Podle vyjádření zástupců stavebních firem, které oslovila Česká tisková kancelář, vzrostly ceny oceli a izolačních materiálů meziročně až o sto procent, u některých výrobků ze dřeva ještě více. Jak uvedli, stavebních materiálů je nedostatek, prodlužují se dodací lhůty a budoucí vývoj se dá těžko odhadnout.
Zatím je to ‚tichý zabiják‘, který se do běžně měřené inflace nepropsal, ale nakonec se propíše a už bude pozdě.
Petr Bartoňanalytik společnosti Natland
Z údajů skupiny Metrostav vyplývá, že například stavební dřevo od září 2020 do konce května 2021 zdražilo až o 160 procent, betonářská ocelová výztuž téměř o 100 procent, pěnový polystyren EPS o 83 procent.
Podle dat z webových stránek prodejců stavebních materiálů stojí kilogram výztuže v závislosti na šířce 50 až 70 korun. Balení s pěti deskami polystyrenu o šířce 50 milimetrů se dá pořídit zhruba za 90 korun. Akustická cihla se šířkou 190 milimetrů stojí kolem 70 korun.
Ocel nad zlato. Rostoucí cena železa se promítá do cen výrobků i staveb |
„Dnešní zpráva ČSÚ o meziročním růstu cenové hladiny o 3,4 procenta způsobila dvě různá překvapení. Finanční trhy překvapilo, že inflace je tak vysoká. Stavebníky překvapilo, že inflace je tak nízká,“ komentuje analytik společnosti Natland Petr Bartoň.
„Ceny stavění tvoří jen relativně malou část spotřebního koše. Ale o to varovnější vývoj cen ve stavebnictví je. Zatím je to ‚tichý zabiják‘, který se do běžně měřené inflace nepropsal, ale nakonec se propíše a už bude pozdě,“ říká Bartoň.
Nejdřív pekli, teď chtějí stavět
Ceny stavebních materiálů budou podle analytika nadále růst, protože se vzácně spojily omezená nabídka a zvýšená poptávka. „Omezenou nabídku způsobují uzavřené doly a dopravní cesty. Téměř všude na světě pracují v dolech zahraniční pracovníci z okolních chudších zemí. Ti nyní mají kvůli omezením problém dostat se přes hranice zpět na pracoviště. Stejně tak námořníci mají problém dostat se na nákladní lodě,“ uvedl dále Bartoň.
Pandemie kutilství. Řemeslníci zdražili, lidé se pouštějí do oprav sami |
Na straně poptávky podle něj hrají roli drobné stavební práce, o něž mají zájem lidé, kteří kvůli opatřením zůstávali doma. „Je to, jako když všude během lockdownů došlo droždí na domácí pečení, jen v nesrovnatelně větším a závažnějším měřítku,“ podotkl Bartoň.
Jako další důvod zvýšené poptávky označil velké státní investice do výroby v Evropě nebo Americe. „Jednou se růst cen zastaví, ale až v horizontu několika měsíců, možná i let. Bude to znamenat zprovoznění dopravních lodí, a vyšší investice do rozšíření stávajících dolů, případně znovuotevření mezitím uzavřených,“ doplnil Bartoň.
Levné časy jsou pryč
Podle analytika ČSOB Petra Dufka vysoké ceny stavebních materiálů nepřímo ovlivňují ohodnocení realit na trhu. „Ceny samotného materiálu se do inflace teprve začnou promítat. V celkové inflaci, která vychází z průměrného koše průměrné domácnosti, to moc vidět nebude. Ale ten, kdo toto zboží, jako například dřevotřískové desky nebo sádrokarton, nakupuje, si výrazně připlatí,“ sdělil Dufek.
Jak dále uvedl, zatím není důvod očekávat, že by se situace v nejbližších měsících mohla viditelně zlepšit. „Možná až příští rok, kdy se napětí na trhu zmírní, by mohly ceny korigovat. Tak levně, jako třeba loni, však už nejspíš nebude,“ dodal Dufek.