Stavitelská firma ECM prohloubila za tři čtvrtletí svou ztrátu

  17:49aktualizováno  18:10
Stavitelská firma ECM Real Estate Investments prohloubila za tři čtvrtletí svou ztrátu. Za posledních devět měsíců totiž po zdanění prodělala 69,9 milionu eur, tedy asi 1,7 miliardy korun. Za stejné období roku 2009 přitom její ztráta dosahovala "necelých" 30 milionů eur.

ECM, City Tower na Pankráci.

Společnost, která je v Česku známá hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci, zveřejnila své výsledky na internetových stránkách.

ECM REI zaznamenala výrazně zhoršené provozní výsledky ve všech úrovních. Čisté výnosy z pronájmu se od ledna do konce září snížily téměř o dvě třetiny na 4,2 milionu eur. To podle analytika společnosti Atlantik FT Pavla Rysky odráží klesající aktiva firmy odprodávaná za účelem splácení dluhů.

Ztráta z prodeje investičního majetku dosáhla 15,3 milionu eur a ztráta z přecenění investic do nemovitostí téměř 25 milionů eur. Čistá provozní ztráta se proto prohloubila na 46,8 milionů eur.

"Zveřejněné výsledky hodnotíme negativně," uvedl Ryska.

Stavitelská firma bojuje s vysokými dluhy

ECM REI se v současnosti potýká s vysokým zadlužením. Firma chce situaci vyřešit prostřednictvím připravovaného restrukturalizačního plánu. Návrh, který má být východiskem pro jeho vypracování, podpořila začátkem listopadu valná hromada držitelů dluhopisů firmy v cizích měnách.

To znamená, že majitelé těchto obligací nepožadují předčasné splacení dluhopisů. Pro schválení konečného plánu restrukturalizace chtějí se společností ještě dále jednat. Podobný postoj zaujali později také držitelé korunových dluhopisů. O restrukturalizačním plánu mají majitelé obligací znovu rozhodovat v prosinci.

"Trpělivost většiny věřitelů naznačuje, že možnost dohody je vysoká. ECM přesto nebude mít vyhráno ani pokud dohody dosáhne," řekl analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič.

Firma musí čelit návrhu na insolvenci a nedostatku peněz na dostavbu projektů

Situaci ECM REI zkomplikovala také Burzovní společnost pro kapitálový trh, jeden z držitelů korunových dluhopisů developera. Na začátku listopadu podala na ECM REI insolvenční návrh, společnost se od té doby nachází v insolvenčním řízení. Podle již dřívějšího vyjádření ECM REI jde o snahu urychlit restrukturalizace firmy.

Za ještě závažnější než insolvenční návrh považuje analytik Komerční banky financování dalších projektů firmy. Tím je hlavně bytový výškový dům City Epoque v Praze na Pankráci. ECM REI tam na jaře zahájila stavbu, ta ale nyní stojí. "Firma bude muset na takovou dostavbu získat vnější zdroje.

Dostavba bude zřejmě jednou z podmínek dohody s věřiteli, jelikož projekt je klíčový pro zvýšení návratnosti půjčených prostředků," poznamenal Adamkovič.

ECM

Developerskou firmu založil v roce 1991 Milan Janků. V současnosti je většinovým majitelem firmy a zároveň jejím generálním ředitelem. Společnost s akciemi na pražské burze kontroluje prostřednictvím firmy ECM Group. Řadu svých aktiv vložil Janků do společného holdingu se skupinou PPF Petra Kellnera. ECM REI do něj ale nezačlenil.

ECM REI v posledním roce získávala hotovost prodejem klíčových budov a projektů v Praze na Pankráci. Nedávno se zbavila i budovaného multifunkčního centra v Rusku nebo dceřiné firmy spravující nemovitosti.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

Akcie Applu se propadly o deset procent. Měly nejhorší den za šest let

Ilustrační snímek

Turbulentní čínský trh ve čtvrtek zamával s akciemi Applu a poslal je o téměř deset procent níž. Znamenalo to nejhorší...

Najdete na iDNES.cz