Španělé si hodlají ponechat skupinu jako celek, tedy Telecom i s Eurotelem.
S rozdělením firmy nepočítají ani v budoucnu. Podobně to dělají i jinde ve světě.
Telefónica chce vrátit pevným linkám jejich dřívější postavení a oživit na nich provoz.
Pomoci tomu má třeba Eurotel, který by hrál důležitou roli při nabízení společných balíčků produktů – kombinaci pevného a mobilního telefonování nebo připojení na internet. Volání v takovém balíčku by mělo být pro uživatele levnější.
U připojení k internetu budou podle privatizační nabídky Španělé pokračovat v propagaci a podpoře rychlého připojení k síti. Do skupiny Telefónica navíc patří i firma zabývající se výhradně plněním internetových stránek obsahem.
"Chtěl bych již dnes tlumočit pevný závazek Telefóniky podílet se na rozvoji informační společnosti v této zemi, aby bylo dosaženo té nejvyšší úrovně, která v Evropském společenství existuje," řekl při podpisu smlouvy Alierta.
Telefónica nemá podle lidí blízkých privatizaci ve zvyku přivádět vlastní manažerské týmy, proto se předpokládá, že výměna manažerů v Českém Telecomu nebude masivní. Navíc plány současného vedení Telecomu na expanzi hrají do karet i Telefónice, která počítá s tím, že Telecom se může stát výspou pro průnik firmy do okolních zemí.
Akcie Telefóniky i v Praze
Španělský telekomunikační gigant by měl do čtyř dnů od doručení smlouvy uhradit desetinu kupní ceny. Zbytek bude splatný poté, co transakci schválí Evropská komise a český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zástupci firmy odhadují, že prodej uzavřou a akcie od státu převezmou do tří měsíců.
Předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář řekl, že rozhodnutí sice nelze předjímat, ale závažné důvody pro podstatné narušení soutěže nevidí. Privatizaci Telecomu podle něj posoudí Evropská komise i antimonopolní úřad co nejdříve.
Telefónica také nabídne odkup akcií menšinovým vlastníkům. Jejich cenu stanoví jako vyšší hodnotu z 85 procent kupní ceny nebo průměrného kurzu akcií za poslední půlrok, případně podle odhadu nezávislého znalce. Ekonomové nejčastěji odhadují cenu kolem 450 korun na akcii.
Povinnou nabídku chce firma dokončit na konci roku. Pokud by se Telefónice výkup podařil a rozhodla se stáhnout akcie Telecomu z burzy, uvedla by místo nich na pražském trhu své vlastní, slibuje firma v privatizační nabídce.
Gross: Vláda svůj úkol splnila
Podle premiéra Stanislava Grosse, který se podpisu účastnil, se vládě podařilo splnit kritéria dosažené ceny, průhlednosti prodeje, doby trvání a zajištění budoucnosti firmy. "Investor, který přichází, je investorem, který bude toto odvětví v tuzemsku rozvíjet, a je tu i proto, aby v této oblasti expandoval," uvedl Gross.
Za dobré považuje, že Telefónica je soukromá firma. "Byl to nejtransparentnější a nejefektivnější privatizační proces, který jsme zažili," přizvukoval mu Alierte.
Státu se podle ministra financí Bohuslava Sobotky povedlo prodat Telecom za výrazně více než při neúspěšném pokusu před dvěma lety, kdy konsorcium Deutsche Bank a TDC jednalo o ceně 55 miliard korun. Tehdy však ještě Telecom stoprocentně neovládal mobilního operátora Eurotel.
"Vedle 82,6 miliardy stát od poslední privatizace z Telecomu získal přes deset miliard korun na dividendách," dodal Sobotka.