.
23. srpna 2021 |