Soud: Světlík nakoupil bezcennou firmu, Vítkovicím má dát 225 milionů

  15:04aktualizováno  15:04
Ostravský krajský soud po dvou letech opět rozhodl, že majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík poškodil firmu nákupem bezcenné firmy Spojené slévárny od Martina Ulčáka. Ten pomáhá jeho skupinu už delší dobu udržet nad vodou. Rozhodnutí soudu není pravomocný.

Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a sběratel českého výtvarného umění. (Duben 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Krajský soud v Ostravě trvá na tom, že Jan Světlík poškodil vlastní strojírenskou skupinu Vítkovice, když pro ni kdysi koupil za téměř čtvrt miliardy korun ztrátovou firmu Spojené slévárny.

Už podruhé soud rozhodl, aby továrník spolu s bývalým členem představenstva Vítkovic Pavlem Filipčíkem zaplatili z vlastní kapsy Vítkovicím 225 milionů korun. Přesně tolik Vítkovice v roce 2008 zaplatily za Spojené slévárny prodávajícímu, pražskému finančníkovi Martinu Ulčákovi.

Obchod napadl žalobou menšinový akcionář Vítkovic, skupina KKCG Karla Komárka. Ta rozsudek vítá. „Koupi bezcenné společnosti od pana Ulčáka za téměř čtvrt miliardy korun považujeme za tunel na akcionáře Vítkovic. A soud nám dal opakovaně za pravdu,“ říká mluvčí KKCG Dana Dvořáková.

Soud v Ostravě o kauze rozhodoval již podruhé. Vrátit skoro čtvrtmiliardu za Spojené slévárny do Vítkovic nařídil Světlíkovi s Filipčíkem už před dvěma lety. Manažeři se tehdy odvolali, vrchní soud verdikt zrušil a vrátil případ zpět do bodu nula. „Výrok byl tentokrát prakticky stejný jako minule,“ uvedla mluvčí soudu Lucie Olšarová.

Rozsudek je zatím nepravomocný a Světlík se chce znovu odvolat. „Vrchní soud se už jednou neztotožnil se závěry Krajského soudu v Ostravě ohledně údajného způsobení škody společnosti Vítkovice. Zároveň krajskému soudu uložil, aby doplnil dokazování. Především aby zjistil, jaké byly očekávané přínosy a synergické efekty nákupu Spojených sléváren z pohledu celé skupiny Vítkovice, tedy jaká byla investiční hodnota transakce,“ říká mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Krajský soud podle ní zcela odmítl názor odvolacího soudu respektovat. „Zamítl mimo jiné řadu důkazních návrhů pánů Světlíka a Filipčíka, které se týkají celkové přínosnosti koupě Spojených sléváren pro Vítkovice Machinery Group,“ prohlašuje Kijonková.

Soud podle mluvčí Vítkovic zopakoval chyby, které už jednou vedly ke zrušení původního rozsudku vrchním soudem. „Jan Světlík s rozhodnutím nesouhlasí a po obdržení písemného vyhotovení se odvolá,“ dodala.

Prodělečný obchod

Přínos koupě Spojených sléváren pro Vítkovice není zřejmý dodnes. Firma prodělávala už Ulčákovi a od začlenění do Vítkovic byla v zisku jen třikrát: předloni a ve dvou předchozích letech vydělala necelých 15 milionů korun. Loni byla ve ztrátě, celkově eviduje z předchozích let prodělek přes 184 milionů korun.

Světlík si nicméně koupí Ulčáka zřejmě nadlouho zavázal. Bývalý majitel Spojených sléváren Vítkovicím pomáhá s financováním, do Světlíkovy skupiny už v minulých letech napůjčoval a investoval desítky milionů korun.

Navíc letos, když Vítkovice zachvátila finanční krize a tři z firem holdingu skončily v úpadku, projevil se jako nejvěrnější Světlíkův spojenec. V létě koupil za 400 milionů korun Světlíkův 800milionový dluh u Raiffeisenbank. Zabránil tak, aby se k němu dostali predátoři jako finančník Pavol Krúpa či právě Karel Komárek. Tím Ulčák Světlíkovi pomáhá držet nad skupinou plnou kontrolu.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

VIDEO: Zásobují české McDonald’s hovězím z Polska. Takto maso vyrábějí

Do McDonaldů vozí hovězí z Polska. Takto ho „vyrábí“

V cheesburgerech, hamburgerech či BigMacích jíme maso z polských krav. Naopak v McRoyalech či prémiových burgerech je...

Tatra přepálila růst a skončila po třech letech ve ztrátě

Armádní vůz Tatra T-810

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks skončila loni ve ztrátě 69 milionů korun. Tržby se jí meziročně snížily o 1,9...

Facebook zkresloval informace o nelegálním obsahu. Němci mu dají pokutu

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Německo uložilo společnosti Facebook pokutu dva miliony eur (51 milionů korun) za to, že zkreslovala informace o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz