Tatra se vrací do Indie. Zájem je o náhradní díly i sady podvozků

  8:02aktualizováno  8:02
Automobilka Tatra chystá návrat do Indie, která byla jejím klíčovým odběratelem do roku 2012. Tehdy více než pětadvacetiletá spolupráce skončila kvůli korupčnímu skandálu bývalého akcionáře kopřivnické továrny, Inda Ravindera Kumara Rishiho. Teď má automobilka šanci svou někdejší pozici významného exportéra do Indie obnovit.

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Šéf představenstva společnosti Tatra Trucks Petr Rusek se chystá ve čtvrtek v indickém Bangalore podepsat memorandum o porozumění s místní státní firmou BEML, která díly na tatrovky léta dovážela a nyní je svolná s obnovením kontraktu.

Rusek v Indii vyjednává už přes dva roky, nyní v zemi pobývá jako člen oficiální delegace ministra obrany Martina Stropnického. Ten v Indii ve středu zahajuje dvoudenní státní návštěvu.

„Auta budeme sestavovat jako kostičky lega“

Rozhovor s šéfem Tatry Petrem Karáskem

„Obsah chystaného memoranda odpovídá formě. Nejedná se zatím o obchodní kontrakt, ale o politicky důležitou deklaraci. O kontraktech se stále tvrdě, ale férově jedná,“ sdělil iDNES.cz Rusek. Indové mají podle něj pořád zájem o originální náhradní díly z Kopřivnice a rozložené sady podvozků. Ty by stejně jako dříve kompletovali v závodě BEML. Nástavby by se pak doplňovaly podle konkrétní potřeby.

„Kdy přivezu do Kopřivnice první indickou objednávku, o tom nechci spekulovat. Ale po dvouleté cestě věřím, že cíl je na dosah,“ doufá Rusek. „Musím ocenit i zapojení českých politiků, ministrů Zaorálka i Stropnického a pana velvyslance. Takhle by měla podpora průmyslu fungovat. Šlo hlavně o to, aby se za Tatru oficiálně postavili, protože automobilka měla v Indii kvůli trestnímu stíhání bývalého akcionáře - indického podnikatele - poškozenou pověst,“ dodal.

Tatra prodávala do Indie od půlky 80. let

Tatra do Indie prodávala komponenty a podvozkové sety od roku 1986. Indové používali tatrovky jako platformy pro raketové odpalovací systémy i jako klasické offroady určené k přepravě zásob či těžké bojové techniky.

Dodávky do Indie šly nejprve přes podnik zahraničního obchodu Omnipol, zprvu státní, později privatizovaný. Zprostředkování obchodů po Omnipolu převzala slovenská Tatra Sipox (kdysi součást socialistické Tatry, jež se při privatizaci automobilky osamostatnila). V posledních letech pak šly dodávky přes firmu Vectra, za níž stál v Londýně žijící Ind s britským pasem Ravinder Rishi.

Vectra Tatru, jež po nepovedené privatizaci několikrát měnila vlastníka, postupně potichu majetkově ovládla. Rishi byl ovšem pro veřejnost prakticky neviditelný akcionář. Hlavní tváří a výkonným šéfem automobilky se stal americký finančník Ronald Adams.

Za jeho vlády se automobilka, potácející se od privatizace ve finančních problémech, dostala na hranici bankrotu. Zčásti se na jejím pádu zřejmě podepsaly i obchody s Vectrou, jež nakupovala díly z Kopřivnice velmi levně, indické armádě je ale přeprodávala s tučnou přirážkou.

V roce 2012 indická policie Rishiho obvinila z korupce, související právě s dodávkami pro indickou armádu. Podle dostupných informací není v Indii jeho případ stále definitivně objasněn. Každopádně právě kvůli podezření, že armádní obchody byly uplacené, vypověděla Indie v roce 2012 Tatře více než dvacetiletou spolupráci, v jejímž rámci Česká republika prodala do Indie přes 7 tisíc vozů.

Naděje na obnovení kontraktu svitla před dvěma lety, když zadluženou kopřivnickou automobilku v exekuci koupili majitel zbrojařské skupiny Excalibur Jaroslav Strnad a strojař René Matera. Začlenili ji pod vlastní společnou firmu Tatra Trucks a nový tatrovácký šéf Rusek začal už jejich jménem jednat o obnovení kontraktu s indickou vládou a státní firmou BEML.

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Další z rubriky

Moc přesčasů i nezákonné noční. Neziskovka tepe výrobce iPhonů v Číně

Společnost Foxconn, kde se vyrábí iPhone 5.

Továrna Foxconnu v Číně, která vyrábí telefony pro americký Apple, nutila zaměstnance k přesčasům, nevyplácela jim...

Zelená pro E.ON. Evropská komise rozhodla, že smí koupit část innogy

E-on. Ilustrační foto

Energetická společnost E.ON smí převzít část majetku firmy innogy, pokud splní určité podmínky, mezi které patří i...

Řídil největší banku, teď bude Kysilka šéfovat dozorčí radě Českých drah

Ekonom Pavel Kysilka

Předsedou dozorčí rady Českých drah se stal ekonom Pavel Kysilka. Do funkce ho ve čtvrtek zvolili ostatní členové rady,...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz