Sušické Solo přestane na konci roku vyrábět sirky a propustí 55 lidí

  14:41aktualizováno  17:39
Jediný výrobce zápalek v Česku, sušické Solo, přestane posledního prosince vyrábět a propustí 55 ze současných 83 zaměstnanců. "Lidé se ale nemusí bát, že by v trafice došly sirky," uvedl mediální zástupce firmy Jiří Janoušek.

Solo si ponechá ochrannou známku s obrazem nůžek. | foto: Profimedia.cz

Důvodem propouštění zaměstnanců jedné z nejtradičnějších domácích firem je dlouhodobá ztrátová výroba sirek, kterou zapříčinily tři věci. První z nich je posilování koruny. "Zhruba 85 procent produkce firma vyváží na světové trhy a prodejní ceny se navzdory rostoucím nákladům prakticky nemění," říká Janoušek.

Křištálová lupa Dalším důvodem je pokles spotřeby zápalek na evropských i světových trzích. A posledním rostoucí ceny vstupů, tedy například dřeva, papírové lepenky nebo chemikálií, a rovněž vyšší ceny energií a mzdových nákladů.

Jméno Solo ovšem z českého trhu nezmizí. Zbytek zaměstnanců se zaměří na dovoz a vývoz. Obchodní sídlo firmy prozatím zůstane v Česku. Solo by mělo trvale kontrolu na výrobou i nad 170 let starou ochrannou známkou s obrazem nůžek, jednou z nejznámějších a nejcennějších v zemi.

Know-how se přesune do Asie
"Výrobní zařízení spolu s know-how výroby zápalek bude převezeno a instalováno v Asii, kde je možnost nalézt sirkárny s dlouholetou tradicí a znalostí výroby zápalek. V tomto regionu je zatím možné získat výhodu přijatelných výrobních nákladů a dostupnosti zdrojů surovin a materiálů," uvedl Janoušek.

Zaměstnanci by podle Janouška mohli být zaměstnáni v některých z dceřiných firem Solo Sirkárna, jako například Solo Door. "Přešli by tak jen z jednoho zaměstnání do druhého," řekl Janoušek. Pokud se tak nestane, dostanou samozřejmě odstupné.

. Solo Sušice

Jediný výrobce zápalek v Česku. Vyrábí řadu druhů a provedení zápalek, podpalovače ohně a také zapalovače. Firmu založil sušický truhlář Vojtěch Scheinost v roce 1839. Z původně malé firmy se stala továrna se sídlem ve Vídni, později v Praze a nyní v Sušici. Sirky jsou dobře rozpoznatelné díky obrázku klíče.

1946 - vznikl samostatný státní podnik Solo Sušice. Podnik nevyráběl pouze zápalky, ale i dřevovláknité desky sololit a dřevařské a strojírenské výroby. Tehdy měl podnik okolo 2 000 lidí. Nyní jich zaměstnává 83.

1992 - založena akciová společnost Solo a později Solo Sušice. Jediným akcionářem firmy je nyní akciová společnost Česká investiční a správcovská (zdroj Čekia).

2006 - firma skončila ve ztrátě 8,638 milionu korun při tržbách 188,215 milionu korun. Rok předtím vykázala ztrátu 1,607 milionu korun při tržbách 161,403 milionu korun.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Bigboard koupil Hypermedia. Získá i slevový portál a bazar, který měl problémy

Sleva

Společnost Bigboard tento týden oznámila nákup většinového podílu ve firmě Hypermedia. Ta provozuje portály...

Konec spolupráce. Piva Litovel, Zubr ani Holba již v Albertu nenajdete

Točení piva.

Pivovary v Litovli, Přerově a Hanušovicích, které tvoří pivovarnickou skupinu PMS Přerov, přestanou od 1. dubna dodávat...

Google našel problém. Hlasoví asistenti nečtou reklamu, a tak nevydělávají

(Ilustrační snímek)

Obchodní ředitel technologického giganta Google na konferenci minulý měsíc upozornil investory na jeden zásadní...

Najdete na iDNES.cz