Tesco otevírá nový formát prodejen, sází na malé a rychlé nákupy

  15:46aktualizováno  15:46
Řetězec Tesco v Praze v Lukách ve středu otevřel první ze svých tzv. sousedských obchodů. Nový formát se zaměřuje především na malé nákupy čerstvých potravin. Do konce roku by se měly takovéto prodejny objevit ještě v Jablonci nad Nisou a Mikulově. V příštím roce jich vznikne dalších patnáct.

Čerstvé potraviny zabírají v novém formátu prodejen Tesco, tzv. sousedských obchodech, asi 50 % prodejní plochy. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Novým formátem reagujeme na změnu zákaznického chování,“ řekl výkonný ředitel řetězce Tesco pro ČR Patrik Dojčinovič. Podle něj nyní lidé preferují menší nákupy, které provádí nedaleko bydliště.

Nové obchody se budou orientovat na čerstvé potraviny. Ovoce, zelenina a pečivo budou zabírat až padesát procent prodejní plochy prodejny. Na rozdíl od běžného designu prodejen Tesco se také budou nacházet hned u vchodu. „Zákazník tak může nakoupit a rovnou se otočit a odejít. Nemusí procházet celou prodejnou, jako tomu bylo dříve,“ řekl Dojčinovič.

Rozšířením si prošlo nejen oddělení čerstvých produktů, ale i regály s převážně dámským oblečením dceřiné značky Tesca F&F a sekce s alkoholem. Kromě toho společnost také do těchto menších prodejen přidala pult s uzeninami. „Výběr sortimentu probíhal i ve spolupráci s místními zákazníky,“ svěřil se Dojčinovič. Stejně tomu má být i u dalších prodejen.

Fotogalerie

Rozměry nových obchodů se budou pohybovat kolem 1 000 m². Do konce roku 2019 by jich mělo stát 18, kromě prvních tří prodejen – v Praze, Jablonci a Mikulově – však řetězec jejich lokalitu neprozradil.

Sázka na moderní vzhled a technologie

Kromě relativně malé plochy prodejny sází Tesco také na její vzhled. Design jeho sousedských obchodů je vzdušnější, regály jsou nižší než je obvyklé a uličky mezi nimi jsou širší. Prodejny jsou také lépe osvětleny.

Své sousedské obchody se Tesco snaží propojit s moderními technologiemi, mimo jiné i se systémem Scan&Shop, který ve vybraných prodejnách v Česku funguje již od roku 2016 (více v článku Sám sobě pokladním. Také Tesco v Česku spustí nákupy se skenerem). Od příštího roku by se v nich navíc mělo dát nakupovat i pomocí mobilní aplikace.

Několik prvních dní budou zákazníkům s orientací v novém rozložení prodejny v obchodním centru Luka Living pomáhat zaměstnanci řetězce. 

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Najdete na iDNES.cz