V Moravia Bance zlomilo Vítkovi vaz to, že za právní služby platil pražské kanceláři Davida Fidlera od loňského července 560 tisíc a později dokonce 680 tisíc korun měsíčně. Za Družstevní holding uzavřel už předloni v září podobnou smlouvu s ostravským právníkem Petrem Svatošem.
Svatoš z holdingu, který spravuje majetek největší tuzemské kampeličky, dostával nejprve 540 tisíc, později 270 tisíc korun měsíčně. Vítek kromě vysokých paušálů právníkům platil z konkurzních podstat také auta, kanceláře a výdaje. Podle soudu je takový postup v rozporu s vyhláškami o odměňování konkurzních správců.
Vítek ve firmách, které zkrachovaly poté, co je vytunelovali jejich manažeři (dnes obvinění z podvodů) dohlížel na vypořádání několikamiliardového majetku. I když se k jeho profesionálním schopnostem už dříve objevily výtky, jeho náhlé odvolání je nečekané.
"Může za tím být i hra zájmových skupin, jež by se rády podílely hlavně na zpeněžování pohledávek v obou firmách," říká ostravský finančník, který si nepřeje být jmenován.
"Odvolám se, požadavky soudu jsou nesmyslné," prohlásil sám Vítek, podle něhož nelze po správci chtít, aby sám hradil náklady na vypořádání velkých konkurzů: "Moravia Banka vede na 750 soudních sporů. Jen po prohrané při o úhradu Zubíkových směnek nám právní zástupkyně SPP naúčtovala náhradu řízení ve výši čtyř milionů. Náklady na právní služby při konkurzu velké firmy nikdy nebudou nižší."
S jeho slovy souhlasí i Pavel Trnka, zastupující ve věřitelském výboru Fond pojištění vkladů jako největšího ze 350 věřitelů banky. "Náklady na práci nového konkurzního správce Moravia Banky Pavla Bednaříka a právníka Wěslava Firlu jako zvláštního správce pro vedení soudních sporů budou stejně vysoké," soudí.
Vítek je už druhým odvolaným správcem Moravia Banky. Jeho předchůdce Karel Konečný musel odejít poté, co nezákonně nakoupil cenné papíry ČSOB. Navíc soudkyně Hedvika Štecherová, která o výměně správců před rokem rozhodla, musela opustit soud kvůli podezření z podílu na nezákonných obchodech.
Sám Vítek už má za sebou blamáž z Družstevního holdingu, kde se podepsal na úpadku skláren Smržovka: jako správce převzal zotavující se firmu a pronajal ji společnosti, jež ji během čtyř měsíců přivedla na buben. Vytunelované sklárny pak za pouhých osm milionů prodal firmě Beskydy Invest, kterou vlastní jeho známý.