Supermarkety Julius Meinl jsou na prodej

  1:00aktualizováno  1:00
Dlouhodobě ztrátová společnost Julius Meinl, která měla loni v Česku 88 supermarketů, rozprodává své obchody. Z účetních výkazů vyplývá, že Meinl už loni převedl 28 svých obchodů na svou dceřinou společnost a postupně se jich začal zbavovat.
Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

Zbývajících šedesát supermarketů má podle dobře informovaného zdroje koupit Ahold a rozšířit tak řady Albertů.

Ani jedna z firem nechtěla nic komentovat.

Meinl je první ze zahraničních řetězců, který z nabitého českého trhu zahájil ústup. Působil tu jedenáct let.

Nejlepší nabídky z letáků Albert

Nakupujete rádi v prodejnách Albert? Všechny aktuální letáky Albert a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Stranou vyčleněných 28 supermarketů, které znalec ocenil na necelých dvě stě milionů korun, Meinl buď prodává, nebo je zavírá. Z původních 28 jich podle internetových stránek funguje jen sedmnáct.

Letos už například skončil Meinl v Hradci Králové, Klášterci nad Ohří, Nymburce, Liberci či Strakonicích. Další dva obchody, v Novém Jičíně a Ostravě, koupila firma Hruška, působící hlavně na Moravě.

„Převzali jsme je před dvěma měsíci,“ potvrzuje šéf Hrušky Karel Hruzík. Původně jednali ještě o převzetí brněnské prodejny, ale tu nakonec nechtěli, protože byla příliš prodělečná.

Prodejny by měl koupit Ahold
Zbývající šedesátku prodejen by měl koupit Ahold. Podle dobře informovaného zdroje jsou už jednání dotažena téměř do konce. Chybí ještě razítko antimonopolního úřadu, který musí spojení povolit. Ten zatím žádost o povolení neobdržel. O dalších zájemcích o koupi se mezi obchodníky nemluví.

Společnosti Ahold i Meinl reagovat odmítly.

„Naše společnost dohady a spekulace trhu nekomentuje,“ říká pouze mluvčí Aholdu Kateřina Černá. „Vaše spekulace o možném prodeji společnosti Julius Meinl jsou nesprávné a zavádějící,“ zní stručné oficiální stanovisko společnosti Meinl zaslané v odpovědi na několik otázek.

Meinl je v Česku už několik let ve ztrátách, rok od roku větších. Za poslední zveřejněné období 2003 byla firma v minusu větším než půl miliardy korun. Vysloužila si za to poznámku auditora, protože nahromaděné ztráty už překročily její základní kapitál.

Rakouští majitelé nicméně tehdy slíbili, že ještě rok budou Meinl v tuzemsku podporovat a zafinancují ho.

„Bez této podpory by existovaly významné pochybnosti o schopnosti společnosti pokračovat v blízké budoucnosti ve své činnosti,“ píše auditor Deloitte & Touche ve své zprávě k hospodářským výsledkům za rok 2003.

O možném opuštění českého maloobchodního trhu svědčí i fakt, že Meinl ukončil věrnostní program pro své zákazníky. Informuje o tom ve svých prodejnách, na internetových stránkách však ne.

„Do 30. dubna jste si ho měla vybrat. V obchodech visí upozornění už od loňského září,“ říká paní na poradní telefonní lince Meinla na dotaz, co má zákazník dělat, když mu zbyla nevyčerpaná karta. Slibuje však, že nasbírané peníze i teď na požádání vyplatí. Proč program končí, neví.

Ahold by převzetím prodejen Meinl v Česku skokově posílil. Počet supermarketů Albert by díky tomu vzrostl k 240. Ročně v nich zákazníci utratí přes patnáct miliard korun. Stejné tržby mají i Hypernovy, které také patří Aholdu.

Spolknutím Meinla by přibyly další tři až čtyři miliardy, Ahold by se tedy dotáhl na paty prvnímu Makru.

I když by se Meinl zbavil všech supermarketů, z Česka by jeho jméno nezmizelo. Stejní majitelé jsou velkými hráči na trhu s realitami a vlastní v tuzemsku přes sto obchodů a nákupních center.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

Najdete na iDNES.cz