Telecom ovládne celý Eurotel

  0:10aktualizováno  0:10
Český Telecom získá sto procent akcií mobilního operátora EuroTel. Americké společnosti Verizon Communications a AT&T totiž Telecomu odprodají svůj podíl čítající 49 procent. Transakce dosáhne hodnoty 1,475 miliardy dolarů, tedy necelých 60 miliard korun. Původní informace britského listu Financial Times a agentury Reuters potvrdili i zástupci Telecomu.

Stvrzení dohody mezi Telecomem a Američany se podle zdroje blízkého jednání očekává ve druhé polovině tohoto týdne. O převzetí zbývajícího balíku akcií se Telecom s americkými protějšky v zásadních bodech shodl už na počátku června, výrazné rozdíly však tehdy ještě panovaly v názorech na cenu.

Podle zdrojů blízkých jednání požadoval tehdy Verizon a AT&T dvě miliardy dolarů, Telecom nabízel zhruba polovinu. Nakonec obě strany slevily ze svých požadavků stejnou měrou.

Valeski: Nic se tím nemění

Klíma: Na Euritel máme

Ovládnutí celého EuroTelu zlepšuje pozici Českého Telecomu před jeho chystanou privatizací. "Pokud by se Telecomu skutečně podařilo Eurotel získat celý, mohl by být zajímavý pro další světové telekomunikační firmy. Čím více zájemců, tím samozřejmě lépe," uvedla ještě před oznámením obchodu nedávno náměstkyně ministra dopravy pro telekomunikace Marcela Gürlichová.

Rovněž ekonomičtí analytici hodnotí tento krok před další privatizací kladně. "Velká část hodnoty Telecomu je v EuroTelu a je dobrou zprávou, že v tomto směru nemohou nastat žádné problémy. A i když cena není malá a potrvá pár let, než ji Telecom dostane zpět, jeho finanční pozici by to ohrozit nemělo. Až dosud totiž nebyl skoro vůbec zadlužen a využíval především vlastní zdroje," říká analytik ČSOB Vladimír Modrý.

Podle Jiřího Zaorálka z Fincentrum.cz se odhady finančního trhu při oceňování celého Eurotelu pohybovaly mezi dvěma a třemi miliardami dolarů a z tohoto pohledu je tedy půldruhého milionu dolarů za 49 procent akcií přiměřených.

Podle zdroje citovaného agenturou Reuters se v brzké době zbaví konsorcium Verizon a AT&T i svého podílu ve slovenském EuroTelu. Ten by měly koupit buď Slovenské Telekomunikácie nebo ještě spíše jejich majoritní akcionář Deutsche Telekom.

Autoři: ,

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Nekonečný příběh pokračuje. Kladenská Poldi byla znovu vydražena

Historické věže vápenných pecí Vojtěšské hutě byly původně čtyři.

Huť Poldi Kladno byla vydražena za 140 milionů korun. Vydražitelem se stala společnost Opimo Trade. Devadesát milionů...

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

O2 arena čeká návštěvníka s číslem 10 000 000. Stane se to už za pár dní

9. Hvězda mezi arénami: O2 arena je druhá největší hokejová aréna v Evropě,...

Největší česká multifunkční hala, O2 arena v Praze, očekává 10miliontého návštěvníka. Ten podle odhadů přijde přibližně...

Najdete na iDNES.cz