Tesla potřetí v historii vykazuje zisk, i tak však omezí výbavu modelů

  15:17aktualizováno  15:17
Automobilka Tesla ve středu v pozdních hodinách překvapila analytiky. Ve třetím čtvrtletí roku totiž vykázala zisk, což se jí za 15 let existence podařilo teprve potřetí. I přes velký úspěch, kterým černá čísla bezesporu jsou, firma za účelem zjednodušení produkce omezuje výbavu vozů Model S a Model X.

„Třetí čtvrtletí je pro Teslu opravdu historické,“ stojí v tiskové zprávě společnosti. Model 3 se totiž stal pátým nejprodávanějším vozem ve Spojených státech a vydělal nejvíce ze všech automobilů, které se v USA prodávají.

Firma měla za poslední tři měsíce zisk 312 milionů dolarů (zhruba sedm miliard korun).

Podle čtvrtletní zprávy automobilka vyrobila přibližně 4 300 Modelů 3 týdně. Znovu tedy nedosáhla na svůj plán vyrábět 5 000 vozů za týden, který někteří analytici považují za nedosažitelný.

Když firma svůj cíl v červenci splnila, začala se v médiích objevovat svědectví o drsných podmínkách, které kvůli jeho dodržení musely ve firmě panovat (psali jsme zde).

Tesla chce továrnám pomoci menší nabídkou

Ulevit svým továrnám se firma momentálně snaží především omezením výběru specifikací vozů. Již dříve zúžila nabídku barev, těsně před vydáním čtvrtletní zprávy pak Elon Musk na svém Twitteru oznámil, že se u vozů Model S a Model X zmenší nabídka interiérových specifikací.

„Abychom usnadnili výrobu, nebudeme po 1. listopadu nabízet mnoho z konfigurací interiéru Modelu S a X. Pokud chcete mít jistotu, objednejte si je hned,“ napsal Musk.

23.října 2018 v 20:28, příspěvek archivován: 24.října 2018 v 17:02

To simplify production, many Tesla Model S & X interior configs, will no longer be available after Nov 1. Order now to be sure of the one you want.

V minulosti Musk podle televize CNBC prohlásil, že byl při designování Modelu X nejspíš přehnaně optimistický. Nejsložitější prvky jeho karosérie proto nebyly implementovány do designu novějšího Modelu 3.

Názory na zisk rozdělují analytiky

Musk ve středu oznámil, že očekává, že firma bude výdělečná nejen v příštím, ale i ve všech dalších čtvrtletích. Část burzovních analytiků s ním však nesouhlasí.

V minulém čtvrtletí Tesla vykázala ztrátu 718 milionů dolarů (přes 16,2 miliardy Kč), informuje list The New York Times. Zisk ve čtvrtém čtvrtletí podle analytiků deníku získala jen díky odsunutí plateb dodavatelům na období po konci čtvrtletí a tlaku na co nejvyšší prodeje.

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

To by ve čtvrtém čtvrtletí mohlo zapříčinit úbytek poptávky. Tesla však investory ujišťuje, že se to nestane – začne totiž Model 3 dovážet do Evropy. „Pokud zvládnou vyrábět v každém čtvrtletí více aut než v tom předchozím, mají šanci zisk udržet,“ citovaly Davida Whistona, analytika firmy Morningstar, The New York Times.

„Tesla ještě není venku z nejhoršího,“ řekl The New York Times Jeremy Acevedo z analytické společnosti Edmunds. „Model 3 za 35 000 dolarů (cenu, kterou Elon Musk slibuje od začátku výroby, pozn. red.) je stále v nedohlednu. Bude zajímavé sledovat, kolik zákazníků bude ochotných na něj dále čekat,“ dodal.

Podle firmy zákazníci v minulém čtvrtletí zrušili více než 20 procent z téměř půl milionu rezervací na Modely 3.

Pokud prodeje vozů Tesla klesnou, mohla by se firma octnout ve velkých potížích. Mnoho zákazníků si stěžuje na nízkou kvalitu koupených vozů (odřený lak, poničená okna), organizace Consumer Reports dokonce automobily Tesla označila za třetí nejméně spolehlivé vozy.

Firma navíc bude v listopadu muset splatit dluhopisy v hodnotě 230 milionů dolarů a dalších 920 milionů bude muset zaplatit v březnu. Celkový dluh Tesly ke konci září činil 10 miliard dolarů, z toho 3,6 miliardy (81,5 miliardy korun) společnost dlužila svým dodavatelům.

Akcie jako na houpačce

Akcie Tesly kvůli chování Elona Muska poslední dobou zažívaly perné časy. Nejvíce se na nich podepsal Muskův tweet, ve kterém tvrdil, že společnost stáhne z burzy a nebude už veřejně obchodovatelná. Hodnota akcií v návaznosti vylétla na 387,46 dolarů (8 546 korun). Po přibližně dvou týdnech však Musk toto prohlášení negoval.

Fotogalerie

Takový postup americké úřady považují za nelegální manipulaci s cenou akcií. Komise pro cenné papíry a burzy mu za to udělila pokutu 20 milionů dolarů (přes 450 milionů korun) a nakázala, aby opustil post předsedy správní rady automobilky.

Celá tato eskapáda pak společnost stála pokles tržní hodnoty přibližně o sedm miliard dolarů (158,5 miliard korun). Od začátku října se pak cena akcií pohybovala o přibližně 50 dolarů níže, než v předchozích měsících.

Během posledních několika dní však akcie Tesly znovu rostou. Nejprve jejich hodnotu zvedlo úterní prohlášení Andrewa Left, jednoho z předních burzovních spekulantů, který změnil názor a začal akcie firmy nakupovat. Díky tomu se cena akcií navýšila o téměř 12 procent.

O dalších přibližně 10 procent pak hodnota narostla po zveřejnění čtvrtletní zprávy. Současné odhady předpokládají jejich růst i v příštích dnech.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Další z rubriky

Značka Prim patří firmě Elton hodinářská, rozhodl soud

Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská).

Výrobce náramkových hodinek Elton hodinářská z Nového Města nad Metují vyhrál u Krajského soudu v Hradci Králové spor o...

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Najdete na iDNES.cz