Spořitelna musí bojovat o svůj mrakodrap

aktualizováno 
Z kanceláře ve dvacátém patře budovy centrály České spořitelny na pražské stanici metra Budějovická má šéf banky Jack Stack celou Prahu jako na dlani. Zachování krásného výhledu na pražský Vyšehrad pro svého šéfa však musí právníci banky tvrdě hájit u soudů. Podle nich totiž dům, který spořitelna koupila za 400 milionů a za více než miliardu dostavěla, nepatří bance, ale zkrachovalé společnosti Joint Invest Action (JIA).

Rozestavěný dům koupila Česká spořitelna počátkem roku 1994 od benešovského podnikatele Miroslava Švarce za 408 milionů korun. Zhruba 220 milionů z této částky obdržela společnost JIA, která dům Švarcovi prodala. "JIA s prodejem souhlasila a nikdo to nezpochybňoval," říká člen představenstva spořitelny Gernot Mittendorfer.

Komanditní společnost JIA získala počátkem devadesátých let zhruba od 25 tisíc lidí přes 600 milionů korun, které však prohospodařila v riskantních investicích. Právníci sdružení poškozených klientů, kteří o investované peníze přišli, koncem roku 1994 zpochybnili prodej nemovitosti spořitelně a začala soudní bitva.

V té spořitelna nejprve dvakrát vyhrála a zdálo se, že šance společnosti JIA jsou minimální. Rakouská Erste Bank tak v roce 1999, kdy kupovala od státu majoritní balík spořitelny, nežádala ani žádnou záruku na soudní spor, ve kterém jde o dům v hodnotě přes jednu miliardu korun.

V roce 2000 však Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl, že dům nepatří spořitelně, ale společnosti JIA. Shledal totiž, že Švarc, který bance dům prodal, jej získal na základě neplatné smlouvy. Banka se proti rozsudku odvolala a Městský soud v Praze v roce 2001 rozsudek vrátil k projednání, protože spořitelna vznesla nové námitky. Ovšem i městský soud označil smlouvu mezi JIA a Švarcem za "absolutně neplatnou".

Pro spořitelnu, která si dům regulérně koupila a úřady ji zapsaly do katastru nemovitostí jako vlastníka, jsou soudní rozsudky překvapivé. "Není to u konce. Naše svědomí je čisté a věřím, že vyhrajeme," říká Mittendorfer.

Nedlouho poté, co se odvolací soud ztotožnil s názorem na neplatnost smlouvy, si společnost MITTE koupila pohledávku za společností JIA v likvidaci a letos se stala jedním z iniciátorů konkurzu, který byl prohlášen 13. června. Z obchodního rejstříku vyplývá, že skupina Erste a společníci firmy MITTE měli společné obchodní zájmy. Člen vedení spořitelny Mittendorfer však jakýkoliv vztah mezi skupinou Erste a společností MITTE vylučuje.

Pokud by spořitelna boj o dům prohrála, výnos by se dělil mezi ty, kteří své pohledávky přihlásili do konkurzu. Například finančnímu úřadu dluží JIA 111 milionů korun a dále záleží, kolik věřitelů se přihlásí.

"Konkurz je v samém počátku a není možné ho jakkoliv hodnotit. Nevím, kolik bude věřitelů. Soudní spor není to hlavní, je to v prvním stadiu a na samém počátku základu pyramidy, kterou česká justice umožňuje. Můj pragmatický odhad je, že je to dlouhodobý spor," soudí konkurzní správce společnosti JIA Pavel Novák.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

Harleje u mladých nefrčí, preferují praktičtější dopravní prostředky

Pravnučka zakladatele nejslavnější značky motorek světa Karen Davidsonová

Slavná značka motocyklů Harley-Davidson se snaží udržet na hladině. Objem prodejů legendárních harlejů za poslední...

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Najdete na iDNES.cz