Spejbl a Hurvínek je na prodej.

Spejbl a Hurvínek je na prodej. | foto: Supraphon

Spejbl, Krteček & spol. hledají kupce

Po letech odkladů se blíží rozprodej zábavní skupiny Bonton sdružující pod sebou hlavně cenná práva k dílům vzniklým za poslední desítky let. Práva k nahrávkám České filharmonie, Spejbla s Hurvínkem, k Harry Potterovi či Krtečkovi a distribuční společnost Bontonfilm by už v půlce roku mohly mít nového majitele.

Doufá v to Zdeněk Kozák, menšinový majitel a zároveň organizátor prodeje Bontonu.

"Do dvou až tří týdnů očekávám, že budu mít mandát k prodeji," říká Kozák. Majitelé už se podle něj dohodli, teď sbírá jejich podpisy. "Mám jich pět a potřebuji jich 12," dodává. Právě tolik je hlavních akcionářů vlastnících přes 90 procent.

Největším majitelem Bontonu je podle databáze Magnus investiční fond Bancroft s 36 procenty, dále zakladatel Martin Kratochvíl a švýcarská banka UBS AG se zhruba osmi procenty. Rozprodej zábavního kolosu s tržbami přes miliardu korun se táhne už od roku 2002. Za tu dobu si prošel několika zvraty, kdy to vypadalo, že se blíží k závěru, a nakonec se odložil.

Důvodem byly hlavně neshody mezi akcionáři ohledně podmínek prodeje. Podle Kozáka šlo o to, jakou prémii, resp. více peněz na akcii získá největší akcionář Bancroft.

Jako první má přijít na stůl prodej distributora filmů Bontonfilm, poté Supraphon a Albatros. "Více jak miliarda to nebude," říká Kozák k očekávanému výnosu z prodeje všech tří firem. Supraphon i Bontonfilm sice vydělávají, ale dlouhodobě má trh s DVD i CD potíže.

EMI to prý už nezajímá
Zájemci ale podle Kozáka jsou. I když někteří už za léta čekání odpadli. "O koupi Supraphonu jsme měli zájem tak před pěti lety. V tuto chvíli už to pro nás není aktuální,“ říká například Vladimír Kočandrle, šéf hudebního vydavatelství EMI. Zájem některých dalších trvá, i když s výhradami.

"Zajímavé to pro nás je, ale je to otázka ceny," říká Tomáš Filip, šéf Universal Music. Když jednali před rokem či dvěma, byla pro ně cena za Supraphon příliš vysoká.

Zájem o Supraphon v minulosti projevil i Miloš Petana, majitel sítě obchodů Bontonland a Ateliérů Zlín. Oboje odkoupil už dříve od Bontonu, přičemž Ateliéry mají podobný byznys jako Supraphon. Vlastní totiž práva ke starým českým filmům. Sám Petana se loni v říjnu v rozhovoru pro MF DNES nechtěl k zájmu o Supraphon vyjádřit. Nyní se ho nepodařilo zastihnout. Největší je v rámci prodávaného balíku Bontonfilm, jehož prodej může komplikovat „nevraživost“ mezi filmovými studii.

Cinema City si Bontonfilm oťukává 
Bontonfilm je, pokud jde o distribuci filmů do kin, dvojkou na trhu po českém Falconu. Více už dnes utrží při prodeji filmů na DVD. Celkově se loni jeho tržby blížily jedné miliardě korun.

V Česku Bontonfilm zastupuje společnosti Sony, Fox či Universal. Podle lidí z byznysu je při prodeji takové firmy minusem, že licence jsou na omezenou dobu a není stoprocentní záruka, že budou prodlouženy. "Délka trvání jednotlivých kontraktů je různá a jejich podmínky jsou důvěrné," říká šéf Bontonfilmu Ladislav Hrabě.

Ještě více podle dobře informovaného zdroje možné zájemce o Bontonfilm omezuje fakt, že filmová studia nerada vidí, když je zastupuje stejná firma. "Třeba Disney se nesnese s Dreamworks, Fox nemá rád Columbii," popisuje zdroj.

V úvahu tak připadá spíše kupec mimo nynější distributory. Podle informací MFDNES už například proběhla jednání s provozovatelem kin Cinema City. Ten v Česku na rozdíl od Polska či Maďarska distribuci nemá a začínal tady jako poslední. "V tuto chvíli nemůžeme sdělit žádné detaily," uvedla za Cinema City Adriana Vrabcová s tím, že v případě změn zašlou tiskovou zprávu.

Zábavní impérium

Bontonfilm - vlastní práva na vydávání filmů amerických studií jako Fox, Sony, Universal na DVD, distribuuje filmy do kin. Loni měl tržby 932 milionů.
Supraphon Vlastní skoro všechny nahrávky české hudby i mluveného slova, které vznikly od začátku minulého století po rok 1989. Patří mu například práva k nahrávkám České filharmonie či Spejbla s Hurvínkem. Za poslední známý rok 2005 utržili přes 120 milionů a vydělali dvacet milionů.
Albatros Vlastní práva k vydávání Harryho Pottera a řady českých úspěšných knih, jako je třeba Krteček. Předloni měli tržby přes 110 milionů.