Spolana Neratovice zastavila provoz. Nejedou ani další chemičky na Labi

  19:26aktualizováno  19:26
Spolana Neratovice v pondělí kvůli záplavám zastavila provoz. Rozhodl o tom krizový štáb. Firma už dříve přesunula chlor a další látky do bezpečí. Výrobu preventivně přerušily už v neděli chemičky Lovochemie a Preol. V Ústí nad Labem odstavila většinu provozů také Spolchemie.

Výrazné zvýšení hladiny Vltavy ovlivňuje i hladinu Labe včetně okolí výrobního závodu Spolany. Chemička proto už v neděli přijala všechna preventivní opatření k přemístění materiálu a surovin do bezpečnějších oblastí. Po vyhlášení druhého povodňového stupně a po prognóze Povodí Labe v pondělí povodňová komise Spolany rozhodla o odstavení všech výrobních celků v neratovické chemičce. Celý závod by měl být kompletně odstaven do večera.

Fotogalerie

Komisi podle mluvčí společnosti Miroslava Kulíka k rozhodnutí přimělo riziko třetího povodňového stupně. "Všechny zodpovědné osoby a složky Spolany jsou v pohotovosti pro případ nouze a jsou v těsném kontaktu s místními orgány připraveny dále reagovat na vzniklou situaci," dodal mluvčí.

V roce 2002 zasáhly velkou část Spolany ničivé povodně. Jejich následkem byly desítky tun jedovatých látek vyplavených do vody či uniklých do ovzduší. Vedení firmy poté opakovaně čelilo kritice obyvatel okolních obcí a měst i médií, že informovalo o rozsahu povodní i jejích následcích nepřesně a se zpožděním. Od té doby Spolana vylepšila zabezpečení svého areálu, havarijní plány, informační systém i vztahy s obcemi.

Provoz přerušily i další chemičky

Chemické závody v Lovosicích chrání protipovodňová stěna. "V blízkosti továren je postavena mobilní stěna, která má chránit průmyslový areál před stoletou vodou," uvedl mluvčí. Volno má podle něj zhruba 500 zaměstnanců obou továren. Zbývajících 250 lidí se podílí na realizaci potřebných opatření.

Chemičky od neděle postupně odstavily všechny provozy, zaměstnanci pak demontovali zařízení z nejníže umístěných částí provozu, kde je největší nebezpečí zaplavení. "Byly také vyčerpány všechny nádrže s potenciálně nebezpečnými chemickými látkami, aby v případě zaplavení areálu nedošlo k ekologické havárii," řekl Hanzelka. Lovochemie je největším výrobcem průmyslových hnojiv v Česku, Preol předním zpracovatelem řepky a výrobcem bionafty.

Od neděle odstavuje provozy také ústecká Spolchemie. "Důvodem je to, že přestávají fungovat čistírny odpadních vod," řekla mluvčí Logrová. V neděli vpodvečer byla podle ní odstavena ta patřící k provozům bývalé Setuzy ve čtvrti Střekov, které hrozí zaplavení vodou z Labe. Kromě jediného provozu byla zastavena i výroba v areálu Spolchemie. "Běží už jen jeden, který má uzavřený výrobní cyklus a čistírnu nepotřebuje," dodala mluvčí. Po zkušenostech z povodní z roku 2002 chemička vyklidila sklady a sklepy administrativní budovy, kam by se voda mohla dostat.

Podle ministerstva životního prostředí ukončila v neděli večer provoz i čistička u Chemotexu v Děčíně. "Vzhledem k přetrvávajícímu deštivému počasí došlo v nočních hodinách k naplnění zádržné kapacity a pravděpodobně od časných ranních hodin dochází k odtoku nečištěných vod do řeky," uvedl mluvčí MŽP Matyáš Vitík.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Největší německá banka má problémy. Propustí až 20 tisíc lidí, tvrdí zdroje

Německá banka Deutsche Bank

Největší německá a jedna z předních světových bank Deutsche Bank chce propustit zhruba 20 tisíc z více než 91 tisíc...

Státní Čepro kvůli Babišovi prověří postavení Agrofertu v tendrech

Velkokapacitní sklad pohonných hmot společnosti Čepro v Hněvicích na Litoměřicku

Státní distributor paliv Čepro prověří kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra...

Drahé ozdravení. Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank dostanou 127 miliard

Sídlo Deutsche Bank ve Frankfurtu (25. dubna 2019)

Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing spěchá s přípravou záložního plánu, kterým chce postavit na nohy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz